YAZARLAR

Rusya Fatihi Çağlar hangi talimatla yola çıktı?

Rusya ile ilişkilerimizi yeniden düzelten ve dostluk seviyesine getiren adam olarak tarihe geçen Cavit Çağlar, Rusya'ya gitmeden önce Cumhurbaşkanı ile görüştüğünü ve onun 2 talimatıyla yola çıktığını söyledi.

Cennet CANKILIÇcennet@internethaber.com

Türkiye’nin  yeniden erken genel seçime gittiği 1 Kasımseçimlerinden tam 23  gün sonra idi.   Güne F16‘larımızın  Suriye sınırında  hava sahamızı  ihlalettiği gerekçesiyle bir  Rus uçağının düşürüldüğü haberiylebaşladık ve o günden sonra da Rusya ile ilişkilerimiz tamamenkoptu.

Aslında o gün kopan sadece Rusya ilişkilerimiz değildi, “o vur” emri ile  Türkiye’de de 15 Haziran işgal girişimineuzanacak olan bir dizi tehditlerin, baskıların , ablukaların ,karanlık senaryoların da startı  verilmişti.15 Temmuz 2016 ‘dao hain darbe girişimi ile gördük ki müttefikimiz diye bildiğimizABD Türkiye’de FETÖ ‘yü  kullanarak bizi  içeridenvurmaya kalkışmıştı.

Tabii, Arap ülkelerinde tutan hain planlar bizde tutmadı.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dik duruşu ve milletimizin darbecilerekarşı verdiği  o büyük kahramanlık mücadelesiyle  işgalgirişimi geri tepti. Sonra da  FETÖ’nün  yaptıkları çorapsöküğü gibi ortaya dökülmeye başladı.

 24 Kasım 2015’de düşürülen Rus uçağının vur emrininEskişehir’den verildiği gibi…

BESOB Başkanı Arif  Tak’ın konuğu olan Devlet eski BakanıCavit Çağlar Türkiye Rusya arasındaki ilişkileri anlatırken, bugerçeğin de altını bir kere daha çizdi:

“Düşürülme olayı tamamen dış güçlerin planı. Eskişehir’dekiüsten veriliyor. Eskişehir’deki üssü kim kullanıyor? ABD. Butamamen Türkiye ile Rusya’nın arasını açmak için yapılan birtezgah”.

                                ******                          ******                       ******

Bırakan siyasi ve diplomatik ilişkilerimizi, bir yılı aşkınsüre  ülke ekonomimize başta turizm  olmak üzere yaşmeyva ve sebze ile hazır konfeksiyon sektöründe büyük darbe vuranRusya ile ilişkilerimizi  yeniden düzelten ve dostluk  seviyesine getiren adam olarak tarihe geçen CavitÇağlar,  hatırı  sayılır dostlarıyla ilişkiye geçmedenönce Cumhurbaşkanı ile görüştüğünü anlattı:

“ 30 Nisan’da  Cumhurbaşkanımız İstanbul’da Huber Köşkü’ndebeni kabul etti. Konuştuk ve çıkarken bana 2 talimat verdi. Aslaözür dilemeyiz,  asla tazminat ödemeyiz”.

Sonrası malum…

Sokağa çıkıp “dost olarak  Rusya mı ABD’ mi?” diye sorsakalacağımız cevap tabii ki Rusya olacaktır. Bu dostluğun mimarıCavit Çağlar’ın o günlerdeki yaşadığı mutluluk ve onur halagözlerinden okunuyor. Aynı heyecanla dün”Bu görevi bana verenCumhurbaşkanımız ve Putin olmasaydı, ilişkiler düzelmezdi. Şimdi 2lider  dünya barışı için çok büyük emek sarfediyorlar.Cumhurbaşkanımızın milli duruşundan çok büyük onur duyuyorum. O’nundik duruşu bizi ülke olarak  bölünmekten kurtardı”derken,  ABD kaynaklı bir iç acısını da dile getirdi:

“ABD  yanlış yapmaktadır. Ben bu oyunu daha evvel gördüm.Amerika beni tutukladı.Ama ben  onların hiçbir vaadlerine vetehditlerine boyun eğmeyerek ülkeme geri dönmekte ısrar ettim vesonrasında biliyorsunuz  büyük sıkıntılar yaşadım”.

                              ******                              ******                               ******

Çok doğru. 1987-1995 yılları arasında 3 dönem milletvekilliğiyapan ve Devlet Bakanlığı görevinde bulunan  Çağlar, 2001yılında  eşinin rahatsızlığı nedeniyle ABD’ye gitmiş veEgebank soruşturması kapsamında aynen  Zarrap gibihavaalanında tutuklanmıştı.Türkiye’ye iadesini istemiş  ve 28Nisan 2001’de Türkiye’ye getirilmişti, ancak, onun uçaktan inerkenellerine kelepçe takılması tüm iş dünyasında, ve özellikle Bursa’dabüyük tepkilere yol açmıştı.

Ancak o , dünkü sohbetinde de söylediği gibi  hiç pesetmedi, kendisinin bu itibarsızlaştırılma operasyonunda ABD’nin vemaşalarının parmağı vardı. Tüm mal varlıklarına, fabrikalarına elkonmak istendi, yılmadı, çalıştı, direndi ve ülkesine katkısağlamaya devam etti.

Dün BESOB’daki sohbette hiç yakınmadan, geçmişine dönük eleştirive suçlamalara girmeden” Yeri geldi devletim adına sustum, yerigeldi göz yumdum ama haklı bulduğum yolumdan hiçayrılmadım.”dedikten sonra önemli bir  dip not aktardı:

 “İki ülkenin arasının düzelmesi benim için büyük bironurdur. . Bakın hafta sonu İhracatçılar meclisinin Bursa’datoplantısı vardı. Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatında 2016’da 44 milyon dolar ihracat yapılırken, son 7 aydaRusya’ya  1 milyar dolar ihracat yapmışız. İşte bundan dahagüzel ne katkısı olabilir ki. En büyük mutluluk bu” …

Aynen öyle…

Siyaset yaptığı dönemden itibaren hele hele devlet bakanlığı ileberaber tam bir linç girişimiyle karşı karşıya kalan Cavit ÇağlarBursa’nın siyaseti, ekonomisi ve sosyal hayatı için tam bir markave katkı sağlayan değeri. Kritik dönemlerde devletinin hep yanındaoldu. 1999’da  uçağıyla  terörist başı Apo’yu yurdagetirten, bunun bedelini de elleri kelepçelenerek ödetilen Rusyaile ilişkilerimizi düzelttiği için de Rusya Devlet Başkanı Putintarafından onur nişanesi verilen Çağlar’a ben de  dün şahsımolarak ülkem adına teşekkür etme imkanı elde ettim.Ve “Rusyafatihi  ile fotoğraf çektirmek istiyorum” dediğimde benikırmadı. Sonrasında oda başkanları da tek tek fotoğraf çektirdi.Bursa’daki yeri hala tartışılmasız…

Yorumlar5 yorum