BIST 1.325
DOLAR 7,95
EURO 9,49
ALTIN 462,93
HABER /  RAMAZAN

Sahur ve iftarda bu yiyeceklerden uzak durun!

Ramazan ayında sahurda ve iftarda neleri yemek hangi yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Sahurda tüketildiğinde susutan yiyecekler konusunda uzmandan uyarılar var.

Abone ol

Ramazan ayında beslenme konusu sağlık açısından en önemli konular arasında yer alıyor. Diyetisyenler ramazanda, özellikle iftar ve sahur saatlerinde çok yüksek miktarda ve hızlı bir şekilde besin tüketmenin sağlık problemlerine yol açabileceğini konusunda hem fikir.

Diyetisyen Ayşegül Göktanır; Sağlıklı oruç tutmanın ilk şartının sahura kalkmak olduğunu ve kahve tüketimine dikkat etmemiz gerektiğini söylüyor.

Sahuru günün ilk öğünü olan kahvaltı gibi düşünmemiz gerektiğini belirten Göktanır: “Geç saatte yenen ağır yağlı ve tuzlu yemekler metabolizma hızını düşürecek, kişinin ramazan ayı boyunca kilo almasına neden olacaktır. Oysa sağlıklı bir kahvaltı tabağı kişiyi oruç süresince tok ve zinde tutmak için ideal bir seçimdir” açıklamasında bulundu.

BUNLAR SUSATIR ACIKTIRIR

Ramazanda kan şekerini ve insülini ani dalgalandıran besinlerin kişiyi çabuk acıktıracağını söyleyen Dyt. Ayşegül Göktanır; “Basit karbonhidratlar dediğimiz, rafine şeker, rafine tahıllar yani beyaz ekmek, pirinç ve makarna uzak durulması gereken besinlerdir. Tuzlu zeytin, peynir, konserve gıdalar, işlenmiş et ürünleri, turşu tüketimi kişiyi susatacaktır. Vücutta diüretik etki yaratan kahve ise vücutta su kaybına neden olacağı için oruç tutulan sürede tüketimini sınırlamak en sağlıklı seçim olacaktır” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Şehit Aydoğan Aydın son 5 dakika kala...
Damadı gözaltına alınan Bülent Arınç'tan ilk açıklama!
Hamileler oruç tutabilir mi gebelikte düşük riski
Sahibinden.com'a soruşturma açıldı
Ramazan'da gözleriniz için bu önerilere dikkat!
Türkiye'nin gerçek koronavirüs vaka sayısı açıklandı dünya listesine bakın kaçıncıyız
Yorumlar