BIST 115.794
DOLAR 6,86
EURO 7,76
ALTIN 397,14
HABER /  EKONOMİ

Otaş'tan bankalara kredi taksiti yerine Telekom hissesi

Türk Telekom’un yüzde 55’ine sahip Otaş’a kredi verip, yaklaşık 2 yıldır taksitlerini tahsil edemeyen bankaların alacakları karşılığı Türk Telekom’a ortak olmaya karar verdikleri öğrenildi.

Abone ol

Hükümet ile alacaklı bankaların anlaştığı ve yüzde 55 paya sahip Otaş’a karşı hukuki sürecin başlatılmasına karar verildiği öğrenildi. Bankaların nihai amacının Otaş’ın iflasını isteyerek ya da anlaşarak sahibi olmak, bu yolla alacaklarını tahsil etmek olduğu görülüyor.

Bankaların verdikleri krediler karşılığında ellerinde rehin olarak Telekom hisseleri bulunuyor ama operasyonun rasyonel hale getirilip Telekom’a zarar verilmemesi için, kredi verilen şirket olan yüzde 55 paya sahip Otaş’a sahip olmak daha uygun yol olarak görüldü. Verilen bu karar doğrultusunda da adımlar geçen hafta atılmaya başladı.

30 BANKADAN KREDİ ALDI ÖDEMİYOR

Ojer Telekomünikasyon AŞ (OTAŞ), yüzde 55 Türk Telekom hissesini teminat göstererek 2013 yılında aldığı 4.75 milyar dolar tutarındaki krediyi geri ödeyemiyor.

OTAŞ'a 2013 yılında 4.75 milyar dolar tutarındaki krediyi veren 30'a yakın banka arasında en büyük pay Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası'nın. Akbank'ın bir yıldan uzun süredir geri ödenmeyen OTAŞ kredisini yakın izlemeye aldığını açıklamasının ardından Garanti Bankası ve İş Bankası da krediyi yakın izlemeye almıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
16 yıl sonra foyası ortaya çıktı devlet 334 bin TL'yi geri istiyor
Erdoğan'a 'Gazi' ünvanı teklifi! Hazırlayan da Metin Külünk...
İstifa edene kıdem tazminatı hangi şartlarda alınır?
Semih Terzi'nin eşi Nazire Terzi ifade verdi! Aksakallı'nın eşi...
İşte Afrin'de ABD'nin verdiği silahları durduracak sistem!
Ebru Polat'ın bikini altını gören herkes aynı şeyi söyledi ''Hiç giymeseydin''
Yorumlar