HABER /  GÜNCEL

Regaip Kandili ne zaman 2016 Regaib önemi fazileti

Fazileti ve ihsanı bol olan Regaip Kandili 2016 yılında ne zaman belli oldu. Regaib kandili üç ayların başlangıcı kabul ediliyor. Regaip Kandili bu yıl 07.04.2016 perşembe günü kutlanacak.

Regaib Kandili 2016 yılında ne zaman ve Regaip hangi güne denk geliyor belli oldu. Diyanet'in yayınladığı dini günler takvimine göre Miraç Kandili , Berat Kandili ve Kadir Gecesi'nin 2016 yılındaki tarihi de belli oldu.

Peki üç ayların başlangıcı olarak kabul edilen Regaib Kandili'nin fazileti ve önemi nedir? Regaip Kandili duası ve namazı ile birlikte kandilin önemini internethaber.com sitesi sizin için hazırladı.

Üç aylar içinde yer alan Regaib Kandili 7 Nisan 2016 Perşembe gecesine denk geliyor. Regaib Kandilinin manası özeldir. Regaib kelime anlamı olarak 'Pek çok ihsan' anlamına gelir. Regaip Kandili fazileti ve ihsanı bol bir gecedir.

REGAİP KANDİLİ 2016 NE ZAMAN?

Recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gece Regaip Kandilidir. Bu yıl da 7 Nisan Perşembe gecesi kandil.

REGAİB NE DEMEK FAZİLETİ NEDİR?

Regaib, "pek çok ihsan" manasına gelen "Ragibe" kelimesinin çoğuludur. Bu gecede Cenab-ı Hakk engin rahmetiyle tecelli edip sonsuz mağfiretiyle muamelede bulunduğu için geceye bu isim verilmiştir. Regaip kandili ihsan gecesidir ve fazileti de bundan gelir.

Peki Regaib Kandili'nde nasıl ibadet etmeli. Regaib Kandili gecesinde hangi namazlar kılınmalı?

REGAİB KANDİLİ NAMAZI KAÇ REKAT NASIL KILINIR?

Regaip Kandili gecesi namaz kılıp dua ederek geçirmek gerekir. Regaib kandili gecesinde kılınacak namaz 12 rek'attir.

Regaip Kandili namazının 12 rekat kılınışı ve duası şöyledir:

Her rek'atta fatihadan sonra üç kadir suresi ile 12 adette ihlas suresi okunur. Her iki rek'atta bir selam verilerek 12 rek'at tamamlanır. On ikinci rek'at kılınıp selam verildikten sonra yerinden kalkmadan yetmiş kere ' Allahumme salli ala Muhammedinin nebiyyil ummiyyi ve ala alihi' denilir. Sonra secdeye varılır. Secdede yetmiş kere ' subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi' denir.

Sonra secdeden kalkılarak ettahiyyatta oturulur. Ve yetmiş kere 'Rabbiğfir ve erham ve tecavez ta'lemü' dedikten sonra tekrar secde edilir. Secdede yetmiş kere ' subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi' dedikten sonra, isteklerimizi alemlerin Rabbine arz edilir.

Regâib namazını cemaatle kılmak bid'attir. Zaten terâvihten başka hiçbir nâfile namaz cemaatle kılınmaz.

Miraç Kandili - Berat Kandili - Kadir Gecesi 2016 yılında ne zaman?

Üç ayların başlama tarihi 2016: 8 Nisan 2016 Cuma günü

Regaib Kandili 2016 : 7 Nisan2016 Perşembe günü

Miraç Kandili 2016 : 3 Mayıs 2016 Salı günü

Berat Kandili 2016 : 21 Mayıs 2016 Cumartesi günü

Ramazan ayı 2016: Ramazan başlangıcı 6 Haziran 2016

Kadir Gecesi 2016: 1 Temmuz 2016 Cuma günü

Ramazan Bayramı arefe 2016 : 4 Temmuz 2016 Pazartesi günü

Ramazan Bayramı 2016 : 5 Temmuz 2016 Salı günü (1. Gün)

Kurban Bayramı 2016 : 12 eylül 2016 Pazartesi (1. Gün)

ÜÇ AYLARIN İLKİ RECEP AYI

Üç ayların ilki olan Recep, "yüceltilmiş, içine ikramlar konulmuş ay" ve "hazırlanmak" manalarına gelmektedir.

MİRAÇ KANDİLİ NEDİR 2016 NE ZAMAN?

Receb ayının 27. gecesi Miraç Kandili'dir. 2016 yılında Miraç kandili 3 Mayıs salı gününe denk geliyor. Miraç, kelime manası itibariyle "merdiven", "yükselecek yer", "en yüksek makam" manalarına gelmektedir. Bu gecede Peygamberimiz bir mucize olarak Mekke'deki Mescid-i Haram'dan, Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya ve oradan da göklerin İlahi derinliklerine doğru yükselip ruhen ve bedenen Cenab-ı Hakk'ın huzuruna çıkmıştır.

ŞABAN AYI ÖNEMİ NEDİR?

Üç ayların ikincisi olan Şaban, kelime manası itibariyle "dağılan", "saçılan" manalarına gelmektedir. Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz, Şaban ayında Ramazan için pek çok hayır dağıldığı için bu aya bu ismin verildiğini ifade etmektedir.

BERAT KANDİLİ NEDİR 2016 NE ZEMAN?

Şaban ayı içerisinde Berat kandili vardır. 206 yılında Berat Kandili 21 Mayıs cumartesi gününe denk geliyor. Berat kelimesi, "borçtan, isnat edilen suçtan, ruha azap veren sıkıntılardan kurtulmak" manalarına gelmektedir. Bu gecede Kur'an-ı Kerim bir bütün halinde dünya semasına indirilmeye başlanmıştır. Bu sebeple bu gece hürmetine pek çok günah bağışlandığı için geceye Berat gecesi denilmiştir.

RAMAZAN AYI 2016'DA NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Ramazan Ayı 2016 yılında Haziran ayında başlıyor. 6 Haziran 2016 pazartesi günü ilk oruç tutulacak. Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayı on bir ayın sultanı ve ayların en faziletlisidir. Zira bu ayda Kur'an indirilmeye başlanmış ve ay boyunca oruç tutmak farz kılınmıştır.

KADİR GECESİ 2016 NE ZAMAN?

Kur'an-ı Kerim'deki ifadesiyle bin aydan daha hayırlı olan "Kadir Gecesi" 2016 yılında 1 Temmuz Cuma gecesine denk geliyor. Bu gece Allah'ın müminlere bahşettiği çok yüce bir ikramıdır. Ramazan'ın her gecesinin dolu dolu geçirilmesi için bu gecenin zamanı gizlenmiştir. Ancak Kadir gecesinin Ramazan'ın son on günü içinde olduğuna dair güçlü işaretler vardır.

ÜÇ AYLAR ORUCU VAR MI?

İslâm’da zamanla kayıtlı oruç, sadece Ramazan’da vardır. Onun dışında “üç aylar” orucu diye bir oruç asıl kaynaklarımızda bulunmamaktadır. Müslüman, Recep ve Şaban aylarında çok oruç tutmalıdır ama onları tamamen oruçlu geçirmek diye bir husus kitaplarda yer almaz. Hazreti Muhammed, Hz. Âişe’nin ifadesine göre Ramazan’dan başka hiçbir ayı bütünüyle oruçlu olarak geçirmemiştir. Ramazan’dan sonra en çok oruç tuttuğu ay ise Şaban ayıdır.

2016 YILI DİNİ GÜNLER VE BAYRAMLAR

mirac kandili 2016 , berat kandili , regaip kandili , kadir gecesi 2016 ne zaman
ÖNCEKİ HABERLER
Kiralık Aşk yeni fragman ateşli sahneler için bomba iddialar
Kiralık Aşk yeni fragman ateşli sahneler için bomba iddialar
Rusya'yla sağlanan anlaşma TBMM'nin onayını aldı!
Rusya'yla sağlanan anlaşma TBMM'nin onayını aldı!
BOLU TEM'de ters yönde giden sürücü ortalığı karıştırdı
BOLU TEM'de ters yönde giden sürücü ortalığı karıştırdı
Diyarbakır'da bir öğretmen 6 öğrencisine...
Diyarbakır'da bir öğretmen 6 öğrencisine...
Cemaat'in darbeye gücü yetmez ama...
Cemaat'in darbeye gücü yetmez ama...
İstanbul'da hentbol oynayan iki kardeş Ardahan'da çobanlık yapıyor
İstanbul'da hentbol oynayan iki kardeş Ardahan'da çobanlık yapıyor
Yorumlar