YAZARLAR

Doğu Konferansında sürpriz yok

Nasıl ki, Batı Konferansındaki New Orleans Pelicans – Portland Trail Blazers eşleşmesinde hemen hemen tüm basketbol otoriteleri yanıldıysa...

Nasıl ki, Batı Konferansındaki New Orleans Pelicans – PortlandTrail Blazers eşleşmesinde hemen hemen tüm basketbol otoriteleriyanıldıysa, Doğu Konferansında da neredeyse kimse yanılmadı.Playoff’larla ilgili ilk yazıda değindiğimiz her şeyi eşleşmelerdeadım adım gördük.

Normal sezonu Doğu’nun zirvesinde bitiren Toronto Raptors’ın,Washington’a takılmasını kimse beklemiyordu. Beklenmedik bir şey deolmadı.

Jonas Valanciunas gibi iyi bir boyalı alan oyuncusu, Serge Ibakagibi koyduğunuz her yerde oynayabilen tecrübeli ve savaşçı biroyuncu ve tabi ki Kyle Lowry ve DeMarDeRozan ile iki yönlü, etkili bir takım olarak, JohnWall’un eline bakan Washington’a şans tanımamaları tam olarakbeklediğimiz şeydi.

Cleveland – Indiana eşleşmesine daha önce değinmiştik. IndianaPacers, hırslı, mücadeleci bir takım. Oladipo’nun lokomotifliğiniyaptığı Pacers; savunması kötü, hücumu dağınık olan Cleveland’ı çokzorladı. Ancak Playoff tecrübesi ve LeBron James faktörü ile herşeye rağmen Cleveland bir adım öndeydi ve seri de tam olarak bunauygun olarak 4-3 bitti. Sonuçta konferans yarı finalinde Cleveland– Toronto eşleşmesi var.

Bu eşleşme için söylenecek çok net birkaç şey var. Clevelandturu geçmek istiyorsa yapması gereken ilk şey; hücumu rayına sokmakolmalı. Çünkü zaten iyi bir uzunu yok. Rudy Gobert falan bir yanaSteven Adams’ı bile yok. Bu sebeple de başta çember savunması olmaküzere genel anlamda savunma problemi var. Sezon boyunca bu sorunuhep yaşadılar zaten. Bu sebeple hücumu düzeltmek zorundalar. LeBronJames zaten kazanmak için gerekenlerin %70’ini yapıyor. Geriyekalan tek şey, takım arkadaşlarının James ile koordinelioynaması.

Toronto’nun kazanması için DeMar DeRozan ve Kyle Lowryikilisinin artık korkmadan, saçma sapan performans düşüşleriyaşamadan, playoff oynamayı öğrenmiş iki önemli oyuncu gibioynaması şart. Mesele yenebileceğin bir takımı yenmek değil, meselesenden daha iyi olan takımı yenmek için ekstra bir şeyler yapmak.Bunu şu ana kadar bir türlü beceremeyen DeRozan, Lowry ikilisibakalım bu sefer neler yapacak?

Philadelphia 76ers - Boston Celticseşleşmesi…

Boston’dan başlayalım. Kyrie Irving olmadığı için MilwaukeeBucks karşısında zorlanacaklar ancak Koç Brad Stevens faktörüyleturu geçerler demiştik. Aynısı oldu. Seri 4-3 bitti.

Al Horford, Jaylen Brown, Terry Rozier ve diğerleri… Herkesyapabileceğini yaptı. Ancak Irving’in yokluğunda takım sıkışıpkaldığında, o tıkanıklığı çözebilecek isim kim olabilirdi? Bu işibaşaran isim bence Jayson Tatum oldu.

Çünkü ilk tur itibariyle 15.8 sayı, 5.3 ribaund, 3.1 asist ve1.6 top çalma ile oynadı. Rakamlara bakınca bunda ne vardiyebilirsiniz. Ancak Jayson Tatum bir çaylak. Ve durumu DonovanMitchell gibi değil. Mitchell, Utah’ın en önemli skor opsiyonukonumunda. Ayrıca Boston, takım oyununu ön plana çıkaran veTatum’ın eline bakmayan bir takım. Dolayısıyla Tatum için buistatistikler oldukça iyi. Hele ki playoff’larda…

Rakip Philadelphia ise beklenildiği gibiydi. JoelEmbiid yokken küçük bir sıkıntı yaşadılar ancak Embiid’ingelmesiyle Bellini, Saric ve Simmons’ta rahatladı ve Miami serisini4-1 ile bitirdiler. Tabi ki Embiid olunca Simmons’ın asist yapmakonusunda daha rahatladığını görebiliyoruz. Çünkü rakip, Embiidüzerine yoğunlaşmış oluyor.

Her iki takımın da yaş ortalaması 25 ve son derece dinamiktakımlar. Muazzam bir seri bizi bekliyor muhtemelen…

Açıkçası gerek Toronto - Cleveland eşleşmesi gerekse Boston –Philadelphia eşleşmesi nefes kesecek… Batı’yı boş verin. Oradafinalistler şimdiden belli. GSW ve Houston %99.9 finaldeler. Asılkaçırılmaması gereken maçlar Doğu’da…

Sağlıcakla kalın…

Yorumlar