BIST 1.127
DOLAR 6,97
EURO 8,20
ALTIN 442,09
HABER /  GÜNCEL

Paralı çevreyoluna büyük tepki!

Çevre ve bağlantı yolları, viyadük ve tünellerden de ücret alınmasını öngören yönetmelik tepki çekti...

Abone ol

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün, sorumlu olduğu otoyol ve köprülerin yanı sıra çevre ve bağlantı yolları, köprü, tünel ve viyadüklerden de geçiş ücreti alınmasını öngören yönetmeliği önceki gün yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğin ne şekilde uygulanacağı henüz bilinmiyor. Fakat yönetmeliğin öngördüğü gibi vatandaştan, her gün ev ve işyerine gitmek için kullandığı çevre yolları, tüneller ve viyadükler için para alınacak olması kamuoyunda tepkiyle karşılandı. Devletin asli görevleri arasında yol yapmanın da olduğunu belirten Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, yönetmeliğin 'tatsız bir şaka' gibi olduğunu söyledi. Anayasa'nın sosyal devlet ilkesi, seyahat özgürlüğü ve devletin tüketicileri koruyacağı gibi pek çok maddesinin ihlal edildiğini vurgulayan Ağaoğlu, "Yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay'a iptal davası açmayı planlıyoruz. Konuyu Anayasa Mahkemesi'ne kadar götüreceğiz" dedi.

Konuyla ilgili görüşler şöyle:

Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu: Devletin yol yapması asli görevidir. Artık şehir içinde kalan çevreyolları şehir içi trafiğe katkı sağlıyor. Bu yollar bile özellikle sabah ve akşam saatlerinde zaman zaman yetersiz kalmaktadır. Bu yolların paralı olması vatandaşa 'başının çaresine bak' anlamına geliyor. Tüketicilerin, şehir içinde kalan İstanbul'daki Çamlıca ve Mahmutbey gişelerinin şehir dışına taşınmasını istediği bir zamanda çıkarılan bu yönetmelik tatsız bir şaka gibi. Vergisi ödenmiş kazanç kutsaldır. "Ödediğiniz vergiler yol, su ve elektrik olarak size geri dönecektir" deniliyor.

Fakat yol olarak değil ilave bedel olarak döndüğünü görüyoruz. Tüketiciler Birliği Genel Kurulu olarak yüksek yargı nezdinde dava açmak üzere toplanıyoruz. Yarın, yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay'a iptal davası açılması planlanıyor. Anayasamızın sosyal devlet ilkesi, seyahat özgürlüğü ve devletin tüketicileri koruyacağı gibi pek çok maddesini de ihlal eden yönetmeliği Anayasa Mahkemesi'ne kadar götürmeyi düşünüyoruz.

Fahri Trafik Müfettişleri Dernek Başkanı Avukat Sami Güleçyüz: Çevreyolu sadece İstanbul'da değil, diğer illerde de kullanılıyor. Şehir içi trafiğini rahatlatma fonksiyonu var. Kentte alternatif yolların bol olması gerekiyor. Çevreyolları paralı olursa trafiği olumsuz etkiler. Kent içindeki tüneller trafiği rahatlatmak için yapıldı ama paralı olursa yine trafik sıkışıklığı olur. Yeni yönetmeliğin tek olumlu tarafı transit geçişleri rahatlatabilir. Aslında şu anda çevreyolu da şehir içi yol gibi oldu. Ancak bu uygulama ile şehir içi trafiği daha sıkışır.

Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Uygulama Araştırma Merkezi Başkanı Mustafa Ilıcalı: İstanbul'daki yollarda kapasitenin üzerinde araç fazlalığı var. Vatandaşa toplu ulaşım kullanımını özendirmeli. Raylı sistemlerin yaygınlaştırılması şart. Bu alternatiflerin oluşturulmasının ardından yolların ücretlendirilmesi uygun olur. Yurtdışında gelişmiş ülkelerde özel araç kullanımını azaltmak için bu uygulanıyor. Trafik talebinin yüksek olduğu yerlerde talep olur ama diğer yerlerde kullanım azalır.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur: Eğer yönetmelik trafiği rahatlatmak için çıkarılmışsa trafiğin bu şekilde rahatlayacağını zannetmiyorum. Vatandaşa 'araçlarınızı trafiğe çıkarmayın' demek isteniyor. Devletin, vatandaşın yıllardır kullandığı yolları tekrar tekrar ücretlendirmesi doğru değil. Taksici esnafımız Boğaz Köprüsü geçişlerinde ödenen ücrette bile müşteriyle sorunlar yaşıyor. Konuyla ilgili yeni tartışmalar olacağı kesin.

ÖNCEKİ HABERLER
16 Mayıs 2012 Basın Özeti
Bakan karşılamaya karşı!
Tutuklamada 'somut olgu' şartı
Sinüzit antibiyotik ile geçermi?
NATO'dan bir ilk
Kurban bayramı kutlama sözleri yeni resimli kısa 2020
Yorumlar