YAZARLAR

Neden istifa etmiyorlar?

Neredeyse iki haftayı geçti ama AK Parti Genel Merkezi tarafından istifaları istenen üç belediye başkanı, henüz istifa kararı almadı.Peki ama neden?

Süleyman ÖZIŞIKsuleyman@internethaber.com

Neredeyse iki haftayı geçti ama AK Parti Genel Merkezitarafından istifaları istenen üç belediye başkanı, henüzistifa kararı almadı.

Kamuoyu iki sorunun cevabını arıyor.

Birinci soru: Adı geçen belediye başkanları neden istifayazorlanıyor?

İkinci soru: Bunca zaman geçmesine rağmen neden hala istifaetmediler?

Konuya kısmen de olsa vakıf olduğum için sorulan sorulara cevapvereyim.

Önce Melih Gökçek'ten başlayalım.

Gökçek'in neredeyse 30 yılı bulan bir siyasi geçmişi var.  5dönem belediye başkanlığı yaparak tarihe geçen isimlerden birioldu.

17/25 Aralık'ta kendisinden beklenmeyecek derecede sessiz vetepkisiz kaldı. Ancak Gezi ve 15 Temmuz darbe girişimlerindetakdire şayan bir mücadele örneği verdi. Zaten gösterdiği buolağanüstü mücadele sayesinde yeniden belediye başkanlığına adaygösterildi. 

Ancak son dönemlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asla affetmeyeceğibazı işlere karıştı.

Bülent Arınç ile girdiği kavga, partiye beklenilenin çok üzerindezarar verdi. AK Parti'nin adı bu tartışma nedeniyle "Parselparsel veren parti"ye çıktı...

Bu birinci hatasıydı Gökçek'in...

AK Parti'nin "Akrabalar seçime girmesin"prensibine rağmen, 7 Haziran seçimlerinde oğlu Osman Gökçek'inmilletvekili olabilmesi için kulis çalışmaları yaptı. Bundabaşarılı olamayınca bu kez oğlunun Ankara Ticaret Odası seçimlerinikazanabilmesi için yakın çevresine binlerce şirket kurdurduğu önesürüldü ve bu iddiaları yalanlamadı. Bu durum parti içinde büyükikinci büyük rahatsızlığa neden oldu.

Üçüncü hatası ise twitter üzerinden yazdığı mesajlar. Daha doğrusuşöyle anlatayım.

Başkanlık sistemiyle birlikte artık yüzde 50+1 oya ihtiyaç olduğuherkesin malumu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bunun farkında ve muhalefetpartilerinden gelecek oylara çok büyük önem veriyor. 

Ancak Melih Gökçek'in twitter üzerinden yazdığı mesajlar, Erdoğan'asempati duyan muhalif seçmenlerde büyük antipati oluşturmayabaşladı. 

Tüm bunların yanında, yukarıda da söylediğim gibi Melih Gökçek, 30yıllık siyasi hayatında fazlasıyla yıprandı, yıprandığı içinpartisini de yıpratmaya başladı. İstifası bu nedenleistendi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin istenmeyen adamolmasının altında onlarca neden var. Bir başka deyişle, Altepe'ninsuç dosyası bir hayli kabarık.

Yazılarımı takip eden kardeşlerim, Recep Altepe'nin başında olduğuBursa Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yazdığım yazılaraşahittir. 

17/25 Aralık sonrası belediyedeki Fetö'cü başkan yardımcılarını veAltepe'nin bunları nasıl koruduğunu belgeleriyle bir biraçıklamıştım. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bile, Fetö ileilişkili olduğu kesinleşen isimleri yanından ayırmayan Altepe, budurumu eleştirip isyan edenlere de aldırış etmemişti.

Bunun yanısıra bulunduğu ortamlarda, "Ben CumhurbaşkanıErdoğan'ın asker arkadaşıyım" demesi, Ankara'dan gelenFetöcü temizliği ile ilgili talimatlara uymaması ikinci büyükhatası oldu.

Son olarak, Bursa son dönemlerde halkın isyanıyla sık sık gündemegelen bir şehir oldu. İlin trafiği, İstanbul'un trafiğini geçmeyebaşladı. Bursa'da ciddi oy kaybı olduğu anket sonuçlarıyla ortayaçıkınca, Cumhurbaşkanı Altepe'nin ipini çekme kararı aldı.

Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un durumu çok dahakarışık...

AK Parti Balıkesir Kurucu İl Başkanlığı yapan yapan Ahmet EdipUğur, başarılı çalışmaları nedeniyle milletvekilliğine adaygösterildi ve üç dönem milletvekili seçildi. Erdoğan'ınher zaman güvendiği isimlerden biri olan Uğur, 2008 yılında AKParti "Mali ve İdari İsler" Başkanı olarak görevyaptı.

30 Mart seçimlerinde Erdoğan'ın talimatı üzerine BalıkesirBüyükşehir Belediye Başkan adayı oldu ve koltuğa oturdu.

Sert mizacı ile tanınan Uğur, Balıkesir'de İl Teşkilatıile bazı milletvekillerinin yaptığı bazı hataları açıktandillendirince, taraflar arasında gizliden gizliye süren bir çekişmeyaşandı. 

En son, AK Parti İl Teşkilatı'nın Erdoğan'a sosyal medyahesaplarından hakaret eden CHP'li bir kadını, Kadın Kolları Başkanıseçmesi, Denizli'de oturan bir delikanlıyı Gençlik kolları Başkanıyapması üzerine duruma isyan edip kavgayı açıktan yürüten uğur, sonilçe teşkilat seçimlerinde bu teşkilat ve milletvekillerini medyaönünde eleştirdi.

Bu kavga, Uğur'un Ankara'da istenmeyen adam ilan edilmesine nedenoldu. Kendisiyle görüşen parti yönetimi, "Kavgaların davayazarar veriyor" diyerek istifa etmesini istedi.

Gelelim bu isimlerin neden istifa etmediği sorusuna...

Yine Melih Gökçek'ten başlayalım. 

Gökçek'in direnme, kazan kaldırma gibi bir kararı yok.Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikinci kez görüşüp kendisini ikna etmeyeçalıştığı için istifasını geciktirdi ancak beklenen randevuyualamayınca pes etti. Bu hafta istifa edeceğine kesin gözüylebakılıyor.

Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un da Erdoğan'a karşıgelme gibi bir eğilimi yok. Yalnız kendisini kıran, hattakızdıran bir durum var. 

"Cumhurbaşkanımızın bilgisi dışında  gelişen bazınahoş ve hatta çirkin olaylar oluyor" dediğini veCumhurbaşkanı ile bu konuları konuşmak istediğinibiliyorum. 

Şahsi kanaatimi söylemem gerekirse, Balıkesir'de yaşananlar, birdönem Şanlıurfa'da yaşanan Eşref Fakıbaba olayına dönüşebilir.Çünkü, şu ana kadar iki ismin başından geçenler birbirine çokbenziyor. 

Son olarak Recep Altepe...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'nın saf ayağına yatmasınaaldanmayın. Kendisi, birileriyle yaptığı istişareler sonucundaaçıktan bir direniş gösterme kararı almış.

Kiminle görüştüğüne, direniş tavsiyesini kimden aldığını merakediyorsanız, küçük bir ipucu vereyim.

Erdoğan'la karşı karşıya gelmekten çekinmeyen, ama Erdoğan'ınkarşısına çıkmaya yürekleri yetmeyen AK Parti içindeki en büyük üçmuhalif isimden...

Tahmin etmişsinizdir kimlerden bahsettiğimi...

SOSYAL MEDYADA TAKİPİÇİN:

twitter.com/slymnoz

facebook.com/slymnoz


Yorumlar41 yorum