BIST 9.092
DOLAR 31,42
EURO 34,14
ALTIN 2.106,32
HABER /  DÜNYA

Obama Putin'e resti çekti! Sert Suriye çıkışı

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de hava saldırılarına başlayan Rusya'nın felakete davetiye çıkardığını söyledi.

Abone ol

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya’nın Esed rejimine destek için Suriye’de başlattığı hava saldırılarının "felakete davetiye çıkardığını" ve bu durumun Rusya’yı "çıkamayacağı bir bataklığa çekeceğini" söyledi.

Beyaz Saray'da basının sorularını yanıtlayan Obama, Putin’in IŞİD ile 'Esed’in gitmesini isteyen ılımlı Sünni muhalifler' arasında fark görmediğini söyledi. Obama, “Onların bakış açısından hepsi terörist. Bu durum da felakete davetiye çıkarıyor” dedi.

"Rusya başarılı olmuyor, sadece dikkat çekiyor" diyen Obama, Rusya'nın hava saldırılarına rağmen gerginliği düşürebilmek için Washington’ın Moskova ile çalışabileceğini ifade etti.

"Türklerle ve diğer müttefiklerimizle birlikte çalışarak Suriye sınırını nasıl daha güvenli hâle getirebileceğimize bakıyoruz" Obama, Suriye’yi ABD ile Rusya arasında vekalet savaşı yaşanan bir yer haline getirmeyeceklerini söyledi, “Suriye süper güçlerin satranç tahtası değil” dedi.

MUHALİFLERE ABD DESTEĞİ SÜRECEK

Moskova’yı Suriye nüfusunun büyük bir çoğunluğu tarafından reddedilen bir rejimi desteklemekle suçlayan Obama, ABD’nin ılımlı muhalifleri desteklemeye devam edeceğini çünkü bu grupların “Esed rejimi sonrası bir araya gelerek birlikte ülkeyi yeniden bağdaştırabileceğini” söyledi.

Putin’in Esed rejimine askeri desteğini sürdürüp siyasi çözüm yönünde adım atmaması halinde bataklığa çekileceğini söyleyen Obama şöyle devam etti:

“Putin’e siyasi bir geçiş konusunda ortakları İran ve Esed ile anlaşması halinde onunla çalışacağımı söyledim. Bir anlaşmayla sağlanacak çözüme tüm dünya kamuoyunu dahil edebiliriz fakat sadece askeri bir çözüm olacaksa, Rusya ve İran Esed’i destekleyip nüfusu bastırmaya çalışacaksa, bu yalnızca onları bataklığa çekmeye yarar."

7 ÜLKEDEN ORTAK ÇAĞRI

Rusya, Suriye sahasına IŞİD ile mücadele edeceğini ilan ederek girip rejim karşıtı ılımlı muhalif unsurları vurmaya başlayınca bu grupları destekleyen ülkeler bir araya gelip Rusya’ya karşı ortak bir bildiri yayınladı.

Türkiye’nin inisiyatifiyle hazırlanan bildiriye imza atan ülkeler ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Katar ve Suudi Arabistan.

SALDIRILARIN ÜÇ GÜNÜ

Bir süredir Suriye’ye silah girişini artıran ve Lazkiye’de bir üs kuran Rusya, 30 Eylül Çarşamba günü Suriye’de Beşşar Esed yönetimine destek veren ve "IŞİD’e yönelik olduğu" açıklanan hava saldırılarına başladı.

Ancak saldırıların başlamasıyla hedefin IŞİD mevzileri olmadığı, Rusya'nın Esed rejimi karşıtı ılımlı muhalifleri hedef aldığı anlaşıldı. Hama, Humus ve İdlib'i hedef alan Rus hava saldırıları, Suriye'deki izleme örgütlerinin raporlarına göre sivil can kayıplarına da neden oldu.

Türkiye sınırı yakınında bulunan İdlib şehri, uzun süre önce rejim unsurlarından temizlenmiş ve muhaliflerin eline geçmiş olmasına rağmen Rusya tarafından vuruldu. Bölgedeki aktivistler ayrıca Rusya’nın İdlib’in kırsalında sivil bölgeleri ve daha önce ABD tarafından eğitim gören ÖSO’ya bağlı Sukurul Cebel grubuna ait mevzilerin yanı sıra Fetih Ordusu’nun karargâhlarını da vurduğunu söyledi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Perşembe günü İdlib’i hedef alan saldırılarda ölenler arasında iki çocuğun da bulunduğunu bildirdi.