BIST 1.112
DOLAR 8,35
EURO 9,67
ALTIN 504,29
HABER /  EKONOMİ

Naci Ağbal: Bayram ikramiyesi kalıcı bir düzenleme

Maliye Bakanı Naci Ağbal, emekliye iki bayramda verilecek 1000'er liralık ikramiyenin gelecek yıllarda da devam edeceğini belirtti. Ağbal, kurumlar vergisinde oranın düşeceğini belirterek, "Kurumlar vergisinde yaptığımız 2 puanlık artışı her an geri alabiliriz" dedi.

Abone ol

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kurumlar vergisinde indirim yapılacağını açıkladı. Bloomberg HT yayınında konuşan Ağbal, "Kurumlar vergisinde yaptığımız 2 puanlık artışı her an geri alabiliriz" diye konuştu.

Ağbal, emekliye iki bayramda verilecek 1000'er liralık ikramiyenin gelecek yıllarda da devam edeceğini belirtti. Ağbal, bayram ikramiyesi düzenlemesinin bütçeye 22.3 milyar lira etkisi olacağını söyledi.

"Vergi artışı yapacağız demiyoruz" açıklaması yapan Ağbal, verginin tabana yayılması için çalışmalar yapacaklarını ifade etti.


“Ekonomi politikalarında, para ve maliye politikalarında uyum çok önemli buna her zaman önem vereceğiz” diyen Ağbal şöyle konuştu: “Şu anda içinde bulunduğumuz koşullara bakınca maliye politikasının her manada para politikasına destek vermesi lazım. Maliye politikasında da benzer bir sıkılaşmaya gideceğiz. Maliye politikası fiyat ve vergi ayarlamaları bakımında enflasyon beklentilerini aşağı çekecek destekleri verecek.”

İşte Bakan Ağbal'ın açıklamalarından satır başları:

MALİYE BAKANLIĞI’NIN 30 MİLYARLIK DANIŞMANLIK ÜCRETİ ÖDEDİĞİ İDDİASI
Sayın Yılmaz (Merkez Bankası eski başkanı Durmuş Yılmaz), verdiği bir mülakatta maliye bakanlığı bütçesinde 30 milyarlık kaynak olduğundan bahsetti ve buna sarıldı. Ben de açıklama yaptım, bütçede böyle bir kaynak yok dedim. Anladığım kadarıyla yeni bir açıklama yapmış. Bu konuyla ilgili de kapsamlı değerlendirme yapacağım. Sayın Yılmaz, belki Merkez Bankası bilançosundan anlıyor olabilir, ona saygı duyarım. Ama kamu maliyesi tablolarından, göstergelerden çok anladığını söyleyemem. Bunu söylemekten de hicap ediyorum. Ben merkez bankası bilançosunu çok iyi biliyorum demem. Sayın Yılmaz, uzmanlık olanı olmayan bir alana girmiş. Dün gece bir açıklama yapmış, 30 milyarı tutturamayınca 4 yılı toplamış bir 30-40 milyarı bulmuş. Daha fazla açıklama yapması kendisinin bu konudaki bilgisizliğini ortaya koyuyor. Onun danışmanlık olarak gördüğü harcamaların hiçbiri danışmanlık değil.

Ama sayın Yılmaz, bunu bilinçli olarak yaptıysa şu kadarını söyleyeyim. Eğer bu arkadaşlar iktidara gelirse, sağlıkta harcamaları kesecekler, eğitime harcamaları kesecekler. Çünkü bu harcamaların hepsi danışmanlık harcamaları değil, vatandaşın sağlık, eğitim harcamaları, destek harcamaları. Ve hiçbir şekilde bunların içinde danışmanlık yok.

KENDİSİ DE BİR DANIŞMAN
Ama anladığım kadarıyla kendisi de bir danışman olduğu için danışmanlık ücretine takmış bulunuyor. Bu da çok ayıp bir şey. Bugün şeffaflık konuşuluyor, hesap verilebilirlik konuşuluyor. Bu iki alanda kimse AK Parti’nin eline su dökemez. Mali şeffaflığı bu ülkeye AK Parti getirdi. Hesap verilebilirliğini AK Parti getirdi.

Sayıştay raporları ilk defa kapsamlı ve şeffaf olarak AK Parti döneminde hazırlandı. Bence sayın Yılmaz, ya bir danışmanlık hizmeti alsın ya da bu işlerden uzak dursun. Her açıklaması bu konudaki bilgisizliğini ortaya koyuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Aranan DHKP-C'li Yunanistan'a kaçarken yakalandı
LGS sınavı sözel bölüm kaç soru olacak-sınav kaç dakika sürecek?
Karne notu öğrenme e-okul VBS girişi yap MEB 2018
Antalya il içi atama sonuçları-Tayini çıkan öğretmen listesi MEB 2018
Balıkesir il içi atama sonuçları-Tayini çıkan öğretmen listesi MEB 2018
Hacamat günleri 2020 ekim ayı hacamat günleri takvimi
Yorumlar 4 yorum