HABER /  GÜNCEL

Sami Hoştan'ın infazı durduruldu

Adli Tıp'ın raporu üzerine Hoştan'ın infazının 6 ay süreyle durdurulmasına karar verildi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen kumar çetesi davasında tutuklu yargılanan, Ergenekon davasında 10 yıl hapis cezası alan ve Susurluk Davasından mahkum olmuş olan Sami Hoştan, geçtiğimiz günlerde 'Karaciğer kanseri' teşhisiyle Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda tedavi altına alındı. Halen hastanede tedavisi süren Hoştan ile ilgili mahkeme de Adli Tıp Kurumu'ndan sağlık koşullarının cezaevinde kalıp kalmasına elverişli olup olmadığı yönünde rapor hazırlamasını istedi.

ADLİ TIP KURUMU: 6 AY SÜREYLE İNFAZINA ARA VERİLMESİ UYGUNDUR

Adli Tıp Kurumu 3. Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından muayene edilen Hoştan ile ilgili raporunu tamamlandı. 6 kişilik heyet tarafından verilen raporda Hoştan'a böbrek, mesane ve akciğer kanseri teşhisi konulduğu belirtilirken, gerekli tedavi ve rehabilitasyonu daha uygun koşullarda sağlanmasının gerektiğinin ifade edildi. Raporda, "İnfaz Kanunun 16. maddesinden yararlanılarak 6 ay süreyle infazına ara verilmesi uygundur" denildi.

AVUKATI MAHKEMEYE BAŞVURDU

Bu raporun ardından Sami Hoştan'ın avukatı Hakan Tunçkol, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Tunçkol, müvekkili ile ilgili Adli Tıp Kurumu raporunu gerekçe göstererek acilen tedavisinin yapılması için tahliye edilmesini talep etti. Avukatın dilekçesini incelemeye alan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi kararını açıkladı.

İNFAZ 6 AY SÜREYLE DURDURULDU. HASTANEDE YATACAK

Mahkeme, böbrek mesane kanseri hastası olan Sami Hoştan'ın cezaevi koşullarında kalması halinde hayati tehlike oluşturabileceğini belirtti. Mahkeme, gerekli tedavi rehabilitasyonunun hastanede yatarak sağlanması amacıyla Hoştan'ın 6 ay süreyle infazının ertelenmesine karar verdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Hasip Kaplan ile Cemil Çiçek'in diyaloğu
Bütçede en büyük pay eğitim ve sağlığa
4 yıllık umut dördüzlerle sevince döndü
Moralsiz Kartal eksik çalıştı
Cimbom bu formayla sahaya çıkacak
31 Aralık yarım gün mü yılbaşı tatili öğleden sonra mı başlar?
Yorumlar 2 yorum