BIST 2.372
DOLAR 15,87
EURO 16,80
ALTIN 942,56
HABER /  MEDYA

Selahattin Demirtaş suçunun bedelini ödemek zorunda

Akşam gazetesi yazarı Gülay Göktürk, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş için zehir zemberek bir yazı kaleme aldı.

Abone ol

İNTERNETHABER.COM

Akşam gazetesi yazarı Gülay Göktürk, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın Kobani eylemlerindeki sorumluluğundan dolayı "İşlediği ağır suçun siyasi bedelini ödemek zorunda" olduğunu vurguladı.

Selahattin Demirtaş'ın yüzsüz yüzsüz bir şekilde “Biz barışçı gösteri çağrısı yaptık, şiddeti provokatörler yaptı” dediğini söyleyen Gülay Göktürk, "Bir siyasi parti liderinin ayaklanma çağrısı yapması; bu çağrı sonucu iki gün boyunca ülkenin felç olması, 30 kişinin hayatını kaybetmesi, ülkede iç çatışma tehlikesinin belirmesi hiçbir demokrasinin hazmedebileceği bir şey değildir. Dünyanın neresinde olursa olsun, böyle büyük bir suç işleyen siyasetçiye bunun hesabı sorulur" diye yazdı.


Gülay Göktürk'ün 'Demirtaş siyasi bedel ödemeli' başlıklı bugünkü yazısının ilgili kısmı şöyle:

İŞLEDİĞİ AĞIR SUÇUN BEDELİNİ ÖDEMEK ZORUNDA

Demirtaş soğukkanlı olma çağrısı yapmış...
Bu tavrından dolayı takdirlerimizi bekliyor Allah bilir.
Omuzlarında yitip giden otuz canın sorumluluğunu taşıyan adam, “Aman ne güzel, sokaklardan çekilme çağrısı yaptı” diye sevinmemizi, yaptıklarını unutmamızı bekliyor.
Ama yağma yok!
Taşıdığı hukuki sorumluluk bizim değil, savcıların ilgi alanına girer. Ama işlediği ağır suçun siyasi bedelini ödemek zorunda.

BÖYLE BÜYÜK BİR SUÇUN HESABI SORULUR

Bir siyasi parti liderinin ayaklanma çağrısı yapması; bu çağrı sonucu iki gün boyunca ülkenin felç olması, 30 kişinin hayatını kaybetmesi, ülkede iç çatışma tehlikesinin belirmesi hiçbir demokrasinin hazmedebileceği bir şey değildir. Dünyanın neresinde olursa olsun, böyle büyük bir suç işleyen siyasetçiye bunun hesabı sorulur.
Şimdi bir de kalkmış yüzsüz yüzsüz “Biz barışçı gösteri çağrısı yaptık, şiddeti provokatörler yaptı” diyorlar.
“Türkiye’nin sokaklarını Kobane’ye çevirelim, Kobane düşerse Ankara da düşer” diyen sizler değil miydiniz? Ankara’yı barışçı gösterilerle mi düşürecektiniz?

PROVOKATÖRLÜK YAPAN KANDİL VE HDP

Eğer ortada bir provokatör varsa en başta Kandil ve onun kuklası olan sizlersiniz. Hem de bu provokasyonu 24 gün boyunca yalanlarınızla, iftiralarınızla tansiyonu ağır ağır yükselterek, bölge Kürtlerini kışkırtarak ve sonunda sokağa dökerek, yani son derece hesaplı kitaplı, soğukkanlı bir biçimde yaptınız.
Amacınız Kobani’de yaşadığınız başarısızlığı örtbas edip faturayı Türkiye’ye kesmek miydi; Öcalan’ı tasfiye edip çözüm sürecini bitirmek miydi; Gezicilerle el ele verip AK Parti’yi düşürmek miydi; yoksa hepsi birden miydi, bilemeyiz.
Ama derdinizin Kobani’ye yardım etmek olmadığını biliyoruz.
Bütün bu olanlardan sonra Türkiye, artık bu kişinin Meclis kürsüsüne çıkıp birlik, kardeşlik, barış üzerine pabuç kadar laflar etmesine tahammül edemez. Bu partide bir parça olsun meşruiyet nosyonu varsa, siyaset yaptığı ülkeyi gözünü kırpmadan ateşe vermiş bir kişiyi başında tutarak yola devam edemez.

KÜRDİSTAN'IN DİĞER PARÇALARI DA...

Aslına bakarsanız, Kürtlerin siyasi liderlik sorunu Demirtaş’tan da Aysel Tuğluk’tan da daha büyük.
Ortadoğu’da büyük bir altüst oluşun yaşandığı bu tarihi süreçte, Kürtler için yüzyıl sonra ilk defa bu bölgede önemli bir aktör olarak ortaya çıkma ve kötü talihlerini değiştirme ihtimali doğuyor. Aynı şekilde Kürt siyaseti Türkiye’de de çözüm süreci sayesinde ilk defa, marjinal bir hareket olmaktan çıkıp Türkiye siyasetinde ikinci önemli güç olarak yer alma imkânına sahip.
Eğer doğru yürütülürse, Türkiye’de ilerleyen çözüm süreci aynı zamanda Kürdistan’ın diğer parçalarını da içine alan barışçı bir Kürt havzasının oluşumuyla sonuçlanabilir.

Ama bütün bunların olabilmesi için tek taraflı bir iyi niyet ve ustalık yetmez. Kürtlerin de bu süreci sorumlu bir şekilde ve ustalıkla yürütecek vizyon sahibi bir siyasi önderliğe ihtiyacı var.
Ne var ki, şu anda ortaya çıkan tablo bunun tam tersi...

Kandil ve HDP el ele vermiş, yanına da bilumum solcu grubu ve AK Parti’nin yeminli düşmanlarını almış, çözüm sürecini çökertmek için elinden geleni yapıyor.
Çünkü Kandil, çözüm sürecinden umduğunu bulamadı. Onun tek isteği statüydü. Bu statüyü de devletle pazarlık ederek koparmayı umuyordu.

ÖNCEKİ HABERLER
Diyarbakır’da huzur ‘Kobani’ye bağlı’
Diyarbakır’da huzur ‘Kobani’ye bağlı’
16 yaşındaki çocuk annesini böyle öldürdü!
16 yaşındaki çocuk annesini böyle öldürdü!
Ruşen Çakır'ın yeni adresi Habertürk oldu
Ruşen Çakır'ın yeni adresi Habertürk oldu
Tecavüzcüyü yakalayıp penisini kestiler
Tecavüzcüyü yakalayıp penisini kestiler
Kobani eylemlerinde son dakika yeni ölüm
Kobani eylemlerinde son dakika yeni ölüm
İzmir'de korkutan deprem
İzmir'de korkutan deprem
Genelkurmay'dan son dakika ABD açıklaması
Genelkurmay'dan son dakika ABD açıklaması
Kaleşnikof kayışındaki iz katili ele verdi
Kaleşnikof kayışındaki iz katili ele verdi
Kahramanmaraş'ta kahvehaneye silahlı saldırı
Kahramanmaraş'ta kahvehaneye silahlı saldırı
3 çocuğu Kobani'de savaşıyor
3 çocuğu Kobani'de savaşıyor