BIST 1.574
DOLAR 7,44
EURO 9,03
ALTIN 440,89
HABER /  GÜNCEL

Reza Zarrab davasında sürpriz gelişme! 'Şahıs 1' kim?..

ABD'de tutuklu bulunan Reza Zarrab, bugün Türkiye saati ile 19.00'da jarili büyük duruşma öncesi son kez hakim karşısına çıkacak. Yargıç Richard Berman çok kritik bir karar verdi: Belgeler ABD dışına çıkarılamaz, 'Şahıs 1'le ilgili olanlar hariç!

Abone ol

ABD'de tutuklu bulunan Reza Zarrab’ın bugün 27 Kasım’daki jürili duruşma öncesi son kez hâkim karşısına çıkması beklenirken, davada kritik bir gelişme yaşandı. Zarrab ve Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın 95’er yılla yargılandığı New York’taki davaya bakan Yargıç Richard Berman, savcılığın avukatlara verdiği 3 bin 500 belgenin ABD dışına çıkarılamayacağı ve mahkeme dışında üçüncü şahıslara gösterilemeyeceğine hükmetti. Berman yalnızca 3 bin 500 belge içindeki tape’lerde geçen “Şahıs-1” (Individual-1) ile ilgili bölümlerdeki sınırlı materyallerin taslak halindeki versiyonlarına erişim izni verdi. “Şahıs 1” olarak anılan figürün kim olduğu ise bilinmiyor.

ATİLLA'NIN AVUKATLARI İSTEMİŞTİ

Berman, Atilla’nın avukatlarının Türkiye’de özellikle Halkbank’ta çalışan şahitlere dinletmek istedikleri tape’lerin de içinde olduğu 3 bin 500 belgenin savunma ekibindeki avukatlar, yardımcıları ve tercümanlar dışında hiç kimseye gösterilemeyeceğine karar verdi. Başsavcılık, 3 bin 500 materyal içinde ABD ulusal güvenliğini ilgilendiren belgeler bulunduğunu ileri sürmüştü.

Türkiye, ABD'ye Reza Zarrab'ın durumuyla ilgili nota verdi

 KİM BU 'ŞAHIS 1'?

Berman yalnızca 3 bin 500 belge içindeki tape’lerde geçen “Şahıs-1” (Individual-1) ile ilgili bölümlerdeki sınırlı materyallerin taslak halindeki versiyonlarına erişim izni verdi. “Şahıs 1” olarak anılan figürün kim olduğu ise bilinmiyor. Ancak bu ifadeyle davanın sanıkları ve tanıklarından herhangi biri kastedilmiyor. Öte yandan Berman, dava süreci tamamlandıktan sonra tüm materyallerin başsavcılığa iade edilmesi ya da yok edilmesini istedi.  

ŞAHİTLER SAVCILIĞA GÜVENMİYOR

Atilla’nın avukatları 27 Kasım’da başlayacak olan jürili duruşmalar öncesinde savcılığın sunduğu delillere gizlilik kararının kaldırılmasını ya da yumuşatılmasını istemişlerdi. Gizlilik kararı olduğu için delilleri Türkiye’deki şahitlere gösteremediklerinden yakınan avukatlar, bu yüzden şahit bulmakta zorlandıklarını ve şahitleri mahkemeye çıkmak üzere ABD’ye gelmeye ikna edemediklerini belirtmişlerdi. Potansiyel şahitlerin gizlilik kararı uyarınca kendilerinden istenen kişisel bilgileri ABD mahkemesine vermekten çekindikleri ve savcılığa güvenmedikleri kaydediliyordu.

Berman'ın bu kararıyla Atilla'nın avukatlarının 4 Halkbank çalışanının telekonferansla ifade vermeleri yolundaki talebi de tehlikeye girdi.

ZARRAB BUGÜN HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Günlerdir "itirafçı mı oldu, tahliye mi edildi, başka hapishaneye mi nakledildi, teknik bir hata mı?" tartışması süren Reza Zarrab bugün Türkiye saati ile 19:00’da jürili duruşmalar öncesinde son kez hakim karşısına çıkması gerekiyor. Zarrab’ın hakim karşısında nasıl tavır alacağı büyük merak konusu. Zarrab'ın itirafçılığı kabul etme olasılığı da ciddi ihtimaller arasında gösteriliyor.

Reza Zarrab kayıplara karıştı! 5 gündür haber alınamıyor!

Şok ima! Reza Zarrab 'itirafçı' mı oldu?

ÖNCEKİ HABERLER
AÖF sınav giriş belgesi 2017 giriş yerleri ne zaman açıklanacak?
Süleyman Soylu: 'Kızımı ve oğlumu öldürecekler diye...'
Türkiye, ABD'ye Reza Zarrab'ın durumuyla ilgili nota verdi
Erdoğan'ın en yakınındaki isim bir konuştu pir konuştu
PKK'ya 100 adet kimyasal başlıklı füze verildi
Park halindeki otobüs alev alev yandı
Köprüden kaçak geçmeye çalışan sürücülere ceza yağdı
Türk güvenlik güçlerinden Suriye'de nefes kesen operasyon
Ankara'da yolcu otobüsü devrildi yaralılar var
Tabiat anıtında, 'demir yürüyüş yolu' yapılıyor
Yorumlar 2 yorum