BIST 8.087
DOLAR 28,92
EURO 31,38
ALTIN 1.894,43
HABER /  DÜNYA

Rusya'dan dünyayı sarsacak Venezuela iddiası! ABD askerleri sınırda

Venezuela'dan sıcak gelişmeler yaşanıyor. Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu destekleyen Rusya, ABD'nin Güney Amerika ülkesinin sınırına özel kuvvetler askerlerini gönderdiğini duyurdu.

Abone ol

Reuters'in duyurduğu habere göre; Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "NATO müttefikleri, Venezuela'daki muhalefetin nasıl silahlandırılacağını görüşüyor." ifadeleri kullanıldı.Venezuela'da muhalif siyasetçi Juan Guaidó'nun ABD tarafından meşru lider olarak tanınmasıyla başlayan uluslararası krizde gerilim düşmüyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu destekleyen Rusya, ABD'nin Güney Amerika ülkesinin sınırına özel kuvvetler askerlerini gönderdiğini duyurdu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, ayrıca Washington ve NATO'daki müttefiklerinin Venezuela'daki muhalifleri silahlandırmayı görüşeceklerini söyledi.

Zaharova'ya göre, ABD'nin Venezuela'ya gönderdiği yardım konvoyu çatışmaları provoke etmek için yola çıktı. Dışişleri sözcüsü Zaharova, "Yarın büyük ve tehlikeli bir provokasyon planlanıyor" dedi.

ŞİDDETLİ ÇATIŞMALARA NEDEN OLUR: Çin Dışişleri Bakanlığı ise, bugün yaptığı açıklamada müttefiki Rusya ile benzer uyarılar yaptı.Pekin yönetimi, Venezuela’ya 'zorla insani yardım gönderilmesinin' çatışmalara neden olabileceğine işaret ederek, 'askeri müdahaleye karşı olduklarını' açıkladı. Bakanlık Sözcüsü Gıng Şuang, "Eğer sözde insani yardımlar zorla Venezuela’ya gönderilirse ve bu da şiddetli çatışmalara neden olursa, bu durum ciddi sonuçlara yol açacaktır. Hiçbir taraf bunu görmeyi arzu etmez" ifadelerini kullandı.

AP DE AYNI YÖNDE ADIM ATMIŞTI: Venezuela'da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini 'geçici devlet başkanı' ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu aynı yönde adım atmıştı.

TRUMP ASKER GÖNDERMEYİ SEÇENEKLER ARASINDA GÖSTERMİŞTİ: Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı. ABD Başkanı Donald Trump, "Venezuela'ya asker göndermeyi" seçeneklerden biri olarak göstermişti.