HABER /  GÜNCEL

'Selvi'nin bahsettiği anketten Erdoğan ve Yıldırım'ın haberi yok'

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'inin geçtiğimiz günlerde köşesinden paylaştığı anket sonuçlarına Habertürk Yazarı Sevilay Yılman'dan itiraz geldi. Yılman, Selvi'nin yayınladığı 'Afrin harekatı ile AK Parti'nin oylarının arttığı yönündeki kaynağı belirsiz anketten Erdoğan, Yıldırım veya AK Parti'den herhangi bir kişinin bilgisi olmadığını söyledi.

AK Parti kulislerindeki bilgileri köşesinden paylaşan Abdülkadir Selvi daha önceki yazılarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın belli bir süre seçim anketi yapmama kararı aldığını yazmıştı. Selvi 19 Şubat tarihli yazısında ise partinin Şubat sonu Mart başı itibarıyla yeniden anket yaptırmaya başlayacağını duyurarak Afrin Harekatının etkisini gösteren bir de son anket sonuçlarını okuyucularıyla paylaştı.

Buna göre oyları düşen AK Parti'nin oy oranı Afrin Harekatıyla yeniden yüzde 49-50 bandına çıkmıştı. Selvi, ittifak kurulan MHP'nin oyunun ise yüzde 11 olduğunu açıklamıştı. Gündem oluşturan bu ankete Habertürk yazarı Sevilay Yılman bugünkü yazsında karşı çıktı. AK Parti'ye yakın bazı isimlerle görüştüğünü ifade eden Yılman, Selvi'nin sonuçlarını verdiği ve 'kaynağı belirsiz' diye nitelediği anketten Ne Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ne Başbakan Yıldırım'ın ne de AK Partili bir ismin haberi olduğunu söyledi. Yılman, "Abdülkadir Selvi’nin iktidara yaranma, hoş görünme maksadıyla yaptığı işgüzarlıktan başka bir şey değil" ifadesini kullandı.

Yılman'ın "Muhalif olsa da Afrin operasyonuna destek verenlerin oranı çok yüksek" başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili kısmı şöyle:

Önce iktidara yakın anket şirketlerinden birkaçını, sonra da iktidara yakın birkaç kritik ismi aradım. Merak ettim Selvi’nin bahsini ettiği anketlerde Afrin’in AK Parti’nin oy oranını artırdığı sonucuna vardıran sualin ne olduğunu. Ve öğrendim ki ne Cumhurbaşkanı’nın, ne Başbakan’ın, ne de AK Parti’deki herhangi bir siyasinin sözü edilen anketten haberi yok. Yapılan anketler var ama hiçbirinde, “Afrin operasyonu dolayısıyla AK Parti’nin oyunda artış var mı yok mu?”yu öğrenmek için yöneltilen bir soru yok. Ve dolayısıyla böyle bir çıkarım da yok! Bu işlerle özellikle muhatap olan bir kaynağıma göre bu çıkarım Abdülkadir Selvi’nin iktidara yaranma, hoş görünme maksadıyla yaptığı işgüzarlıktan başka bir şey değil.

"EN HAFİF DEYİMLE ÇİĞLİKTİR"
Bence de durum aynen kaynağımın dediği gibi. Çünkü evet, kamuoyunda tıpkı kuafördeki Kemalist kadın gibi iktidara çok sıkı muhalif olmasına karşın mesele Afrin’e gelince hiçbir siyasi çıkar filan gözetmeden operasyona destek verenlerin oranı çok yüksek. Ama bu destek devlete, TSK’ya, Mehmetçik’e! Ha, şu anda bu siyasetin yürütücüsü AK Parti olduğu için dolaylı destek alıyor olabilir, ama buradan yola çıkıp işi oya tahvil etmeye, iç siyasete etkisiyle açıklamaya kalkmak ve dahası, “Afrin Operasyonu nedeniyle AK Parti’nin oyunda büyük bir artış var. Oran % 55’lere çıktı” demek, en hafif deyimle çiğliktir! Çok büyük çiğliktir hem de! 

ÖNCEKİ HABERLER
Sağlık Bakanlığı atama yapılacak branşlar tam kontenjan listesi
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz Ender vurulma sahnesi Kemal Başar kimdir?
Nevşehir Üniversitesi taşeron işçi kesin-red listesi
Dokuz Eylül Üniversitesi taşeron işçi kesin-red listesi
Alparslan Kuytul'la ilgili şok gerçek ortaya çıktı! Askeri üsse ve...
3 aylar ne zaman başlıyor 2020 hangi ayda 3 aylar giriyor?
Yorumlar 23 yorum