BIST 4.975
DOLAR 19,01
EURO 20,40
ALTIN 1.204,47
HABER /  GÜNCEL

O fotoğrafı çeken Hulusi Akar'dı

Fehmi Koru'nun üniversite yıllarına ait paylaştığı fotoğrafın ilginç hikayesini, Balyoz soruşturmasında adı geçen ve terfi alamadığı için 2010'da istifa eden Tuğamiral Türker Ertürk yazdı.

Abone ol

Deniz Harp Okulu eski komutanı Tuğamiral Türker Ertürk, Fehmi Koru, Abdullah Gül ve Şükrü Karatepe üçlüsünün fotoğrafını çeken kişinin o dönem üsteğmen olan Hulusi Akar olduğunu yazdı.

Gazeteci Fehmi Koru, geçtiğimiz günlerde kendi sitesinde İngiltere’nin Exeter Üniversitesi’nde çektirdiği fotoğrafı yayınlamıştı.

1976-1978 yılları arasında İngiltere'ye eğitim almaya giden kamuoyunun çok iyi bildiği bu isimleri ve o fotoğrafı çeken isimle ilgili ayrıntıyı eski tuğamiral ve Odatv yazarı Türker Ertürk, köşesinde böyle yazdı:

TANIŞIKLIK KAYSERİ LİSESİ’NDEN

"Bu üçlünün,Türkiye’den Üsteğmen rütbesinde asker bir misafirleri vardır. Esasında ev sahibi konumunda olan, Abdullah Gül’dür. Tanışıklıkları Kayseri Lisesi’ne dayanır. Üsteğmenimiz, 42 gün izin alarak İngiltere’ye gelmiştir. Bu kadar uzun bir süre çok pahalı bir ülke olan İngiltere’de tatil yapmak, hele hele bir Üsteğmen geliri ile neredeyse imkansızdır. Sanırım, Üsteğmenimizi Abdullah Gül misafir etmiştir.

O hafta sonu, Exeter’de yaşayan üçlü aralarına misafir gelen Üsteğmeni de alarak, 3,5 saat mesafedeki Londra’ya geldiler. Amaçları hem Londra’da gezmek,hem de Üsteğmenin izin kağıdını Londra’da bulunan Askeri Ataşeliğe onaylatmaktı!

FOTOĞRAFI ÇEKEN HULUSİ AKAR’DI

Önce, Belgrave Square 43 numarada bulunan Türk Büyükelçiliği’nin ikinci katındaki Askeri Ataşeliğe gittiler. Daha sonra buradan çıkarak, yaklaşık 250 metre mesafede bulunan Hyde Park’a girdiler. Biraz dolaştılar, yorulunca birer pound vererek şezlong kiraladılar ve oturup sohbet ettiler. Hava güzel ve güneşli bir gün olduğu için ceketlerini çıkarıp, şezlongların arkasına astılar ve günün anısına bir de fotoğraf çektirdiler.

İşte yukarıda gördüğünüz üçlünün fotoğrafı bu! Bu kareyi, fotoğraf makinesinin deklanşörüne basarak tespit eden ise; o gün üsteğmen, bugün ise Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Hulusi Akar’dı!

Daha sonra kalktılar, ceketlerini ve safarilerini giydiler, kuzeye doğru yürüdüler, Hyde Park’ın Marble Arch kapısından çıktılar ve sağa dönerek Oxford Street’e girdiler. Bu sefer de fotoğraf makinesinin arkasına Fehmi Koru geçti, şimdiye kadar hiç medyada görmediğiniz Hulusi Akar, Abdullah Gül ve Şükrü Karatepe’nin fotoğrafını çekti."

İstifa ettikten sonra Hasdal Cezaevi'ne silah arkadaşlarını ziyarete gittiğinde o dönem kolordu komutanı olan Hulusi Akar ile karşılaştığını belirten Ertürk, aralarında geçen diyoğu böyle aktardı:

AÇTIM AĞZIMI, YUMDUM GÖZÜMÜ!

'İçeri girer girmez, Hulusi Akar hemen ayağa kalktı, “Türker ne haber, hayırlı olsun” diyerek, güleç ve sevecen bir yüzle beni karşıladı ve kucakladı. Açtım ağzımı, yumdum gözümü! Balyoz’un hukuk görünümlü bir operasyon oluğunu, Cumhurbaşkanı Gül’ün ve iktidarın işin içinde olduğunu söyledim. Ayrıca, bu operasyonla mücadelenin yargıya saygı duyarak değil, yok sayılarak yapılabileceğini anlattım.

Ne dersem beni destekledi ve katıldığını beyan etti. Belli ki; gerginliği arttırırım diye alttan almaya, gazımı almaya çalıştı ve kendini sakladı! Daha sonra emir subayını çağırdı;“Amiralimin emrindesin, kolordu alarak ev taşıma ve yeni evini hazırlama dahil ne isterse yapılacaktır” diye önümde direktif verdi.

NE BİLEYİM KANKA OLDUKLARINI!

Böyle davranarak, o an için gazımı aldı ve kendini sakladı. Meğerse ben, kimi kime şikayet ediyormuşum! Ben “Abdullah Gül de TSK’ya karşı yürütülen operasyonun arkasında” diyorum; meğerse Hulusi Akar, Abdullah Gül’ün kankasıymış."