BIST 1.433
DOLAR 9,22
EURO 10,76
ALTIN 528,52
HABER /  GÜNCEL

Münbiç kararı ne? YPG'yi zıplatan Erdoğan açıklaması

TÜRKİYE El Bab'ın ardından rotasını Münbiç'e çevirdi. TSK destekli ÖSO birlikleri dün 2 köyü aldı. Peki Türkiye'nin planı ne? YPG'yi korkutan mesajlar zirvedeki isimden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi.

Abone ol

EL BAB'da büyük bir başarı elde eden Türk Silahlı Kuvvetleri, kırmızı çizgisi için gerekeni yapmaya niyetli. TSK destekli ÖSO rotasını Münbiç'e çevirdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan da Pakistan'dan dönüş yolunda Türkiye'nin niyetini açıkladı.

Erdoğan Münbiç konusunda kararlı konuştu ve "YPYG orayı boşaltmak zorundadır' dedi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rakka, ABD, Rusya ve Münbiç konusundaki flaş mesajları;

ABD VE RAKKA
-Öncelikle biliyorsunuz Cerablus, Rai ve Dabık’tan sonra geldiğimiz nokta El Bab. “Bizler temizlik harekatı yapıyoruz” dersek yeridir. Daha devam ediyor. El Bab’tan sonraki sürecimiz Münbiç istikametinde olacak. Fakat ABD başta olmak üzere koalisyon güçleriyle eğer müşterek adımlar atabilirsek Rakka sürecini beraber yürütmenin gayreti içindeyiz.

RUSYA İLE ORTAKLIĞI DEVAM MI?
Bu arada Rusya Federasyonu’ndan da “DEAŞ’a karşı mücadeleyi beraber sürdürebiliriz” biçiminde talepler gelmesi halinde, bu mücadeleyi hep birlikte sürdürmemiz söz konusu olabilir. Mart ayında Rusya ziyaretimiz olacak. Bütün bu konuları orada etraflıca ele alma fırsatımız olacak. Şu anda El Bab’taki çalışmalarımı ÖSO ile birlikte yürütmekteyiz. Şu an gelinen nokta bu.

TÜRKİYE'NİN MÜNBİÇ KARARI
Baştan beri söylediğimiz bir şey vardı. Bunların Münbiç’i boşaltmaları lazım. Zira, oranın bunlarla bir ilgisi yoktur. Münbiç Araplarındır. Hakeza Rakka tamamıyla Araplarındır. Orada 2500 civarında DEAŞ’lı olduğu bize gelen bilgiler arasında. Bütün bu mücadeleyi ÖSO, Türkiye ve koalisyon güçleri hep birlikte destek vermemiz halinde bu iş çözülür dedik. Temennimiz odur ki dayanışma içinde oluruz.

Suriye'nin son haritası. Münbiç Türkiye'nin kırmızı çizgisi olarak ilan ettiği Fırat'ın batısında yer alıyor. ABD daha önce YPG / PKK'nın bu bölgeyi boşaltacağına dair söz vermişti. Ancak şu ana kadar YPG bölgeden çekilmediği gibi ABD tarafından ağır silahlarla donatıldı. Türkiye EL Bab'ın ardından dün gece rotasını Münbiç'e çevirmiş ve TSK destekli ÖSO ile YPG çatışmıştı. ÖSO iki köyü almıştı.


ABD'NİN YPG'YE AĞIR SİLAHLAR VERMESİ
SDG’ye (PKK uzantısı YPG de bu çatı altında) ağır silahlar verdiğine dair iddialar var. Muhtemelen bu silahlar bize dönecektir. Yeni yönetimin Münbiç ve Rakka ile ilgili netleşmiş bir kararı var diyemem. Fakat Genelkturmay Başkanları biliyorsunuz Türkiye’ye geldi. Görüşmeleri oldu. Atılabilecek müşterek adımın ne olacağı noktasında. CIA Koordinatörü biliyorsunuz geldi. Onunla bazı görüşmeleri ben ve MİT müsteşarımız etraflıca yaptılar. Onunla bir aşama bu sürecin bir ön adımı diyebileceğimiz adımlar atıldı. Onlar da sanırım CIA’de değerlendirmesini yapıyorlar. Bize göre SDG bu işin içinde olmamalı. Terör örgütünün silahlı ve siyasi ayağını teşkil eden böyle bir yapıyı bizim yanımızda görmemiz asla mümkün değildir. Olamaz....

"SURİYE TOPRAKLARINA YERLEŞME DERDİMİZ YOK": Bab ve çevresinde yaşananlar konusunda Batı dünyasında kimileri bu işlerden memnuniyet duyuyor kimisi duymuyor. Stratejimizi birilerinin memnuniyetine göre belirleyemeyiz. Yaptığımız iş doğru mu değil mi, biz buna bakarız. Görünen o ki biz 6-7 yıldır bu konuda çok sabırlı davrandık. Kilis olsun Gaziantep ve Şanlıurfa olsun ciddi manada tehditler aldık, vurgunlar yedik. En son Gaziantep’te kına töreninde 56 vatandaşımızın ölümü bizim Cerablus’a girmemizi teşvik etti. Bizim Suriye topraklarına yerleşmek gibi bir derdimiz yok. Bizim hedefimiz, ülkemize yönelik tehditleri durdurmaktır. Bize olan tehdidi durdurmaktır.

GÜVENLİ BÖLGE : Bir diğeri de mülteci akınını durdurmaktır. Mülteci akınını durdurmak, mümkünse bize gelmiş olanlardan da geriye dönüşü sağlayabilmektir. Onun için de söylediğimiz şey, terörden arındırılmış güvenli bölgenin inşasıdır. Söylediğim ülkelerle bunu başarabilirsek ve orada uçuşa yasak bölgeyi ilan edebilirsek, o zaman içeride yerleşimi sağladıktan sonra, oraların insanlarından oluşturulacak güvenlik güçleriyle oraların güvenliğini sağladıktan sonra, sıkıntılar zaten minimize olacaktır.

YPG'den sinsi Münbiç hamlesi dengeler karışacak

Münbiç'te neler oluyor? TSK namluyu YPG'ye çevirdi

ÖNCEKİ HABERLER
HDP'li Aydınlar'a hapis cezası
HDP'li Aydınlar'a hapis cezası
Hırsızlık şüphelisi öyle bir soru sordu ki
Hırsızlık şüphelisi öyle bir soru sordu ki
Taşeron son dakika müjdesi Yıldırım talimatı verdi
Taşeron son dakika müjdesi Yıldırım talimatı verdi
Sözleşmeli öğretmenlere de İLKSAN üyeliği hakkı
Sözleşmeli öğretmenlere de İLKSAN üyeliği hakkı
Başbakan Yıldırım'dan 15 Temmuz ve referandum açıklamaları
Başbakan Yıldırım'dan 15 Temmuz ve referandum açıklamaları
Son referandum anketleri ne diyor Erdoğan'dan son dakika açıklama
Son referandum anketleri ne diyor Erdoğan'dan son dakika açıklama
Onur Özbizerdik için son dakika karar çıktı
Onur Özbizerdik için son dakika karar çıktı
Baban yaşında adama odama gel denir mi?
Baban yaşında adama odama gel denir mi?
KPSS branş sıralamaları yayınlandı ÖSYM'den son dakika açıklaması
KPSS branş sıralamaları yayınlandı ÖSYM'den son dakika açıklaması
Başına 1,5 milyon lira ödül konmuştu o terörist öldürüldü
Başına 1,5 milyon lira ödül konmuştu o terörist öldürüldü