BIST 1.408
DOLAR 8,08
EURO 9,67
ALTIN 461,45
HABER /  GÜNCEL

PYD'den kurtulan köylü Türk askeri için böyle konuştu

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye'nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı sürerken, teröristlerden arındırılan Deyr Ballut'ta halk büyük sevinç yaşıyor.

Abone ol

Deyr Ballutlu Muhammed, "Malımızı mülkümüzü zorla alıyorlardı. Şimdiki durumumuz çok çok güzel, her şeyimiz tamam. Hiçbir şeyimizi eksik etmediler. Allah Türk askerinden razı olsun. Allah Türkiye'yi, askerini ve tüm Müslümanları korusun." dedi.

TSK tarafından Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleriyle Afrin bölgesinde terör örgütlerine yönelik başlatılan harekat devam ediyor. Teröristlerden 10 gün önce arındırılan Afrin'in batısında ve Cinderes'in yakınlarındaki Deyr Ballut köyünde halk, yaşadıkları korku dolu günleri unutmaya çalışıyor.

Köy halkının birçoğu, yakınlarının halen terör örgütü PYD/PKK kontrolündeki köylerde yaşadığını ve örgütün bu kişilere zarar vereceği endişesiyle açıklama yapmaktan kaçınıyor.

İHTİYAÇLAR ANINDA KARŞILANIYOR: Köyde, teröristlerce yerleştirilen el yapımı patlayıcılar Türk askerince imha edilirken, söz konusu bölgelerde insani yardım faaliyeti de yürütülüyor. Gıda, barınma ve ilaç gibi ihtiyaçları Türkiye'nin kurum ve kuruluşlarınca anında tespit edilip ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Deyr Ballut'ta yaşayan 63 yaşındaki İbri Muhammed, AA muhabirine, Suriye'de iç savaşın başlamasından birkaç yıl sonra PYD'nin köylerini işgal ettiğini söyledi. 

Onların baskısı altında zor günler yaşadıklarını anlatan Muhammed, şunları belirtti:

TÜRK ASKERİ GELDİ BİZİ BU ZULÜMDENKURTARDI: "Allah Türk askerini ve ÖSO'yu korusun. Allah'a çok şükür, bizim yemeğimizi, suyumuzu temin edip, hastalarımızı tedavi ettirdiler. Bizi PYD/PKK'den kurtardılar. Elhamdülillah şu an iyiyiz. PYD'nin zamanında bize çok zulüm ediyorlardı. Mazlumduk. Çok şükür Türk askeri geldi bizi bu zulümden kurtardı. İnşallah her yeri bu zulümden kurtaracaklar. Malımızı mülkümüzü zorla alıyorlar, gasp ediyorlardı. Şimdiki durumumuz çok çok güzel. Şu an her şeyimiz tamam. Hiçbir şeyimizde kusur etmediler. Allah Türk askerinden razı olsun. Allah Türkiye'yi, askerini ve tüm Müslümanları korusun."

Muhammed, terör örgütünün tüm köylerden bir an önce temizlenmesi temennisinde bulundu.

Köy sakinlerinden 65 yaşındaki Emin Yevmi de terör işgali altında zor günler yaşadıklarını ama kendisinin doğduğu yeri hiç terk etmediğini anlatarak, "Türk askerinin gelmesine çok sevindik. Bizim her isteğimizi, yerine getirdi. Yemeğimizi, ihtiyacımızı her şeyimizi de karşıladı. Çok şükür her şeyimiz tamam oldu. İnşallah böyle devam eder ve güzel günler gelir." sözlerine yer verdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Kimyasal hadım nedir? Hadım edilen cinsel ilişkiye girebilir mi?
Ufak Tefek Cinayetler 17.yeni bölümde neler olacak Oya Merve karşı karşıya
Asker olmak isterim ama yaşım tutmuyor
Özel ellerden özel pideler
Kırık kalp sendromu kalp krizi kadar tehlikeli
Fuhuş çetesinden akılalmaz yöntem! Kadınları böyle kandırmışlar
Fatma Uyanık bulundu mu son haber geldi
Taşeron kadrosu kesin listeleri 3 Mart'taki sınava kimler girecek?
Cemrelerin ilki düştü Hızır günleri geldi bahar başladı
İki çocuğu da başka erkeklerden çıktı! İşadamına büyük şok
Yorumlar 1 yorum