BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

Paris'te PKK'lı teröristlere hapis cezası

Fransa'da Kürt işadamından haraç alan PKK üyeleri hapis cezasına çarptırıldı

Abone ol

France 3 televizyonu, 'kampanya' adı altında Fransa'da yaşayan Kürtleri haraca bağlayan ve bir işadamına şiddet uygulayan terör örgütü PKK üyelerinin 7 yıl hapse mahkum edildiklerini duyurdu.

Habere göre, "Bir terör örgütü için çete kurmak" ve "Adam öldürmeye teşebbüs" suçlarından Marsilya Mahkemesi tarafından 5'er yıl hapis cezasına çarptırılan Öner Uludağ ve Ali Baki, haklarında 9 sene hapis cezası isteyen cumhuriyet savcılığının itirazı üzerine Paris Temyiz Mahkemesi'nde bir kez daha yargılandılar.

Fransa'daki Kürt diasporasından 'kampanya' adıyla haraç toplayan PKK üyeleri, parayı vermek istemeyen Kürt asıllı bir iş adamının 'ölüm tehdidi' aldığına dair şikayeti üzerine yakalanmış, mahkemece 5'er yıl hapse mahkum edilmişlerdi.

TEMYİZ MAHKEMESİ CEZAYI 7 SENEYE ÇIKARDI

Paris Temyiz Mahkemesi, PKK üyelerinin cezalarını 7 seneye çıkarttı ve infaz sonunda Fransa topraklarından çıkarılma cezası verdi.

Diğer 7 militan ise Marsilya Mahkemesi tarafından 30 ay ile 2 sene arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmışlar ve Marsilya Cumhuriyet Başsavcılığı bu suçlular için temyize gitmemişti.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında Fransa, en çok PKK teröristi mahkum eden ülke olarak başı çekiyor.