BIST 2.913
DOLAR 17,95
EURO 18,27
ALTIN 1.024,99
HABER /  DÜNYA

Rusya doğalgazı keserse en büyük sorun!

Enerji Piyasası Uzmanı Cüneyt Kozakoğlu, Rusya'nın Türkiye'ye gelen doğalgazı kesmesi durumunda ortaya çıkabilecek ekonomik zarar tablosunu analiz etti. BBC Türkçe'de yayınlanan analize göre Türkiye'de en büyük darbe endüstri kentlerine vurulacak.

Abone ol

Suriye sınırında bir Rus uçağını düşürmesinden sonra Türkiye’nin Rusya’ya enerji konusunda bağımlılığı, bu hafta Katar ile yapılan LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) görüşmeleri, akabinde bugün Rusya’nın Türk Akımı boru hattı projesini askıya alındığını duyurması da eklenince, tekrar gündeme yerleşti.

TÜRKİYE RUS GAZINA NE KADAR BAĞIMLI?

Türkiye doğalgazının tamamına yakınını ithal ediyor. Bu ithalatın %85’i 3 ülkeden (Rusya, İran ve Azerbaycan) uzun dönemli alım anlaşmalarıyla boru hatları vasıtasıyla gerçekleşiyor.

Toplam doğalgaz ithalatı (49,2 milyar metreküp) içinde Rusya’nın payı %55 (27 milyar metreküp). Türkiye, Rusya ile yaptığı uzun süreli anlaşmalar gereğince en az önümüzdeki 10 yıl boyunca yaklaşık bugünkü ithalat seviyesini korumak zorunda.

Rusya’nın Türkiye’ye gelen boru hatlarındaki payı %64. Türkiye’ye gaz taşıyan 4 boru hattı var. Bunlar Rusya’nın kontrol ettiği Batı Hattı ve Mavi Akım ile Azerbaycan ve İran hatları.

Azerbaycan’dan gelen boru hattının kapasitesi yıllık 6,6 milyar metreküp, İran’dan gelen 10 milyar metreküp. Rusya’nın kontrolündeki Batı Hattı 14 milyar metreküp, Mavi Akım ise 16 milyar metreküp kapasiteye sahip. Bu boru hatları, ortalama olarak yüksek kapasite ile çalışıyorlar.

Altı çizilmesi gereken, Türkiye’ye gaz taşıyan toplam 46,6 milyar metreküp kapasiteli boru hattının 30 milyar metreküpünün (%64) Rusya tarafından kontrol edildiği, yani Türkiye’nin Rusya’ya sadece ithalatta değil, ithalat altyapısında da bağlı olduğu.

Rusya harici bir boru hattı kapasitesi artışı TANAP olacak, o da en az önümüzdeki 3 yıl için bir alternatif değil.

LNG NEDİR, SIVILAŞTIRILMIŞ DOĞALGAZ SORUNU BAĞIMLILIĞI ÇÖZER Mİ?

Sıvılaştırılmış doğalgazın (LNG) Türkiye’nin toplam doğalgaz ithali içindeki payı %15. Bu miktar sadece Rusya’dan yapılan doğalgaz ithalatının dörtte birine eşit.

türkiye doğalgaz ithali grafiği

Cezayir ve Nijerya’dan uzun süreli kontratlı, diğer ülkelerden de spot alınan LNG söz konusu olduğunda önemli unsur, LNG terminalleri ve bu terminallerin tankerle gelen sıvı gazı depolama ve yeniden gazlaştırma kapasitesi.

Türkiye’nin 2 tane LNG terminali var: BOTAŞ’ın işlettiği Marmara Ereğlisi LNG terminali ve Ege Gaz’ın işlettiği Aliağa LNG terminali. Marmara Ereğlisi terminalinin yıllık gazlaştırma kapasitesi 8.1 milyar metreküp, Aliağa terminalininki ise 6 milyar metreküp. Yani iki LNG terminalinin toplam kapasitesi Rusya’dan ithal ettiğimiz gazın yarısı civarında.

LNG’yi sınırlayan bir diğer teknik unsur terminallerin doğalgazı şebekeye, yani evlere, fabrikalara vs. sevk kapasitesi. Marmara Ereğlisi terminalinin günlük sevk kapasitesi 20,2 milyon metreküp. Bu değer, özellikle kış aylarında günlük talebin ancak onda birine denk düşüyor. Dolayısıyla Katar’dan (ya da başka bir ülkeden) ne kadar LNG alınırsa alınsın, bugünkü şartlarda etkisi sınırlı.

türkiye doğalgaz girişi grafiği.

DEPOLAMA YETERLİ Mİ?

Türkiye’nin uzun vadede bir doğalgaz dağıtım kavşağı olmasının önündeki en önemli engellerden biri doğalgaz depolama kapasitesinin düşük olması. Türkiye’nin Silivri’de 2.7 milyar metreküp, yani Türkiye’nin yıllık tüketiminin sadece %5’i kadar kapasitesi var.

DOĞALGAZDA ASIL SORUN MARMARA VE İSTANBUL

Türkiye’de doğalgaz talebinin yarısı elektrik üretimi için, dörtte biri sanayi, dörtte biri de konut ve ticarethanelerde kullanılıyor. İstanbul ve Kocaeli gibi büyük endüstri şehirlerini de içine alan Marmara bölgesi, Türkiye’nin GSYİH’sının %40’ından fazlasını yaratıyor.

Türkiye doğalgaz kullanım alanları ve oranları grafiği

Bu oran (%40), aynı zamanda Marmara bölgesinin en yüksek endüstri yoğunluğu olan 4 şehrinin (İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Sakarya), Türkiye’nin toplam doğalgazı tüketimindeki payı.

Türkiye Rusya doğalgaz talebi grafiği

Marmara bölgesi, neredeyse tamamen Batı hattı üzerinden gelen Rus gazına bağımlı. Dolayısıyla muhtemel olmamakla beraber, Rusya’nın olası bir gaz kesintisi, Türk ekonomisi açısından çok ağır sonuçlar doğurabilir.

TÜRK AKIMI PROJESİ AÇISINDAN SONUÇLAR

Rusya’nın Türk Akımı projesini askıya almasının iki önemli sonucu var.

Türk Akımı, Rusya’ya yüksek ölçüde bağımlı Türkiye'nin, önümüzdeki onyıllar boyunca Rusya'ya bağımlılığını daha da artıracak bir proje. Bu bağlamda bugünkü haber, Rusya’nın enerji kozlarını nasıl kullanabileceğine dair bir emare. Dolayısıyla Türk enerji politikası açısından Rusya’ya bağımlılığın daha da artmaması yönünde bir uyarı.

Haberin ikinci önemli noktası, uluslararası enerji hatları geçiş ülkesi olmaya aday Türkiye'nin, nasıl hassas ve soğukkanlı bir diplomasi yürütmesi gerektiğinin altını çizmesi. Güvenilir ülke olmak, dış politikada fevri tavırlardan kaçınmak, birçok ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen milyarlarca dolarlık enerji hattı projelerinin gerçekleşmesi açısından önkoşullar. Türkiye’nin bugün Rusya ile içine düştüğü ihtilaf, bu konudaki potansiyel risklere dikkat çekiyor.

ÖNCEKİ HABERLER
6 çocuğun öldüğü yangın hakkında şok iddia!
6 çocuğun öldüğü yangın hakkında şok iddia!
Erdoğan'ın bahsettiği o Rus bakın kimmiş!
Erdoğan'ın bahsettiği o Rus bakın kimmiş!
ABD ordusunda kadın askerler için flaş karar
ABD ordusunda kadın askerler için flaş karar
Camide yapılan tacize iyi hal indirimi!
Camide yapılan tacize iyi hal indirimi!
ALES sonuçları 2015 ÖSYM sonuç sorgu ekranı
ALES sonuçları 2015 ÖSYM sonuç sorgu ekranı
Türk bilim insanı uzaya öyle bir mesaj yolladı ki!
Türk bilim insanı uzaya öyle bir mesaj yolladı ki!
Facebook bomba uygulamayı yayınladı
Facebook bomba uygulamayı yayınladı
Rusya'dan günler sonra doğalgaz itirafı! Sevkiyat durursa...
Rusya'dan günler sonra doğalgaz itirafı! Sevkiyat durursa...
Giresun hava durumu 4 aralık cuma okullar tatil mi?
Giresun hava durumu 4 aralık cuma okullar tatil mi?
Sinop hava durumu 4 aralık okullar tatil mi?
Sinop hava durumu 4 aralık okullar tatil mi?