BIST 1.329
DOLAR 7,85
EURO 9,37
ALTIN 449,26
HABER /  DÜNYA

Parayla tehdit eden Trump'a Filistin'den hak ettiği yanıt

ABD Başkanı Donald Trump Kudüs kararının ardından Filistin'e yaptığı ahlaksız teklifle gündemde. Filistin'in müzakere masasına oturmasını isteyen Trump, 'gelmezseniz para yardımını keseriz' dedi. Bu tehdide Filistin Lideri Abbas'dan hak ettiği yanıtı aldı.

Abone ol

FİLİSTİN Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın ofisi, 300 milyon dolarlık yardımı kesebileceğini söyleyen ABD Başkanı Donald Trump'a "Kudüs satılık değildir" diyerek yanıt verdi.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Abbas'ın sözcüsü Nabil Ebu Rudeyna ise "Kudüs Filistin'in ebedi başkentidir ve dolarlarla ya da altınla satın alınamaz" dedi. Filistin'in bu yanıtı ABD hak ettiği cevabı aldı şeklinde yorumlandı.

ERDOĞAN : DOLARLA SATIN ALAMAZSINIZ DEMİŞTİ

ABD'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley de BM Genel Kurulu oylamasında ABD aleyhine oy kullanan ülkelere yapılan yardımın kesilebileceğini ifade etmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu açıklamaya "Demokrasi iradesini dolarlarınızla satın alamazsınız" demişti.

TRUMP'IN PARA TEHDİDİ

Kudüs kararı ile İsrail lobisinin emrine giren Donald Trump, Twitter'dan Filistin için şunları yazmıştı;

*"Sadece Pakistan değil, başka birçok ülke ve başkaları için de boşuna milyarlarca dolar ödüyoruz. Örneğin, Filistinlilere yılda yüz milyonlarca dolar ödüyoruz ve takdir veya saygı görmüyoruz. İsrail'le, zamanı çoktan gelmiş geçmiş barış anlaşmasını müzakere etmek bile istemiyorlar.

*"Müzakerenin en zor kısmı olan Kudüs'ü tartışma dışı bıraktık. İsrail bundan dolayı çok daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacak. Filistinliler artık barışı görüşmek istemezken, neden onlara gelecekteki bu devasa ödemeleri yapalım?"

OYLAMADA PARAYLA TEHDİT ETMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump Aralık ayında yaptığı açıklamayla ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıklamış, Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği'nin de Kudüs'e taşınacağını söylemişti. Trump bu adımın Orta Doğu barış sürecine tehdit teşkil etmektense müzakereleri ileri taşıyacağını savunmuştu.

ABD'nin kararına başta Türkiye olmak üzere çok sayıda ülkeden tepki gelmiş, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapılan oylamada, ABD'nin Kudüs kararından dönmesi için yapılan çağrı ezici çoğunlukla kabul edilmişti. Trump BM'de de oylamada evet diyenleri 'para yardımını kesmekle' tehdit etmişti.

Kudüs oylaması Evet - Hayır oyu veren BM ülkeleri hangileri tam listesi

PENCE BİR TÜRLÜ GİDEMİYOR
ABD Başkanı Trump Kudüs kararını açıkladıktan sonra, Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Orta Doğu'ya bir ziyaret gerçekleştireceğini de ifade etmişti. Ancak Pence, bu ziyaretini iki kez erteledi.

Ziyaretin ne zaman gerçekleşeceği konusunda Beyaz Saray'dan henüz bir açıklama yapılmış değil.

ÖNCEKİ HABERLER
Yolda bulduğu su faturasının borcunu ödedi
O canavar yakalandı! Savunması 'yok artık' dedirtti...
Soylu'dan polise talimat: Kırın bacağını suçu bana atın...
Astrologlar 2018'in falına baktı Altaylı fena oldu
Büyük ikramiyenin ilk talihlisi ortaya çıktı 'şanslı ilçe'de oturuyor
Birben Çoşkun kimdir kaç kilo evli mi Doya Doya Moda Birben yaşı
Yorumlar 1 yorum