HABER /  SAĞLIK

Parkinson'da bağışıklık sisteminin rolü olabilir

Bilim adamları, Parkinson semptomu olan beyinde birikmiş alfa-sinüklein proteininin bağışıklık hücrelerini tetiklemesiyle beyindeki nöronların tahrip olduğunu saptadı. Doğrulanması halinde Parkinson bağışıklık terapisiyle tedavi edilecek.

Bilim adamları, Parkinson semptomu olan beyinde birikmiş alfa-sinüklein proteininin bağışıklık hücrelerini tetiklemesiyle beyindeki nöronların tahrip olduğunu saptadı. Doğrulanması halinde Parkinson bağışıklık terapisiyle tedavi edilecek.

ABD'nin Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi ve La Jolla Alerji ve Bağışıklık Enstitüsünden bilim adamlarının, Parkinson hastalığına ilişkin yaptıkları araştırmanın sonuçları Nature dergisinde yayımlandı.

Araştırmada bilim adamları, Parkinson hastalığının semptomu olan yaşlanmayla birlikte beyin hücrelerinde biriken alfa-sinüklein proteininin beyinde tetiklediği bağışıklık tepkisi sonucu, bağışıklık hücrelerinin beyindeki nöronlara karşı harekete geçip onları tahrip ettiğini saptadı.

Araştırma için 67 Parkinson hastası ile aynı yaşlardaki 36 sağlıklı bireyin kan örneklerini karşılaştıran bilim adamları, alfa-sinükleine maruz kalan sağlıklı bireylerin kan örneklerinde bağışıklık tepkisine rastlamazken, hastalık sebebiyle beyinde biriken proteine daha önce maruz kalmış olan Parkinsonlu bireylerin kan örneklerinde güçlü bağışıklık tepkisinin ortaya çıktığı gözledi.

BAĞIŞIKLIK TERAPİSİ ÇARE OLACAK MI?

Nöronların normalde bağışıklık sisteminin otomatik tepkilerine karşı korunaklı olduğuna dikkati çeken bilim adamları, Parkison hastalığında zarar gören depomin nöronlarının ise hücre yüzeyindeki protein içeriğinden ötürü yabancı olarak algılandığından bağışıklık tepkilerine maruz kalabildiğini belirtti.

Bilim adamları, alfa-sinükleine yönelik bağışıklık tepkisinin Parkinson'u tetikleyen asıl faktör mü olduğunu yoksa beyinde nöron ölümüne katkı yapan ikincil unsur olarak mı işlev gördüğünü anlamak için daha ileri çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı.

Parkinson'un bağışıklık kaynaklı olarak ortaya çıktığının saptanması halinde hastalığın bağışıklık terapileriyle daha kolay tedavi edilebileceği kaydedildi.
 

ÖNCEKİ HABERLER
İlkokul 1. sınıfa başlama yaşı kaç?
Uçakla yolculuk yapanlar dikkat!
"Arap Divası" Feyruz'dan yeni şarkı geliyor
Turkcell Platinum'dan yaz kampanyaları
Türklerin ikinci vatandaşlık için yeni favorisi bu ülke
Terazi burcu aşk uyumu
Yorumlar