BIST 7.979
DOLAR 28,92
EURO 31,24
ALTIN 1.886,31
HABER /  DÜNYA

Mursi'den mahkemeye tepki!

Mısır'daki mahkemede Mursi, mahkeme heyetinin sesini duyamadığını söyleyerek, mikrofon istedi.

Abone ol
Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve 130 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.
 
Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmada, eski Merkez Bölgesi Hapishaneleri Genel Müdür Vekili emekli Tümgeneral Mahmud eş-Şazili tanık sıfatıyla dinlendi.
 
25 Ocak devrimi sırasında hapishanelerde daha önce görülmemiş şiddetli olayların yaşandığını belirten Şazili, "Koğuşlara zarar verildi, battaniyeler yakıldı, mahkumlar avlulara çıktı ve hapishanelerin dışından silahlı saldırılar düzenlendi” dedi.
 
“29 Ocak 2011’de Ebu Zabel Hapishanesi’nde bulunduğum sırada doğu duvarından beyaz entari giyen bir grubun bize ateş açması beni şaşırttı" diye konuşan Şazili, baskını Hamas, Hizbullah ve Sina'daki Bedevilerin düzenlediğini iddia etti.
 
Yargılanan sanıkların hiçbirinin Ebu Zabel'de bulunmadığını kaydeden Şazili, saldırının hedefinin siyasi hükümlüleri kaçırmak olduğunu, zira adi suçlardan hüküm giyen kişilerin kaldığı koğuşlara baskın yapılmadığını dile getirdi.
 
MURSİ'DEN MİKROFON TEPKİSİ
 
Bulunduğu kafesten mahkeme heyetini duyamadığını ifade eden Mursi ise “Başından beri sessiz oturuyorum, konuşmak istemiyorum. Tanık konuştuğunda, avukat konuştuğunda duyuyorum. Mahkeme heyeti konuşunca duyamıyorum” dedi. Mursi, “Bu sorunu halledin. İkinci mikrofon varsa takın ancak sizi duymamı istemiyorsanız siz bilirsiniz” ifadesini kullandı.
 
Mahkeme heyeti daha sonra kalan tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 7 Haziran’a erteledi.
 
"Vadi'n-Natrun Hapishanesi” olarak da bilinen davada, 105'i firari ve 26'sı tutuklu 131 sanık, 25 Ocak 2011'de Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasında "11 hapishane ve karakola saldırarak 3 subayı kaçırmak" suçlamasıyla yargılanıyor.