BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  GÜNCEL

Moldovalı gelin yumurta çiftliği kurdu

Muş'ta evlendikten sonra Müslüman olan ve Türk vatandaşlığına geçen Moldovalı Melike Aşar, kurduğu tavuk çiftliğinden günde 950 organik yumurta elde ediyor.

Abone ol

Muş'ta evlendikten sonra Müslüman olan ve Türk vatandaşlığına geçen Moldovalı Melike Aşar, kurduğu tavuk çiftliğinde günde 950 organik yumurta üretiyor.

Yaklaşık 16 yıl önce Oğur Aşar ile evlendikten sonra Müslüman olan ve Türk vatandaşlığına geçen 3 çocuk annesi Aşar, köy hayatından etkilenerek 4 ay önce merkeze bağlı Akpınar köyünde eşine ait arazide kurduğu tavuk çiftliğinde çalışmalarını sürdürüyor.

- "Tavuk sayısını 10 bine çıkarmak istiyorum"

Aşar, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 bin tavuk alarak kurduğu çiftlikte yumurta üretiminin başarıyla sürdüğünü söyledi.

Şu anda günde yaklaşık 950 organik yumurta ürettiklerini anlatan Aşar, "Organik yumurtalarımızı Muş'taki market ve manavlara satıyoruz. Yoğun talep var. Bundan dolayı işimizi büyütmek istiyoruz. Şimdi iki çalışanımız var. Üretim kapasitemizi artırarak çalışan sayısını 10'a yükseltmek istiyoruz." dedi.

Aşar, 2 bin olan tavuk sayısını 10 bine çıkarmak istediğini bunun için de devlet desteğine başvuracağını ifade etti.

- "Kadınlar işlerini daha ciddi ve güzel yapar"

Bir kadının iş yeri açmasının önemli olduğunu çünkü kadınların işlerini daha ciddi ve güzel yaptığını vurgulayan Aşar, şöyle konuştu:

"Örneğin ben tavuklarla haşır neşir oldum. Gittiğim her yerde peşime takılıyorlar. Hayvanlar da sürekli çocuk gibi sevgi ve ilgi ister. Günün büyük bölümünü tavuklarla geçiriyorum. Akşam saatlerinde bile ahırda yem veriyoruz. Tavuklarımızı 24 saat içerisinde 5-6 saat uyutuyoruz geri kalan zamanda yeşilliklerde otlatıyoruz. Genelde yonca yiyorlar çünkü yonca yumurtanın kalitesini artırıyor. Yumurtanın kalitesini daha da artırmak için 2 haftada bir kemik suyuyla bulguru kaynatarak veriyorum."

ÖNCEKİ HABERLER
Suriyeli anne ve bebeğini öldüren caniler için karar
Trump'ın ekibi G20 Zirvesi için otel odası tutmayı unutunca...
Şahan Gökbakar tiye aldı ''Koca kalplim çok mutlu ol''
GYODER, İNDER VE KONUTDER: İmar yönetmeliğiyle ilgili sorunların giderileceğine inancımız tam
Neslihan Atagülden gelinlik bombasıyla ilgili olay yanıt
G20 nedir hangi ülkelerden oluşuyor amaçları ne?
Antalya’da yangın! Evler boşaltıldı sıcak gelişmeler
Ümit Özdağ kurulacak yeni partinin genel başkanını açıkladı
Başbakan Yıldırım'dan son dakika önemli açıklamalar
ABD'den Büyükada'daki gözaltılarla son dakika açıklama
Yorumlar