BIST 1.329
DOLAR 7,81
EURO 9,35
ALTIN 449,55
HABER /  DÜNYA

Parayla saadet olur diyen BM'nin mutlu ülkeler listesine baksın!

Birleşmiş Milletlerin (BM) yayımladığı Dünya Mutluluk Raporu'yla en mutlu ülkelerle birlikte ekonomisi en büyük ülkeleri açıkladı.

Abone ol

Birleşmiş Milletlerin (BM) yayımladığı Mutluluk Raporu, ülkelerin gelir, sağlıklı yaşam beklentisi, sosyal destek, özgürlük, güven ve cömertlik değişkenlerine hazırlanıyor. İlk 10'a 5 İskandinav ülkesi girerken, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasındaki ülkelerden 9'unun bu aralıkta yer almaması dikkati çekti.

Ekonomi en büyük olanların mutluluk sıralaması

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD listede kendine ancak 19'uncu sırada yer bulurken, ekonomik büyüklükte onu izleyen Çin 93'üncü, Japonya 58'inci, Almanya 17'nci, İngiltere 15'inci, Hindistan 140'ıncı, Fransa 24'üncü, Brezilya 32'nci, İtalya da 36'ncı oldu.

En mutlu ülkeler
1-Finlandiya
2-Danimarka
3-Norveç
4-İzlanda
5-Hollanda
6-İsviçre
7-İsveç
8-Yeni Zelanda
9-Kanada
10- Avusturya

BM'nin 2012'den bu yana her yıl farklı bir ana temayla yayımladığı raporda, bu yıl "mutluluk ve toplum" konusuna odaklanıldı. Raporda, son 10 yılda mutluluğun nasıl değiştiğine, bu değişimlere neden olan teknoloji, sosyal norm, çatışma ve hükümet politikalarına yer verildi. Raporun özel bölümlerinde, cömertlik ve toplum yanlısı davranışlar, mutluluğun oy verme davranışına etkisi, internet kullanımının ve bağımlılığının mutluluğa etkisi incelendi.

Özellikle son dönemde ABD'deki genç neslin dijital medyada harcadığı vaktin arttığına işaret edilerek, günde 6 saatten fazla vaktin internette, sosyal medya ve mesajlaşma gibi dijital medya mecrasında geçtiğine dikkat çekildi.

Bu noktada, zamanın çoğunu dijital medyada harcayan bireylerin, bu ortamlarda daha az vakit geçirenlere kıyasla daha mutsuz olduğu ifade edildi.

ÖNCEKİ HABERLER
MGK, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı: Masada seçim güvenliği, Suriye ve S-400 var
Sarıyer'de denize atlayan kadın için 'bana ne' dediler
Nevruz şiirleri nevruz bayramı özel uzun kısa şiirler rehberi
Nursultan Nazarbayev istifa etti, Kazakistan'da başkentin ismi değiştirildi
Soldado ve Mehmet Topal İspanya'da efsaneler arasında
Hekimoğlu 27. bölüm 2. fragmanı
Yorumlar 1 yorum