BIST 1.377
DOLAR 8,09
EURO 9,75
ALTIN 460,38
HABER /  GÜNCEL

ÖSO'nun Kürt komutanı anlattı: PKK gelip bunu istedi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren Özgür Suriye Ordusunun (ÖSO) Kürt komutanı Azad Şabo, Afrin'deki Kürtlerin terör örgütü PYD/PKK'dan kurtulmayı sabırsızlıkla beklediğini, halkın örgütün ihlallerinden bıktığını söyledi.

Abone ol

TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren ÖSO'nun Kürt komutanı Şabo "Afrinli Kürtler, Kürt unsurlarının ÖSO ile gelmesini sabırsızlıkla bekliyor. Afrin'de halk örgütten kurtulacağı günü iple çekiyor. Afrinliler örgütün ilçedeki ihlallerinden ve zorla silah altına alma uygulamarından bıkmış durumda. Örgüt insanların özgürlüğünü çaldı" dedi.

''PKK'YA KARŞI SAVAŞTIK'': ÖSO'nun saldırı tugayı komutanlarından ve Ceyşul Nıhbe'nin (Seçkin  Ordu) Sözcüsü Şabo, operasyon bölgesindeki AA muhabirlerine Afrin'de cephe hattından gönderdiği ses kayıtlarında, "Biz Kürt'üz. Savaşçıyız. PKK’ya karşı savaştık. Onlar Kürt halkını temsil etmezler. Bizim Kürt halkı olarak hiçbir etnik grupla sorunumuz yok." diye konuştu.

''HALK FARKINA VARDI''
Şabo, Afrin'de 12 yıl yaşadığını belirterek, "2011 yılında PKK Kürt  bölgelerine gelerek halkı kandırmaya çalıştı. Ancak halk onların hain ve rejim ile iş birliği içerisinde olduğunun farkına vardı." dedi.

''HAİN OLDUKLARINI ANLADIK''
2012 yılında rejime karşı ilk askeri grubu kurduklarını anlatan Şabo,  "PKK bize gelerek onların saflarına katılmamızı istedi. Ama biz onların hain olduğunu bildiğimiz için o yılın sonunda onlarla çatışmaya girdik. Tel Aran bölgesinde PKK ile çatıştık ve onları bölgemizden uzaklaştırmayı başardık."  ifadelerini kullandı.

''KURTULUŞ GÜNÜNÜ İPLE ÇEKİYORUZ''
Afrinli Kürtlerin, Kürt unsurlarının ÖSO ile gelmesini sabırsızlıkla  beklediğine dikkati çeken Şabo, "Afrin'de halk örgütten kurtulacağı günü iple çekiyor. Afrinliler örgütün ilçedeki ihlallerinden ve zorla silah altına alma  uygulamalarından bıkmış durumda. Örgüt insanların özgürlüğünü çaldı. DEAŞ gibi,  kim bir laf ederse tutukluyor. Halka baskıyı arttırıp, kızları bile zorla silah  altına almaya başlayınca, bölgedeki Kürtlerin zulmü başladı." diye konuştu.

"İNŞALLAH KAMIŞLI'YA KADAR GİDECEĞİZ"
Şabo, Afrin’de Arap ve Türkmenlerin bulunduğuna işaret ederek, "Tamamı  Kürt değil. Oradaki herkes PKK’dan kurtulmayı bekliyor. Afrinli Kürtler PKK’ya  destek vermiyor. Ama orada onların kontrolünde yaşamaya mecburlar. Afrin'de ele  geçirdiğimiz bölgelerdeki insanlar, onları PKK’nın zulmünden kurtardığımız için  bizi sevgiyle karşılıyor." dedi.

Afrin'deki terör örgütlerine yönelik harekatın ilerlemesi ile daha  güzel günler göreceklerinden emin olduğunu belirten Şabo, "Rejim ve DEAŞ ile  savaştık, şimdi de PKK zulmüne karşı mücadele ediyoruz. Çok şükür Afrin'den  başladık. İnşallah Kamışlı'ya kadar gideceğiz." diye konuştu.

Şabo'nun TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin operasyon bölgesinden  sosyal medyada yer alan görüntüleri büyük ilgi görmüştü.

Muhalifler tarafından paylaşılan görüntüde Afrin halkına önemli  mesajlar gönderen Şabo, "Bizler topraklarımızı PKK çetelerinden temizlemek için  geliyoruz. Afrin'i özgürleştirmek için geliyoruz. Halkımız rahat olsun, bizler  bölgemizi terör örgütünden kurtarmak için geliyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Şabo, PYD/PKK'nın Afrin topraklarındaki işgaline son vereceklerinden  emin olduklarını söylemişti.

TÜRKİYE'NİN MEŞRU MÜDAFAA HAKKI

TSK, 20 Ocak'ta Zeytin Dalı Harekatı'nı başlattığını duyurmuştu.

Genelkurmay Başkanlığının açıklamasında, harekatın Türkiye'nin  uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş MilletlerGüvenlik  Konseyinin terörle mücadeleye yönelik kararları ve Birleşmiş Milletler  sözleşmesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak  bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği bilgisine yer verilmişti. Açıklamada,  yalnızca teröristlere ait noktaların hedef alındığı, sivillere zarar gelmemesi  için her türlü hassasiyetin gösterildiği vurgulanmıştı.

Harekatın ilk 4 gününde Afrin'in batısı, kuzeyi ve kuzeybatısından  ilerleyen TSK ve ÖSO, toplam 14 noktayı terörden temizledi.

Afrin, Esed rejiminin Temmuz 2012'de çatışmaksızın PYD/PKK’ya  devretmesiyle, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu.  Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilis'in merkezi ve Hatay'ın önemli bölümü  Afrin'deki örgütün ateş menzilinde kalıyor. Örgüt uzun yıllardır Amanos  Dağları'nı Suriye'den Türkiye'ye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, aynı zamanda  Suriye'nin kuzeybatısından Akdeniz'e çıkma hedefi için de Afrin'i önemsiyor.  Terör örgütü, Afrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini de  tehdit ediyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Afrin'den kahreden haber ikinci şehidimizi verdik
İş başvurusu yapan genç kıza taciz şoku!
HDP İl Başkanı'na Afrin tutuklaması! Operasyonlar sürüyor
Afrin şehidi uğurlandı! Erdoğan'dan flaş açıklama
Amadeus ve Corebit'ten turizm acentalarına bizitravel yazılımı
Baykal'a kaset komplosu davasında yeni gelişme
Son deprem 8.2 büyüklüğünde oldu! Korkutan açıklama
Güvenlik toplantısı sonrası ilk açıklama!
Sen Anlat Karadeniz Nefes İrem Helvacıoğlu kimdir sevgilisine bakın
Altın fiyatlarında rekor beklentisi! çeyrek altın bugün ne kadar?
Yorumlar 6 yorum