HABER /  DÜNYA

Rusya'da domatesin tanesi 6 TL'ye çıkınca

Rusya'da tanesi 6 TL'ye kadar çıkan domates fiyatları sosyal medyayı salladı.

Abone ol

Kullanıcılar Türkiye'ye uygulanan ambargo yüzünden fiyatların bu kadar yükseldiğini söylerken işin uzmanı 'henüz ambargonun başlamadığını' bu yüzden Rusya'daki domates fiyatlarının Türkiye ile ilgili olmadığını belirtiyor.

Ülkedeki domates fiyatlarının artışı Türkiye'ye alternatif yeni pazarlar bulunmasına ve kış aylarına bağlanıyor. Türkiye'ye uygulanacak ambargonun ardından Rusya'nın daha pahalıya domates yiyeceği de ifade ediliyor.

TÜRKİYE'YE AMBARGO RUSYA'YI VURDU

Rusya 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren başta domates olmak üzere Türk tarım ürünlerine ambargo uygulamaya hazırlanıyor. Türkiye Rusya'nın en önemli domates ithal ettiği ülke. Sosyal medyada ise Rusya'da tanesi 4,5 ve 6 TL olan domatesler konuşuluyor. Kullanıcılar Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı ambargo yüzünden bir domatesin fiyatının bu kadar pahalandığını söylüyor.

YILBAŞI NEDENİYLE TALEP VAR

Rusya'da yüksek fiyatlı domatesin Türkiye'ye uygulanan ambargo ile çok fazla ilgisi olmadığını ifade eden Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, "Türkiye'ye yönelik yaptırımlar 1 Ocak itibariyle başlayacak. Şu an için Türk ürünleri Rusya'da satılıyor. Yılbaşı dönemi olması sebebiyle talep de çok fazla oluyor. O yüzden dometes fiyatları yükselmiş olabilir" dedi.

FİYATLAR DAHA ARTABİLİR

Ambargo kararının az da olsa fiyatlar üzerinde bir etkisi olabileceğine değinen Mustafa Satıcı, "Ocak ayının ikinci haftasında ambargonun etkisi daha fazla görülecektir. Rusya'da perakende fiyatlar daha da artabilir. Ayrıca Rusya'da Avrupa'ya göre fiyatlar daha yüksek oluyor. Çünkü gümrük vergisi ve taşıma maliyetleri Avrupa'ya göre daha yüksek. Bu ayrıntılar da unutulmamamlı" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
YÖK'ün yeni numarası bu!
ÖSYM'den üniversite adaylarına el rehberi
Başbakanlık'tan Sur ilçesi için sürpriz karar!
Komşusunda uyuyakalan kadın uyandığında...
Tekirdağ'da okullar tatil son hava durumu raporu
Bayram ikramiye ödemeleri tahsis numarasına göre ödeme günleri
Yorumlar 2 yorum