HABER /  GÜNCEL

'Referandum iptal edilsin' diyen YSK üyesinin gerekçesi

YSK'nın, itiraz başvurusu ret kararının gerekçesinde, söz konusu karara katılmayan YSK üyesi Cengiz Topaktaş bakın nasıl bir açıklamada bulundu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), anayasa değişikliği referandumuna ilişkin mühürsüz oy ve zarfların geçerli sayılmasını 'tam kanunsuzluk hali' olarak niteleyen CHP, HDP ve Vatan Partisi'nin 'Referandum iptal edilsin' talebini 1'e karşı 10 oyla reddetti.

YSK'nın, CHP'nin itiraz başvurusunun oy çokluğuyla reddine ilişkin kararının gerekçesinde, söz konusu karara katılmayan YSK üyesi Cengiz Topaktaş'ın karşı oy yazısı da yer aldı.

Topaktaş, karşı oy gerekçesinde, YSK'nın çoğunluğunun görüşüne katılmadığını şu ifadelerle açıkladı:

"Cumhuriyet Halk Partisinin 16/04/2017 tarihinde yapılan halkoylamasının tam kanunsuzluk nedeniyle iptaline karar verilmesini talep etmesi üzerine Yüksek Kurulumuzun sayın çoğunluğu 19/04/2017 tarih ve 573 sayılı kararla talebin reddine karar vermiştir. Bu karara
katılmamaktayım. Anayasa değişikliği gibi önemli bir halk oylamasının anlatılması noktasında, sivil toplum kuruluşlarının gerektiği gibi propaganda yapma haklarını kullanamamaları, seçim Kanunlarında yapılan değişikliklerin bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanamayacağı kuralının gözardı edilmesi sonucu, radyo ve televizyon kanallarının sadece kendi görüşlerine yer vermeleri ile Anayasa değişikliği metninin halka anlatılmasında farklı görüşlerin eşit temsil edilmemesi ve 560 sayılı kararımızın yarattığı sonuç gözetildiğinde, Anayasamızın 67 ve 79. maddelerinin ihlal edildiği, bu nedenlerle seçimlerin iptali yolundaki başvurunun kabulüne karar verilmesi gerektiğini düşündüğümden, Yüksek Kurulumuzun sayın çoğunluğunun görüşüne katılmıyorum"

ÖNCEKİ HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti'ye üye olacağı tarih!
Polisten yardım istemişlerdi! O kardeşler hakkında yeni gelişme
Telsiz anonsu ortalığı karıştırdı! Komandolar her yerde onları arıyor
Adil Öksüz'ün kardeşi hakim karşısında
Erdoğan kürsüde ABD'yi eleştirdi karşısındaki büyükelçi ise...
29 Ekim şiirleri kısa 3 kıtalık-4 kıtalık 29 Ekim şiirleri
Yorumlar 6 yorum