BIST 4.896
DOLAR 19,18
EURO 20,92
ALTIN 1.221,08
HABER /  DÜNYA

Terör Paris'e giden turist sayısını düşürdü

Fransa'daki terör saldırıları sonrası başkent Paris'e giden turist sayısında da gözle görülür bir azalma oldu. Eyfel Kulesi'ni işleten şirket, son rakamları açıkladı.

Abone ol

Fransa’daki terör saldırıları nedeniyle başkent Paris’in simgesi haline gelen Eyfel Kulesi’ni ziyaret eden turist sayısında düşüş gözlendi.

Eyfel Kulesi’ni işleten şirket yaptığı yazılı açıklamada, 2014 yılında 7.1 milyon olan ziyaretçi sayısının 2015’te 6.91 milyona düştüğünü, böylece Eyfel Kulesi’nin ziyaretçi sayısının yüzde 2,5 oranında gerilediğini bildirdi.

Paris’te geçen yıl 13 Kasım'da 130 kişinin ölümüne neden olan terör saldırıları, Eyfel Kulesi’ni ziyaret edenlerin sayısındaki düşüşte etkili oldu.

Yazılı açıklamada, geçen yılki ziyaretçilerin yüzde 80’inin yabancı turistlerden oluştuğu, toplam turist sayısında kasım ayına kadarki rakamların bir önceki yıla oranla yüzde 1 artışa tekabül ettiği, ancak kasım ve aralık aylarındaki düşüşle, 2015 yılı rakamlarının bir önceki yılın gerisinde kaldığı bildirildi.

Yine şirket verilerine göre, ABD, Kanada, İngiltere, İspanya ve İtalya’dan gelen turistler Eyfel Kulesi’ni ziyaret eden yabancılar arasında ilk sırada yer alıyor.

Eyfel Kulesi, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde 1889 Paris fuarının dikkati çekmesi için 1887 ve 1889 yılları arasında inşa edilmişti. İlk zamanlar "çirkin ve estetik dışı" olduğu gerekçesiyle Paris halkının tepkisini çeken kule daha sonra başkentin adeta simgesi haline gelmeyi başarmıştı. Kule, açılışından bu yana yaklaşık 300 milyon turist ağırladı.