HABER /  HDP

Selahattin Demirtaş'a AİHM şoku

Bolu'da bir gazetede kendisi hakkındaki yazıyı 'kine teşvik ve hakaret' gerekçesiyle AHİM'e taşıyan Selahattin Demirtaş'a kötü haber.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Türkiye'de bir gazetede "Türk, işte karşında düşmanın" ifadelerinin yer aldığı bir makale yayımlanmasını "ifade özgürlüğü" saydı.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, konu hakkında AİHM önünde Ankara'ya karşı açtığı "yaşam hakkı, ifade özgürlüğü ve ayrımcılık" davasını büyük ölçüde avukatlarının yaptığı hatalı savunma nedeniyle kaybetti.

YAŞAM HAKKI İHLALİ YOK

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yaptığı başvuruyu karara bağlayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) "yaşam hakkı" ile ilgili 2. maddesini ihlal etmediğine karar verdi.

ŞİDDETİN TEŞVİK EDİLDİĞİNİ SAVUNMUŞTU

Selahattin Demirtaş, 2009 yılında kapatılan Demokratik Toplum Partisi (DTP) üyeleri ve kendisi hakkında 2007 yılında Bolu'daki bir yerel gazetede çıkan yazıda şiddetin teşvik edildiğini savunmuştu.

İsim ve soyadının baş harfleri "I.E." olarak verilen şahsın yazdığı "Türk, senin düşmanın burada" başlıklı makalede kendisi ve parti üyeleri hakkında hakaret ve kışkırtma suçu işlenerek yasaların ihlal edildiğini ifade eden Demirtaş'ın Türkiye’de açtığı davada ilgili savcı tarafından "ifade ve basın özgürlüğü" gerekçesiyle takipsizlik kararı verilmesinin ardından Demirtaş, "insan hakları ihlali" şikayetiyle AİHM’e başvurmuştu.

Demirtaş, AİHM’e yaptığı başvuruda söz konusu makale ile can güvenliğinin tehlikeye atıldığı gerekçesiyle AİHS’nin yaşam hakkı ile ilgili 2. maddesinin ihlal edildiğini öne sürmüştü.

ÖNCEKİ HABERLER
Dolar kuru ve altın fiyatları bugün son fiyatlar
Netbook Media ve Netbook Mobile, Smart AdServer ile anlaşmaya vardı
Ailelere önemli bir mesaj var!
Güneş'te büyük patlama! Dünyaya ulaştı
Merkez Bankası faiz kararı sürpriz yok!
İstanbul depremi fay hattı üstünde olan çok riskli ilçeler hangisi
Yorumlar 6 yorum