YAZARLAR

Modern Türkiye Cumhuriyeti

Gary Oldman’ı tanımayanlar için öncelikle kendisinden bahsedelim biraz...

Gary Oldman’ı tanımayanlar için öncelikle kendisinden bahsedelimbiraz. The Dark Knight (Kara Şövalye) serisi başta olmak üzeredünya çapındaki birçok filmde rol almış, önemli bir oyuncuOldman.

Son olarak Winston Churchill’i canlandırdığı Darkest Hour (EnKaranlık Saat) filminde devleşmişti. Neticede Oscar’da “En İyiErkek Oyuncu” ödülüne layık görüldü.

Gary Oldman, ödül töreni başlamadan önce Hürriyet Gazetesiyazarı Barbaros Tapan ile bir röportaj yapmış. Churchill’inGelibolu’da savaştığını fakat Mustafa Kemal Atatürk’e karşıkaybettiğini söyleyen Barbaros Tapan’a o röportajda çok değerlişeyler söylemiş:

“Bazı kaybetmeler karşı tarafa çok iyi şekilde döner. Ne mutlusize. Biz Gelibolu’da kaybettik ama siz Mustafa Kemal sayesindekazanarak modern Türkiye’yi kurdunuz…”

*

Açıklamanın önemini kavrayabilmek adına, geçmişe biraz dönmeklazım. Tarihimizde elde ettiğimiz zaferlerin en değerlilerindenbiri olan Çanakkale Savaşına gidelim.

İtilaf Devletleri, Çanakkale boğazını ve sonrasında İstanbul’uele geçirmek için Çanakkale cephesini açtı.

Bizim her ne pahasına olursa olsun Çanakkale cephesindekazanmamız gerekiyordu. Neyse ki, Çanakkale cephesindeAnafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Atatürkvardı.

O ve kahraman askerleri; Arıburnu’nda, Conkbayırı’nda,Kireçtepe’de, Anafartalar’da ve tüm cephede muazzam mücadelelervererek, İtilaf Devletlerini en güçlü olduklarını düşündükleriyerde, denizde mağlup ettiler.

Bu şanlı zaferin ardından Mustafa Kemal Atatürk: “Hamdolsun,İstanbul’u kurtardık” demiştir.

O dönemde İngiltere’nin Bahriye Nazırı olan isim WinstonChurchill idi. Bu büyük zaferimizin neticesinde en büyük darbeyi deo almıştı.

Bütün bu bilgilerin ışığında İngiliz Aktör Gary Oldman’ın buaçıklamasının ne denli manalı olduğunu sizin ferasetinizebırakıyorum.

*

Nihayetinde Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları modernTürkiye’yi kurdular. Kadınlarımıza verilen değeri ise şöyleanlatmak isterim sizlere:

Önce 1930 yılında Belediye seçimlerinde, sonra 1933 yılındaMuhtarlık seçimlerinde ve en son 5 Aralık 1934 yılındaMilletvekilliği seçimlerinde kadınlara seçme ve seçilme hakkıverildi.

5 Aralık 1934 yılı itibariyle dünyada henüz; Portekiz (1931),Fransa (1944), İtalya (1945), Japonya (1945), Güney Kore (1948),Yunanistan (1949) ve hatta İsviçre (1971) gibi ülkelerde bu hak,kadınlara tanınmamıştı.

Demem o ki, kadınlarımızı el üstünde tutmak, onlara saygı vesevgi dolu davranmak mecburiyetindeyiz. İnsani değerler, vicdan veşanlı tarihimiz bize bunu söylüyor. Kulak verin.

Bu yazı neden 9 Mart tarihinde yayınlandı peki? Çünkü dün,herkes kadınlar günü ile ilgili bir şeyler söyledi, yazdı. Amabugün söylenenler unutuldu bile muhtemelen. Hep öyle olmuyor mu?Unutmayalım istedim.

Sağlıcakla kalın…

Yorumlar