BIST 10.992
DOLAR 32,83
EURO 35,70
ALTIN 2.530,68
HABER /  GÜNCEL

Sağlık Örgütü'nden Suriye'de salgın uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yaz aylarının yaklaşmasıyla, Suriye ve çevresindeki ülkelerde, özellikle hepatit, tifo, kolera ve dizanteri gibi suyla taşınabilen hastalıklarda salgın riski bulunduğunu açıkladı.

Abone ol

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yaz aylarının yaklaşmasıyla, Suriye ve çevresindeki ülkelerde salgın hastalıklarda artış riski bulunduğunu açıkladı.

Örgüt, Suriye'deki çatışmalar nedeniyle büyük ölçüde işlevsiz hale gelen sağlık sistemi nedeniyle, özellikle hepatit, tifo, kolera ve dizanteri gibi suyla taşınabilen hastalıklarda salgınlar görülmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Son veriler, Ocak ayından bu yana Suriye'de ishal ve hepatit A vakalarında iki kattan daha fazla bir artış olduğunu gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, Suriye'deki hastanelerin yüzde 35'i kullanılamaz halde ve bazı bölgelerde sağlık çalışanlarının yüzde 70'e varan kesimi ülkeyi terketmiş durumda.

Evlerinden ayrılan ve kalabalık, sağlıksız, temiz içme suyu bulunmayan koşullarda yaşamak zorunda kalanların sayısının yaklaşık 4 milyon iki yüz elli bin kişi olduğu belirtiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Doğu Akdeniz bürosu yöneticilerinden Cevad Mahjur, "Bulaşıcı hastalıkların yayılmasını sağlayan tüm risk faktörleri Suriye ve komşu ülkelerde mevcut. Suya bağlı ortaya çıkan hepatit, tifo, kolera ve dizanteri hastalıklarıyla ilgili ciddi bir risk bulunduğunu düşünüyoruz" dedi.

Mahjur, "Suriye içinde ve çevresindeki nüfus hareketinin boyutları ve sağlık koşullarının kötüleştiği dikkate alındığında salgın hastalıklar kaçınılmaz" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, ulusal aşı kampanyaları düzenlenemediği için Suriye'de kızamık vakalarının da yeniden ortaya çıktığını vurguladı.