BIST 2.379
DOLAR 16,05
EURO 17,24
ALTIN 961,12
HABER /  SAĞLIK

Ruhsal hastalıklara hangi yiyecekler iyi gelir?

Yaşadığınız psikolojik ve ruhsal sorunlara iyi gelen yiyecekeler elmaelma.com'da. Yediğiniz yiyeceklerle kendinizi daha mutlu ve sağlıklı hissetmeniz mümkün!

Abone ol

Şizofreni nedir, depresyon nedir, ruhsal hastalıklara iyi gelen yiyecekler nelerdir? Depresyon en yaygın psikiyatrik hastalıklardan biridir. Yaşam koşullarının ağırlaşmasıyla birlikte depresyona giren kişi sayısı da her geçen gün artmaktadır. Üzüntü, keder, hüzün gibi duygular günlük hayatın bir parçası olmasına rağmen kişi bazen bu duygu bozukluğunun üstesinden gelemeyebilir.İşte tam da bu noktada bize yardımcı olacak bazı yiyecekler vardır. Gelin siz elmaelma.com okuyucalarıyla birlikte o yiyecek ve besinlere göz atalım!

KÖTÜ BESLENME ŞİZOFREN YAPIYOR!

1930’lu yıllarda yayımlanmış psikiyatri ders kitaplarında da şizofren hastalarının genelde kötü beslenen kişiler olduğu yazıyordu. Hekimler, çok önceden kötü beslenmenin zihinsel rahatsızlıkların oluşumuna katkıda bulunduğunu tespit etmişlerdi.

İYİ BESLENME VE DİYET ŞART

Çok eskiden beri yapılan bilimsel araştırmalar, iyi beslenme ve diyetle zihinsel rahatsızlıkların güvenli tedavisinin, rahatsızlıkların belirtilerini hafifletmenin mümkün olduğu gösterdi. Psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan tamamlayıcı ve alternatif tıp hakkında araştırmalar yapan Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, ruh sağlığımıza iyi gelecek  diyetler ve beslenme şekilleri hakkında önemli bilgiler verdi.Dünyada birçok ruh doktorunun, hastalarını psikotropik ilaçlar yerine, iyi beslenme yoluyla tedavi ettiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak’ın ruhsal diyet tavsiyeleri şöyle:

BALIK DEPRESYONA İYİ GELİR
 
“Besleyici gıdalar dikkat eksikliği, bipolar bozukluk, kaygı ve depresyonu etkin şekilde tedavi ediyor. Araştırmalar, Omega-3 alımındaki artışın depresyon belirtilerini hafiflettiğini gösteriyor. Birkaç bilimsel araştırmanın sonuçlarına göre, günlük 1.000-2.000 miligram EPA formunda Omega-3 balık yağı alımı, depresyon belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı oluyor. Kişinin ruh halindeki düzelmeler, genelde bu takviyeye başladıktan 3-12 hafta arasında meydana geliyor. Ayrıca, diyetlerinde yüksek miktarda balık tüketen kişilerin ruh halinde de benzer düzelmeler olduğu biliniyor.

SARI KANTARONA DİKKAT!

Sarı kantaron, hafif ve orta şiddette depresyon belirtileri gözlemlenen kişilerin tedavisinde etkili olan bir bitki, fakat ciddi depresyon vakalarında çok fazla işe yaramıyor. Sarı kantaron, bazı antidepresan ya da diğer ilaçlarla beraber alındığında bazı sıkıntılara yol açabilir, bu nedenle kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

ŞİZOFRENİ İÇİN  B3 VİTAMİNİ ÖNERİLİYOR 

Diğer adı ‘niyasin’ olan B3 vitamini, dünyada şizofreni teşhisi konulmuş binlerce hastaya şifa kaynağı oldu. Yenilikçi doktor Abram Hoffer (1917-2009), binlerce hastasının tedavisinde yüksek dozlarda B3 vitamini kullanarak, onları güvenli bir şekilde sağlıklarına kavuşturdu. Hoffer, bu vitamini kullanarak uyguladığı tedavide yüzde 90 oranında başarı elde ettiğini bildirmişti. Besin değeri yüksek diyetler ve beraberinde alınan amino asitler ve vitaminler zihinsel rahatsızlıkların tedavisinde son derece etkili.”Dünyada birçok psikiyatrist, hastalarını psikotropik ilaçlar yerine, iyi beslenme yoluyla tedavi ediyor. Kişideki rahatsızlık belirtilerine ve kan değerlerine göre, beslenme değişiklikleriyle beraber kişiye özel vitaminler ve amino asitler yazıyorlar.

MACA KÖKÜ CİNSEL İSTEĞİ ARTTIRIYOR

Maca kökü, patatesin bir akrabası olan bu bitki bazı toplumlarda cinsel isteği arttırmak için kullanılıyor. Bu nedenle, antidepresan kullanımının sebep olduğu erektil bozukluk, libidoda azalma ve diğer cinsellikle ilgili yan etkileri etkisiz hale getirebiliyor.  

DAHA İYİ BİR UYKU İÇİN KEDİ OTU 
 
Kediotu, kaygıyı azaltıp, tıpkı bazı sakinleştiricilerin yaptığı gibi kişinin daha iyi uyumasına yardımcı oluyor. İlaçların yan etkilerinden daha çok etkilenen çocuklar ve yaşlılarda kullanımı bir alternatif olarak düşünülebilir. Kediotunun etki etmesi biraz uzun zaman alıyor.

DOKTORUNUZA DANIŞMADAN KULLANMAYIN

Tedavi için kullanılan bitkilerin, ilaçlar gibi çok sıkı klinik deneylerden ve testlerden geçmediğine dikkati çeken Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, alternatif tedavi yöntemlerinden yararlanmak isteyecek kişilere “Bu tedavilerin bitki ve hayvan kaynaklı olması, onların güvenli olduğu anlamına gelmez. Bitkisel tedavilerin de istenmeyen yan etkileri vardır ve bunlar, tıpkı antidepresanlar ya da ilaçlar gibi, diğer ilaçlarla etkileşime girebilirler. Alternatif tıp tedavilere başvurmadan önce, özellikle ilaç kullanıyorsanız, mutlaka doktorunuza danışın” uyarısında bulunuyor.

İLKEL TOPLULUKLARDA İNSANLAR DAHA MUTLUYDU 

“1930’lardaki 10 yıl süren tarihi araştırmasında, Dr. Weston Price, kendi yerel yiyeceklerini tüketen ve Amerikan beslenme şeklindeki vitaminin 4-10 katı miktarda fazla vitamin içeren besin değeri yüksek bir diyet takip eden ilkel topluluklarda, zihinsel rahatsızlıkların hiç görülmediği sonucuna varmıştı. Dr. Price, bu ilkel topluluklarda yaşayan insanların daha mutlu ve daha uyumlu olduklarını fark etmişti. Bu topluluklarda, zihinsel rahatsızlıklar için tedavi yöntemlerine ya da hapishanelere hiç ihtiyaç yoktu.”

Kaynak: elmaelma.com

ÖNCEKİ HABERLER
Mevlüt Uysal: Maltepe'nin 40 yıllık problemini çözdük
Mevlüt Uysal: Maltepe'nin 40 yıllık problemini çözdük
Balıkesir'deki sel felaketinin ağır bilançosu!
Balıkesir'deki sel felaketinin ağır bilançosu!
CHP'den yerel seçimler için yol haritası
CHP'den yerel seçimler için yol haritası
Yaşadıkları saldırının sebebi isyan ettirdi
Yaşadıkları saldırının sebebi isyan ettirdi
İstanbul'un gözde semtini su bastı
İstanbul'un gözde semtini su bastı
Konya'da feci kaza: Ölü ve yaralılar var!
Konya'da feci kaza: Ölü ve yaralılar var!
NATO'dan Türkiye ve S-400 açıklaması
NATO'dan Türkiye ve S-400 açıklaması
İbrahim Kalın 4'lü toplantı sonrası açıklama yaptı!
İbrahim Kalın 4'lü toplantı sonrası açıklama yaptı!
Valilikten açıklama: Çok sayıda mühimmat ele geçirildi!
Valilikten açıklama: Çok sayıda mühimmat ele geçirildi!
Sağlık Bakanlığı'ndan Alaattin Çakıcı açıklaması
Sağlık Bakanlığı'ndan Alaattin Çakıcı açıklaması