BIST 1.061
DOLAR 7,28
EURO 8,59
ALTIN 472,29
HABER /  GÜNCEL

Roma'nın generalleri bulundu kapak vinçle açıldı

BURSA'nın İznik ilçesinde arkeolojik kazılar sırasında bulunan lahdin devasa kapağı, vinç yardımıyla açıldı. Lahitte asker giysili, mumyalanmış iki ceset bulundu. Cesetlerin, dönemin Roma generallerine ait olduğu belirtildi.

Abone ol

İznik’te 3 yıl önce, zeytinlikte defineciler tarafından üst kapağı kırılmış lahit bulundu. İznik Müze Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan kazıda, Geç Roma dönemi olarak adlandırılan 3'üncü yüzyıldan kalma lahit ortaya çıkarıldı.

Daha sonra sürdürülen kazılarda 3 lahit daha bulundu. Bunun üzerine yaklaşık 10 dönüm zeytinlik, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1 milyon 200 bin lira bedel ile kamulaştırıldı. Alan, '1'inci derece arkeolojik sit alanı' ilan edilerek koruma altına alındı.

ÇEKİM YAPILAMASINA İZİN VERİLMEDİ
Lahitte, asker giysili mumyalanmış iki ceset ve bunlara ait kişisel eşyalar bulundu. Asker giysili iki kişinin dönemin Roma generalleri olduğu belirtildi. Açılan lahitte bulunanlarla ilgili henüz bir açıklama yapılmazken, medya mensuplarının yakın plan görüntü almaların izin verilmedi. Lahdin üzeri brandayla kapatılırken, bakanlık yetkilileri tarafından yapılacak incelemenin ardından bilgilendirme yapılacağı ifade edildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Hulusi Akar'dan patlamayla ilgili açıklama
Satanistlerden bir garip dava taptıkları heykelin telifini istediler
Arkadaşa en acı veda Sinir krizi geçirdiler
Kadir Topbaş Saadet Partisi'nden aday mı olacak? Bomba açıklama
Eser Yenenler Show ne zaman başlayacak ilk konukları bomba
Bursa'da kadın balkondan aşağı böyle atladı o anlar görüntülendi
Yorumlar