BIST 2.857
DOLAR 17,96
EURO 18,24
ALTIN 1.028,10
HABER /  POLİTİKA

Selahattin Demirtaş'tan aykırı istek!

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel görevler için özel gruplar oluşturmakla suçladı

Abone ol

Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın şüpheli olarak ifadesinin alınması için Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na talimat yazan, 4 eski MİT'çi hakkında ise yakalama emri çıkaran Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadettin Sarıkaya'nın soruşturmadan alınmasını eleştirdi.

Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel yetkili mahkemeleri kaldırmak yerine, kendisi için özel yetkili görevliler grubu oluşturmak istediğini iddia etti ve şu aykırı istekte bulundu: Erdoğan MİT'in PKK ile yaptığı müzereleri açıklasın.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile eski MİT Müsteşarı Emre Taner, eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş ve MİT Müsteşar Yardımcıları Yaşar Yıldırım ile Hüseyin Kuzuoğlu'nu ifadeye çağıran, itiraz üzerine 4'ü hakkında yakalama emri çıkaran, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da şüpheli olarak ifadesinin alınması için Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na talimat yazan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya'nın dün soruşturmadan alındığını hatırlatan Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi.

Demirtaş, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını istedi. Demirtaş, MİT'e yönelik operasyonla ortaya çıkan krizin çözülme şeklinin yeni krizler üreteceğini belirterek, şöyle devam etti:

"Şimdi anlaşılıyor ki AKP bu krizden güç devşirmeye çalışacak. Bu krizin çözülmesinin en etkili ve en demokratik yolu özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasıdır. Fakat bunu yapmak yerine Başbakan kendisi için özel yetkili görevliler grubu oluşturmak istiyor. Dokunulmazlığı olan, hiçbir şekilde yargının dokunamayacağı bir grup oluşturmak istiyor. Bi defa kirli eller kirli suyla yıkanmaz. Ortada bir AKP krizi olduğu anlaşılıyor, AKP'nin oluşturduğu bir yargı vesayeti olduğu anlaşılıyor. Biz kişiye özel bu tür düzenlemelerin asla demokratikleşmeye katkı sunacağını düşünmüyoruz. Yeni sorunlar yaratacaktır. Başbakan kendisini güçlendiriyor. Biz Başbakanı güçlendirecek veya Başbakanın egemenliğini, kişisel saltanatını güçlendirecek hiç bir girişimin destekçisi olmayız."

BAŞBAKAN MİT'İN YAPTIĞI MÜZAKERELERİ AÇIKLASIN

Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın, MİT'in PKK ve İmralı ile yürütülen müzakereleri açıklamasını istedi ve Erdoğan'a seslendi:

"MİT sonuçta Başbakanlığa bağlı. MİT'in yaptığı faaliyeti hükümetin saklaması son derece doğaldır. Fakat bunu savunurken siyasi bir irade arkasına koymuyorlar. Yani örneğin PKK ve İmralı ile yürütülen müzakerenin doğru olduğu, yapılması gerektiği, mutlaka bunun yapılması gerektiği ile ilgili bir siyasi irade ortaya koymalılar. 'Sadece biz görevlendirmiştik, bu da terörle mücadelenin bir parçasıdır' deyip işin içinden çıkmaya çalışıyorlar. Bu yanlıştır. MİT'in yaptığı faaliyetler her neyse Başbakanın talimatıyla yapılmışsa Başbakan çıksın bütün bunları açıkça savunsun. Bütün bunların doğru olduğunu,tekrar yapılacağını, yapılması gerektiğini söylesin. Bütün bunlar demokrasiye katkı sunar"

ÖNCEKİ HABERLER
İhaleyi Fransa kazanınca bakın ne oldu?
İhaleyi Fransa kazanınca bakın ne oldu?
Cameron 'futbolda ırkçılık' zirvesi topluyor
Cameron 'futbolda ırkçılık' zirvesi topluyor
Savcı Sarıkaya için en çok Zaman üzüldü!
Savcı Sarıkaya için en çok Zaman üzüldü!
Michael Skibbe yine kovuldu!
Michael Skibbe yine kovuldu!
Hakan Fidan ne 'Cİ'?
Hakan Fidan ne 'Cİ'?
Yargıtay'da e-ihbar dönemi başlıyor
Yargıtay'da e-ihbar dönemi başlıyor
Whitney Houston hayatını kaybetti
Whitney Houston hayatını kaybetti
El Kaide'den Türkiye uyarısı
El Kaide'den Türkiye uyarısı
Mehmet Ali Aydınlar geri dönüyor!
Mehmet Ali Aydınlar geri dönüyor!
Bahardan kalma havaya aldanmayın!
Bahardan kalma havaya aldanmayın!