HABER /  DÜNYA

Rusya'dan Türkiye açıklaması! Yardıma hazırız

RUSYA 'dan İdlib bölgesinde oluşturulacak silahsızlandırılmış tampon bölgesiyle ilgili önemli bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada tampon bölgeden El Nusra'cıların çıkarılması' kararı için Türkiye'ye yardıma hazır olduğu belirtildi.

Rusya'nın Soçi mutabakatı kapsamında alınan 'Suriye'nin İdlib bölgesinde oluşturulacak silahsızlandırılmış tampon bölgeden El Nusra'cıların çıkarılması' kararı için Türkiye'ye yardıma hazır olduğu belirtildi.

Astana'da sürecin garantörleri Rusya, Türkiye ve İran'dan temsilcilerle yapılan görüşmelerde yer alan Rus bir kaynak verdiği demeçte, "Rus-Türk memorandumunun (Soçi mutabakatı) yerine getirilmesi için belirlenen süre doldu. Eğer çalışmalar ilerlemiyorsa, yardım etmeye hazır olacağız" dedi.

Soçi'de 17 Eylül'de imzalanan mutabakata göre, radikal terörist örgütlerin 15 Ekim'e kadar İdlib'deki silahsızlandırılmış tampon bölgeden çekilmesi gerekiyordu. Ancak sürenin dolmasına rağmen bu örgütlerin üyelerinin hepsi buradan çekilmiş değil. 

Buna karşın Rusya lideri Vladimir Putin de dahil olmak üzere Rus yetkililer, Türkiye'nin, mutabakatın sahada uygulanması için elinden geleni yaptığına ve bunun kolay bir iş olmadığına vurgu yapıyordu.Diğer taraftan Rus basınında, Rusya'nın 'sonsuza kadar bekleyemeyeceği' şeklinde yorumlar da yapılıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Necmettin Erbakan'ın kardeşini "FETÖ' bahanesiyle soydular
Microsoft o ünvanı Apple'den kaptı
Ünlü YouTuber Enes Batur’a soruşturma! Sebebi bakın ne
Mehmet Demirkol: Belhanda olmadan olmuyor
Kırıkkale gaz dolum tesisinde patlama! Ölü ve yaralılar var
TOKİ kura çekilişi ne zaman yapılacak 2020
Yorumlar 5 yorum