BIST 9.347
DOLAR 31,08
EURO 33,68
ALTIN 2.023,12
HABER /  DÜNYA

Putin çok dara düştü Türkiye için resmen çarketti

RUSYA Türkiye'ye yönelik yaptırımlardan tarihinin en kötü ekonomik krizi sebebiyle çarketti. Şimdi yaptırımları delmek için birbirinden ilginç yöntem ve yollar hazırlıyorlar.

Abone ol

Vladimir Putin Türkiye’ye karşı uyguladığı ambargo kararından çark etti. Rusya Türkiye’nin sunduğu hizmetlerin başka yoldan karşılanamaması durumunda ‘özel izin’ ile Türk firmalarla iş yapılmasına müsade edecek.

Rus ekonomisi tarihinin en zor günlerini yaşarken Türkiye’ye uygulanan ticaret ambargosu da Kremlin yönetimini yıpratmaya başladı.

Rusya’da dolar ülkede 76 rubleye çıkarak tarihi rekorunu kırdı. 30 doların altına inen brent petrolün varil fiyatı da Putin’in önündeki en büyük sorunlardan biri oldu. Sonunda Rusya ekonomik olarak daha da kötüye gitmemek için Türkiye’ye karşı aldığı yaptırım kararlarını esnetmeye karar verdi.

RUSYA GAZETELERİ HABER VERDİ

Kommersant gazetesi, Rusya'nın Türk müteahhitlere yönelik yaptırımlarının 2018 FIFA Dünya Kupası için hafifletilebileceğini yazdı.
Kommersant'ta çıkan habere göre, Rusya ev sahipliğini yapacağı 2018 FIFA Dünya Kupası öncesinde bazı spor tesislerinin yapımının yarıda kalması riski nedeniyle Türk müteahhitlere ülkede çalışma izni verebilir. Gazetenin kaynaklarına göre, bunun için Türk müteahhitlerin Rus şirketlerle ortaklık kurması gerekecek ve bu ortaklıkta hisselerin büyük payı Rus şirketlere ait olacak.

TÜRK ŞİRKETLERE ÖZEL TASARI

Haberde Rusya İnşaat Bakanlığı'nın, sözleşmesinin sonlandırılmasının projenin tamamlanmamasına neden olabilecek Türk inşaat şirketlerinin yaptırımların dışında tutulmasını öngören bir tasarı hazırladığı da iddia edildi.

'TEKSTİLCİLER İÇİN DE YAPTIRIMLAR HAFİFLEYECEK'

İzvestiya gazetesi de Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın, ürünlerini Rusya'ya kolayca sokabilecek Türk tekstil şirketlerinin listesini hazırladığını yazdı. Gazetenin haberinde bu listede kumaş üreticilerinin yer aldığı, Türk hazır giyim üreticileri için ise henüz böyle bir 'beyaz liste' hazırlanmadığı belirtildi.

RUSYA ÇARKETTİ İSTİSNAİ DURUMLAR TASARISI ÇIKARIYOR

Türkiye ile mevcut ekonomik bağların kopartılmasının Rusya’ya ek maliyet getireceğini hesaplayan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Rusya hükümetine Türkiye ile ilgili yeni bir “İstisnai durumlar” tasarısı hazırlayıp yayınladı.

Perşembe akşamı Rusya Federal Yönetmelik fihristinde yayınlanan taslağa göre gerektiğinde yaptırım alanına girse bile Türk şirket ve firmalarına Rusya ile iş yapmalarına izin verilmesi öngörülmekte.

Taslağa göre Türkiye dışında başka kaynaklardan sağlanması imkansız veya Rusya’daki yerli üretimin ciddi ek maliyet getireceği durumlarında Türk şirket ve firmalarının ürün ve hizmetlerinden yararlanılabilecek. Bu kategoriye hangi Türk menşeli mal ve hizmetin dahil edileceği ise Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı bünyesinde diğer ilgili bakanlıklarla ortaklaşa kurulacak karma komisyon belirleyecek.

Böylece hangi Türk şirketinin Rusya ile çalışabileceği bürokratlar tarafından seçmece karara bağlanabilecek. Yine aynı belgeye göre Rusya’daki devlet kuruluşlarıyla özel şirketler Türk partnerlerle yapacakları işin muadili olmadığını komisyona ispat etmesi gerekecek. Yapılacak mal veya hizmet anlaşması iki ay önceden tüm ayrıntılarıyla kurulacak komisyona sunulacak ve yaptırımların dışında tutulması sağlanacak. Taslağın Rusya hükümeti tarafından onaylanarak yürürlüğe girmesi durumunda imtiyazlı Türk şirketlerinin Rusya’da ayrı bir sicil kaydı da oluşturulacak.

Söz konusu taslağın Rusya hükümeti tarafından kabul edilmesini talep eden Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, böylece Rusya ulusal güvenliğini ilgilendiren alanların da zarar görmeyeceğini savunmakta.