BIST 10.402
DOLAR 32,31
EURO 35,05
ALTIN 2.401,41
HABER /  EKONOMİ

Paradan Atatürk portresi kalkıyor mu?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TBMM'de madeni paralardan Atatürk portresinin kaldırılacağı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Abone ol

Madeni paralardan Atatürk'ün portresinin kaldırılacağı yönündeki iddialara Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek cevap verdi. Şimşek, böyle bir uygulamanın söz konusu olmadığını söylerken, uygulamanın sınırlı sayıda basılan hatıra paraları için geçerli olduğunu ifade etti.

TBMM Genel Kurulunda, vergisini düzenli ödeyen mükelleflere vergi indirimi, Ahilik Sandığı kurulması, yabancılara konut ve iş yeri satışlarında KDV istisnası, TEDAŞ ve tarımsal kredi alacaklarını yeniden yapılandıran düzenlemeleri de içeren "Torba teklif"in üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Teklifin tümü üzerinde soruları yanıtlayan Şimşek, emeklilere promosyon noktasında da uzun süredir olan beklentiye ilişkin çözüm üretildiğini, uygulamada sıkıtılar varsa bunları inceleyeceklerini söyledi.

İDDİALARA CEVAP VERDİ

Atatürk'ün portresinin yeni basılan madeni paralardan çıkarılmasının söz konusu olmadığını belirten Şimşek, "Bunlar sınırlı sayıda basılan hatıra paralardır. Hiçbir şekilde ülkemizin kurtarıcısı, kurucusu ve hepimiz için büyük lider olan Atatürk'ün portresinin madeni paralardan çıkarılması asla ve asla söz konusu değildir, olmayacaktır. Hatıra paralara sınırlı bir istisnadır." dedi.