BIST 9.680
DOLAR 32,41
EURO 34,50
ALTIN 2.470,25
HABER /  GÜNCEL

Şehit yakınları Vali Çınar’dan silah istedi

Bitlis'teki operasyonda şehit edilen Jandarma Uzman Onbaşı Eren Kılıç (25) ve Samet Pişkin (25) için tören düzenlendi

Abone ol

Şehit yakınları teröre lanet getirerek, terörle mücadele için Bitlis Valisi Ahmet Çınar ve komutanlardan kendilerine silah verilmesini istedi.

Şehit Pişkin ve Kılıç için Tatvan 10. Komando Tugay Komutanlığı Sorgun kışlasında tören yapıldı. Şehitlerin öz geçmişlerinin okunmasının ardından helikopterle tören alanına getirilen şehit Kılıç'ın yakınları teröre tepki gösterdi. Tabuta sarılarak ağlayan ve ayakta durmakta güçlük çeken Kılıç'ın yakınlarını, askeri personel teselli etti. Şehit askerlerin saldırıda yaralanan silah arkadaşları törene katıldı.

Törende konuşan Bitlis Valisi Ahmet Çınar, bütün şehitlere Cenab-ı Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Şehitlerin bu vatan için canlarını feda ettiğini ifade eden Çınar, şöyle konuştu: "Bütün şehit ve gazilerimize minnet duygularımı arz ediyorum. Şehitler, bu vatan için bir insanın verebileceği en değerli şey olan canlarını feda etti. Tıpkı Çanakkale'deki ataları gibi. O ecdadın mirasına sahip çıktılar. Kahraman ordumuzun bütün mensupları gibi gerekirse vatan için canlarını feda etmeye yemin ettiler, gerekti ve sözlerini tuttular. Onlar Türkiye gibi cennet bir vatanı ve eseri bırakarak ölümsüzleştiler. Aslında Kur'an-ı Kerim'de söylendiği gibi 'onlar ölmedi.' Cenab-ı Allah şehitler için 'onlara öldü demeyin, onlar ölmedi' diyor. Bu vatanın her karış toprağı onların amel defteri oldu."

Şehitliğin önemini anlatan Çınar, şunları söyledi: "Bütün tarihin her döneminde var olmuş ve her döneminde büyük medeniyetler kurmuş, insanlara adalet ve insanlık anlamında büyük model oluşturmuş ecdadımızın ve milletimizin, bize bırakmış olduğu ve ebediyen yaşayacak olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kahraman ordusunun ve güvenlik güçlerinin her zaman güçlü olmasını Cenab-ı Allah'tan diliyorum. Bu bütün dünyanın geleceğinin, insanlığının adalet ve huzuru için gereklidir. Mustafa Kemal'in dediği gibi geçmişte olduğu gibi bugün de dahili ve harici düşmanlar, harici egemenler, emperyalistler ve onların uşakları, ellerinden gelen bütün kötülüğü yapıyor. O kirli emellerine ulaşamayacaklar. Cenab-ı Allah devletimize zeval vermesin." 

Şehit yakınları teröre lanet getirerek, terörle mücadele için Bitlis Valisi Ahmet Çınar ve komutanlardan kendilerine silah verilmesini istedi.

Ardından Tatvan Müftüsü Mehmet Şirin Aysal tarafından yapılan duaların ardından helikoptere konulan Kılıç ve Pişkin'in cenazesi memleketlerine götürülmek üzere Van'a gönderildi.

Törene Bitlis Valisi Ahmet Çınar, askeri erkan, şehit askerlerin silah arkadaşları, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, kamu kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.