BIST 4.963
DOLAR 18,63
EURO 19,63
ALTIN 1.077,07
HABER /  GÜNCEL

Mısır: Protestoculara müdahale sürüyor

Mısır güvenlik güçleri Kahire'de, yönetimden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi destekleyen grupların toplandığı iki meydana müdahale ediyor. Müslüman Kardeşler bu sabahki operasyonda 120 kişinin öldüğünü öne sürüyor.

Abone ol

Mısır güvenlik güçleri Kahire'de, yönetimden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi destekleyen grupların toplandığı iki meydana müdahale ediyor. Haftalardır binlerce protestocunun barındığı çadırlar söküldü.

Bugünkü operasyonlarda çıkan çatışmalarda en az 15 kişi can verdi.

Müslüman Kardeşler ise son açıklamalarında sabahki operasyonlarda 120 dolayında ölen olduğunu bildiriyor. Can kaybı sayısı henüz doğrulanamadı.

Örgüt kaynakları, yürütülen operasyonu 'katliam' olarak niteliyor.

Müslüman Kardeşler'in İngiltere sözcüsü Mona el-Kazzaz, BBC'ye yaptığı açıklamada, "uluslararası kamuoyunu devreye girip bu katliamı durdurmaya çağırıyorum. Hepimiz bu katliamın olacağını biliyorduk ama uluslararası topluluk sessiz kaldı." dedi.

Nahda Meydanı boşaltıldı

Mısır devlet televizyonu, ölenler arasında 2 güvenlik görevlisinin bulunduğunu, 6 polisin de yaralandığını duyurdu. Televizyon protestocuların bulundukları alanlarda mermiler bulunduğunu bildirdi.

Yetkililer, Kahire Üniversitesi yakınındaki Nahda Meydanı'nın tamamen tahliye edildiğini, diğer protesto alanı Raba el-Adaviye Camii çevresinde ise müdahalenin sürdüğünü bildiriyor.

Operasyonlar sırasında göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermi kullanıldığı belirtiliyor.

Mursi'nin Cumhurbaşkanlığından uzaklaştırılmasına tepkili kalabalıklar, son 6 haftadır Raba el-Adaviye Camii'nin dışında ve kentin batısında, Nahda Meydanı'nda kamp kurmuştu.

Çevredeki sokaklar polis birliklerinin ablukası altında; bölgeden silah sesleri gelmeye devam ediyor. Protesto alanlarından dumanlar yükseliyor.

İçişleri Bakanlığı protesto alanlarından ayrılmak isteyenlere güvenli çıkış yolu açılacağını ve bu insanların izlenmeyeceğini duyurdu. Bakanlık müdahale sırasında kan dökülmesini istemediklerini belirtti.

Devrik cumhurbaşkanına destek veren Müslüman Kardeşler televizyonu, halka, yaralıların hastanalere sevkedilebilmesi için oturma eylemi yapılan noktalara otomobiller gönderilmesi çağrısında bulundu.

Hoparlörlerden duyurular yayınlanırken helikopterlerin de bölge üzerinde daireler çizdiği gözleniyor.

Protestocular, büyük bir muhalefet gösterisinden sonra 3 Temmuz'da ordu tarafından iktidardan uzaklaştırılan Muhammed Mursi'nin göreve iadesini talep ediyor.

Mısır'da son protestoların başlangıcından bu yana, 250'yi aşkın insan öldü.