BIST 11.065
DOLAR 33,09
EURO 36,06
ALTIN 2.562,17
HABER /  DÜNYA

Muhalifler Barzani'nin istifasını istedi

Tüm uyarılara rağmen referandumdan geri adım atmayan ve Kerkük'te büyük bozguna uğrayan Barzani için bu kez de IKBY'deki muhalifler harekete geçti. Sözcü Şoreş Haci, Barzani'nin istifasını istedi.

Abone ol

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) muhalefetin başını çeken Goran Hareketi Sözcüsü Şoreş Haci, Kerkük'te yaşananlar sonrası Barzani'nin istifasını istedi. Hükümet kabinesinin de lağvedilmesi gerektiğini ifade eden Haci, Peşmerge'nin heybetinin kırıldığını ve kanla elde edilen bir çok kazanımın heba edildiğini söyledi.

Goran Hareketi Sözcüsü Şoreş Haci, Süleymaniye’deki parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında, "Halkımız, kanıyla elde ettiği birçok kazanımı kaybetti. Peşmerge’nin heybeti kırıldı. Birçok dost ülkeyi kaybettik. Bunların hepsinin sebebi geçmişte başarısız olan iktidardan kaynaklanıyor." İfadelerini kullandı.

BARZANİ'NİN İSTİFASINI İSTEDİ

IKBY Başkanı Mesut Barzani ve Başkan Yardımcısı Kosret Resul’un meşruiyetlerinin kalmadığını savunan Haci, “Görevlerinden istifa etmeleri gerekiyor. Aynı zamanda mevcut hükümet kabinesi de lağvedilmeli. Ulusal Kurtuluş Hükümeti kurulmalı ve başkanlık yasası da lağvedilmeli ve yeninden elden geçirmelidir.”dedi.