HABER /  DÜNYA

Satanistlerden bir garip dava taptıkları heykelin telifini istediler

AMERİKA'da satanistlerden oluşan bir grup, dijital film ve dizi platformu Netflix ve Warnerbros'un ortak yapımı Sabrina'nın Tüyler Ürpertici Maceraları dizisi her iki şirkete nedeniyle 50 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Gerekçesi ise bir hayli garip

Satanist Tapınak isimli grup, dizide yer alan tanrı figürün kendi heykelleri olan Baphomet'ye (şeytanı sembolize eden put) benzediğini ve telif haklarının çalındığını öne sürdü.

Şikayet konusu heykel, dizideki cadı kabilesinin taptığı şeytani Kara Lord'a ait. Yamyamlık ve tapınmaya zorlama, kabilenin ibadet biçimlerinden biri. Satanist Tapınak da, üyelerinin dizideki kabileye ithafen, "şeytani düşmanlarla" bağdaştırıldığı görüşünde.

Tapınak'ın kurucularından Lucien Greaves, Twitter'da dizideki figür ve Baphomet'nin yan yana fotoğrafını "Karşılaştırmanız için" notuyla paylaştı. Greaves, dizinin tanrıları Baphonet'yi de "karaladığını" yazdı.

Satanist Tapınak, internet kampanyasından topladıkları parayla Oklahoma'ya keçi başlı tanrı figürü Baphomet'yi dikmişti.

ABD'de 2012'de kurulan grup "kilise ile devlet işlerinin ayrılması" için çalışmalar yürüttüğünü söylüyor ve Şeytanı "keyfi güç kullanımının karşıtı" olarak görüyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Arkadaşa en acı veda Sinir krizi geçirdiler
Eser Yenenler Show ne zaman başlayacak ilk konukları bomba
Kadir Topbaş Saadet Partisi'nden aday mı olacak? Bomba açıklama
Erzurum Göztepe'ye patladı
Konya Ankaragücü'ne acımadı
Nişantaşı Üniversitesi sahibi Levent Uysal Doğa Koleji'ni aldı
Yorumlar 3 yorum