YAZARLAR

NBA Playoff’ları öncesinde…

Bildiğiniz gibi NBA üzerine zaman zaman mühim gelişmelerle ilgili yazacağımı belirtmiştim...

Bildiğiniz gibi NBA üzerine zaman zaman mühim gelişmelerleilgili yazacağımı belirtmiştim. Bu ikinci yazımda konuplayoff’lar…

NBA Playoff’ları yarın başlıyor. Kısa bir değerlendirme yapmakistedim. Çeyrek finallerde doğuda dört, batıda dört olmak üzeretoplam sekiz eşleşme var. Hepsini ayrı ayrı irdelemek zor. Çok uzunbir yazı olur. En çok dikkat çeken eşleşmelere değineceğim.

*

İlk olarak Boston Celtics - Milwaukee Buckseşleşmesi…

Çok ama çok ilginç bir eşleşme oldu. Neden diye soranlar içinşöyle açıklamak isterim:

Normal şartlarda Doğu Konferansını 2. sırada bitiren Boston ile7. Milwaukee’nin eşleşmesi zevk vermezdi. Çünkü Boston Celtics 4-0ya da 4-1’lik bir seri ile Milwaukee Bucks’ı eler ve yarı finaleyükselirdi. Ancak şu anda şartlar biraz farklı. Çünkü KyrieIrving, sakatlığı sebebiyle Playoff’larda yok. DolayısıylaBoston en önemli oyuncusu olmadan mücadele edecek.

Daha önce de Gordon Hayward sakatlanarak sezonukapatmıştı. Şimdi artık Kyrie Irving’te yok. Boston’da işler çokkarışık yani. Ancak nihayetinde bu iki takımdan biri yarı finalekalacak. Peki, hangi takım tur atlar derseniz? Yine de Bostonderim.

Boston’ın önemli eksikleri var. Ancak Milwaukee’de çok dağınıkbir takım. Lakin Boston Celtics’i bir adım ön plana çıkaran faktör;Koç Brad Stevens… Beklenmedik bir sakatlık dahaolmazsa Brad Stevens farkıyla konferans yarı finaline yükselirlerdiye düşünüyorum. İlerisinde ise Hayward ve Irving olmadan NBAşampiyonluğu bir yana, Doğu Konferansı şampiyonluğu dahi hayal…

*

İkinci eşleşme Oklahoma City Thunder -  Utah Jazzeşleşmesi…

Enfes bir eşleşme olacak diye düşünüyorum. Bir tarafı favorigöstermek zor. Utah Jazz gerçekten derli toplu bir takım. Daha daönemlisi form grafiklerini gitgide yükselterek sezonubitirdiler.

Ricky Rubio ve DonovanMitchell gibi işini iyi yapan iki önemli kısa oyuncusu veRudy Gobert gibi süper bir uzunları var. Rollerindoğru şekilde paylaştırıldığı bir takım Utah. Sahadayken herkes neyapması gerektiğini net bir şekilde biliyor. Özellikle Gobert’insavunması Utah’a muazzam bir psikolojik avantaj sağlıyor.

Oklahoma’da ise ne yapacakları hiç belli olmayan üç kafadar var.Paul George, Carmelo Anthony vetabi ki Russell Westbrook

Bireysel olarak potansiyelleri çok üst düzeyde olan bu üçyıldızın normal sezonda çok iyi bir uyumla oynadıklarını ve birarmoni oluşturduklarını söylemek zor. Ancak bu üçlü, gününde olursadurdurabilmek bir hayli güç.

Açıkçası bu eşleşmede çok küçük detaylar dahi önemli. Çünkübirbirlerine çok yakın iki takım. Az top kaybı yapan ve el yakanşutları yüksek yüzde ile sayıya çeviren takım üst turayükselecektir.

*

Garanti eşleşmelere gelirsek…

Açıkçası bir sakatlık olmaması halinde Doğu Konferansında;Toronto Raptors ve Cleveland Cavaliers’ın yarı finale kalacağıkesin gibi. Philadelphia 76ers ise Miami Heat karşısında favoritabi ki. Ancak Toronto ve Cleveland kadar ağır basmıyor.

Batı Konferansında; Houston Rockets muhtemelen 4-0 ileMinnesota’yı süpürür. Minnesota için en iyi ihtimal 4-1… GoldenState Warriors, Kawhi Leonard’sız San Antonio Spurs’e şans dahivermez. Son eşleşmede ise favori Portland Trail Blazers ama AnthonyDavis’in istatistiklerine bakınca, New Orleans Pelicans’ın şansıyok diyemiyorum. En az altı maç izleriz gibi geliyor bana.

Değerli NBA ve basketbol severler, umut ediyorum ki güzel biryazı olmuştur.

Sağlıcakla kalın…

Yorumlar