BIST 9.788
DOLAR 32,51
EURO 34,95
ALTIN 2.435,71
HABER /  GÜNCEL

Oturarak çalışanlar bu haber sizlere

Sürekli masa başında oturmak, bel kaslarının tembelleşmesine ve bel fıtığına neden oluyor.

Abone ol

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akif Güleç, ayakta durmanın ve yatar pozisyonun insan anatomisi için sorunsuz pozisyonlar olduğunu ancak oturma için aynı şeylerin söylenemeyeceğini belirtti.
 
Sürekli oturarak çalışan kişilerin uygun olmayan oturma şekli ve sandalyeler nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşayabildiğini ifade eden Güleç, ''iş için sürekli masa başında oturmak bel kaslarının tembelleşmesine ve bel fıtığına neden olabilir'' dedi.
 
Fıtığa dönüşebilir
 
Tembelleşen bel kaslarının ani bir hareketle fıtığa dönüşebildiğini belirten Güleç, anatomik ve ortopedik olmayan sandalyelerin de bel sağlığı için zararlı
olduğunu ifade etti.
 
Güleç, dik oturmanın bel sağlığı için her zaman faydalı olduğunu, bu nedenle sürekli oturmak zorunda kalan kişilerin bel sağlıkları için kambur değil dik oturmaya özen göstermesi gerektiğine dikkat çekti.
 
Güleç, ''kişiler aynı zamanda oturdukları sandalyeleri ve masalarını bel sağlıkları için uygun pozisyona getirmeli ve bu pozisyonda kalmasına dikkat etmeli. Bel kaslarının tembelleşmesinin önüne geçmek için sürekli masa başında oturmak zorunda kalan kişilerin çeşitli bahanelerle saat başı kalkarak hareket etmesi gerekir'' diye konuştu.
 
Güleç, sürekli oturarak çalışanların bel kaslarını güçlendirici hareketler yapması, oturup kalkarken yaptığı hareketlere dikkat etmesi, sürekli oturduğu için kilo alacağından beslenmesine özen göstermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: www.cnnturk.com