BIST 1.990
DOLAR 13,60
EURO 15,44
ALTIN 795,29
HABER /  GÜNCEL

Müslüman olan İngiliz kadın Pakistan’da 500 yetime bakıyor

Koyu Katolik bir ailede doğan İngiliz Kureyşi, 20 yıldır Pakistan’da kendi açtığı 3 yetimhanede kimsesizlere ev sahipliği yapıyor.

Abone ol

İngiliz Gufran Kureyşi, 20 yıl önce Müslüman olduğundan bu yana Pakistan’da kendi açtığı üç yetimhanede kimsesiz çocuklara ev sahipliği yapıyor.

Kureyşi’nin hikayesi, 1976'da İngiltere’de Pakistanlı Muhammed Ahmed Kureyşi’ye gönlünü kaptırıp dünya evine girmesiyle başladı.

Londralı koyu Katolik bir ailenin kızı olan Kureyşi’nin Pakistanlı Müslüman biriyle evlenmesi, ailesinin İslam’a karşı ön yargısı nedeniyle olumsuz karşılandı. Kureyşi ise evlendikten sonra diğer dinleri araştırmaya başlayıp sonunda Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu.

İngiltere'de kısa süre bir yetimhanede çalışan Kureyşi, burada Müslüman çocuklara helal yemek verilmemesini protesto ederek görevini bıraktı.

Eşiyle 1992’de Pakistan’a yerleşen Kureyşi, yetim çocuklara yönelik projesini hayata geçirip kimsesiz çocuklara temiz bir ortamda İslami ve modern bilimlere yönelik eğitim vermek amacıyla yetimhane kurdu.

İlk yetimhanesini Ravalpindi kentinde açan Kureyşi, daha sonra Karaçi ve Hanival kentlerinde açtığı yetimhanelerde her yaştan 500 kimsesiz kız ve erkek çocukla ilgileniyor.

AMACIM BU ÇOCUKLARA KALİTELİ EĞİTİM

Kureyşi, yaptığı açıklamada, “Eşimle yürüttüğüm faaliyetlerin temel amacı, bu çocuklara kaliteli bir eğitim ve İslami arka plan kazandırmak. Böylece yetimhanelerimizdeki çocuklar, büyüdüğünde kendi ayakları üzerinde durabilecekler.” ifadelerini kullandı.

“Çocuklara sadece eğitim vermekle kalmıyorum. Aynı zamanda yeteneklerini ortaya çıkarmaları için de destek oluyorum.” diyen Kureyşi, “Bazı kızlarımız, şu anda bir terzi gibi elbiseler dikebiliyor. Aynı zamanda çocuklara bilgisayar kullanmak gibi ilerde işlerine yarayacak her türlü yeteneği kazandırmaya çalışıyorum.” dedi.

“Eşim Pakistanlı olduğu için buraya yerleşmeden önce de sık sık ziyarete geliyorduk. Sokakta dilenen, trafik ışıklarında arabaların camlarını silen çocuklar görüyordum. Sorduğumda ‘onların kimsesi yok’ cevabını alıyordum. Bu durum beni derinden yaralamıştı ve o zaman eşime işini bırakmasını ve Pakistan’a taşınmayı önerdim. Böylece bu çocuklara küçük de olsa bir faydamız olabilirdi.”

Kureyşi, iki ay sonra Pakistan’ın Ravalpindi kentine taşındıklarını ve arka mahallelerden birinde kiraladıkları evi yetimhaneye çevirdiklerini belirtti. Yeni bir coğrafyaya alışmanın kendisi için ilk başta kolay olmadığını kaydeden Kureyşi, “Aşırı sıcak hava, sık sık kesilen elektrik ve diğer zorluklar üzerine başkent İslamabad yakınlarındaki Mari kentine taşınmaya karer verdik.” şeklinde konuştu.

“Siz verirseniz Allah size daha fazlasını verir”
Yetimlere sahip çıkmanın kendisi için büyük bir anlamı olduğunu belirten Kureyşi, “Ben ‘siz verirseniz, Allah size daha fazlasını verir ilkesine inanıyorum. Halis niyetliyseniz ve doğru yolda ilerliyorsanız, Allah size hep yardım edecektir.” diye konuştu.

Kureyşi, yetimhanelerinde kalan onlarca kız çocuğunu evlendirdiğini, kimisinin şu anda üniversitede okuduğunu kaydederek, "Çabalarımın sonuçlarını görmek benim için en büyük mutluluk kaynağı." ifadelerini kullandı.

Gelecek planlarından da bahseden Kureyşi, “Hayatta olduğum sürece kimsesizlere yardım etmeye ve kucak açmaya devam edeceğim. Esas hedefim ise bu çocukları eğitmek. Ancak eğitim kadar, düzgün davranışlar kazandırabilmek ve yetim çocukları topluma kazandırmak da son derece önemli.” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Bingöl'deki çatışmadan acı haber geldi
Bingöl'deki çatışmadan acı haber geldi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Gençlerde kalp sağlığını bozan 5 neden
Gençlerde kalp sağlığını bozan 5 neden
Yürek burkan görüntü karşısında gözyaşlarına boğuldu!
Yürek burkan görüntü karşısında gözyaşlarına boğuldu!
Çavuşoğlu Katar'ın ardından o ülkeye gidiyor
Çavuşoğlu Katar'ın ardından o ülkeye gidiyor
 Emniyetten kritik isme FETÖ gözaltısı
Emniyetten kritik isme FETÖ gözaltısı
CHP'liler cezaevi önünde nöbete başladı
CHP'liler cezaevi önünde nöbete başladı
Erdoğan'dan Meclis'e seçim kanunu teklifi
Erdoğan'dan Meclis'e seçim kanunu teklifi
Kılıçdaroğlu: Kararı verenler altında kalacak
Kılıçdaroğlu: Kararı verenler altında kalacak
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan kurşun sözler
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan kurşun sözler