BIST 1.559
DOLAR 7,45
EURO 9,02
ALTIN 440,74
HABER /  DÜNYA

Rusya'dan NATO'ya karşı Karadeniz hamlesi!

Rusya, NATO'nun Karadeniz'deki varlığını artırma çabalarına yanıt olarak, bölgeye daha fazla savaş uçağı ve savunma sistemi konuşlandıracak.

Abone ol

Rus gazetesi Novaya Gazeta'ya konuşan Rusya Savunma Bakanlığı kaynakları, gelecek eylül ayında 'Kafkaslar 2016' tatbikatı kapsamında Karadeniz ve çevresindeki askeri güçlerin, altyapının ve silahların test edileceğini belirtti. Tatbikata, Karadeniz ve Kafkaslar'daki farklı birliklerden askerlerin katılacağı kaydedildi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Rusya'nın güneybatı sınırını güçlendirmek istemesi, NATO'nun bölgedeki askeri varlığını artırma ve Ukrayna ordusunu güçlendirme girişimlerinden kaynaklanıyor.

Novaya Gazeta'nın askeri uzmanı olan donanma Komutanı Oleg Şvedkov da, NATO'nun bölgede Rusya'nın Karadeniz Filosu'ndan daha güçlü olduğunu ancak bölgeye daha fazla savaş uçağı ve füze savunma sistemi konuşlandırarak bu tehdidi bertaraf edebileceklerini ifade etti.

Rusya'nın Karadeniz Filosu'ndan askeri sözcü Vyaçeslav Trukaçov da, sadece geçen yıl Karadeniz'de ikisi füze savunma sistemine sahip 15 savaş gemisi konuşlandırıldığını açıkladı.

Rusya, geçen ağustos ayında Ukrayna ve NATO güçlerinin Karadeniz'de düzenlediği askeri tatbikatı eleştirmiş ve ABD'nin Ukrayna'daki askeri varlığının Ukrayna krizinin çözümüne yönelik Minsk Anlaşması'nın ihlali olduğunu vurgulamıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Ordu'da okullara kar tatili! 20 ocak
Rusya'dan kaçış! 10 bin Türk ülkeyi terk etti!
Çorum'da okullar tatil edildi! 20 Ocak
Gümüşhane'de okullar tatil mi? 20 Ocak
Erdoğan'dan 945 yıllık ağaca cansuyu
Terör Paris'e giden turist sayısını düşürdü
Şehit Altuntaş Sivas'ta toprağa verildi!
Rum liderden 'Türkçe' için flaş girişim!
Domuz gribi Muğla'da bir can aldı!
Kar fena bastırdı okullar tatil olabilir!
Yorumlar 2 yorum