BIST 1.352
DOLAR 8,55
EURO 10,07
ALTIN 495,47
HABER /  GÜNCEL

Milli İrade'ye suikast 28 Şubat darbesinin 24. yılı! Darbe ve darbeciler lanetle anılıyor

Bugün Türk demokrasi tarihine 'post modern darbe' olarak geçen 28 Şubat darbesinin yıldönümü. Aradan geçen bunca zamanın ardından darbe ve darbeciler bir kez daha lanetleniyor. İşte 28 Şubat darbesine yönelik açıklamalar...

Abone ol

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 28 Şubat bildirisinin, yakın siyasi tarihe düşürülmüş kara bir leke, temelinde yatan zihniyetle birlikte yok edilmesi gereken bir milli irade suikastı olduğunu belirtti. Fuat Oktay, "28 Şubat bildirisi, yakın siyasi tarihimize düşürülmüş kara bir leke, temelinde yatan zihniyetle birlikte yok edilmesi gereken bir milli irade suikastıdır. Demokrasiyi gerçek anlamda işler hale getiren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'miz ve daha fazla demokrasi ve özgürlük hedefleyen sivil anayasa çalışmamızla hiçbir vesayete geçit vermedik, vermeyeceğiz." ifadesini kullandı.

Darbecileri, taşeronlarını, iş birlikçilerini lanetle anıyorum

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 28 Şubat darbesinin, milleti ve onun iradesini hedef alması bakımından darbecilik geleneğinin karanlık örneklerinden biri olduğunu ifade etti.  Şentop, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "28 Şubat darbesinin yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha memnuniyetle belirtmek isterim ki milletimizi terbiye edilecek bir sürü, demokrasiyi de lüzumsuz bir ayak bağı olarak görenler, milletimizin direnci ve şuuru sayesinde tasfiye olmuşlardır." değerlendirmesinde bulunup şöyle devam etti:

"Milletimizin basireti ve sağduyusu bütün çatışma ve kaos beklentilerini boşa çıkarmış, '28 Şubat bin yıl devam edecek' sözünde ruhunu bulan milli irade karşıtlığı, 2002 seçimleriyle ağır bir yenilgiye uğramıştır. 28 Şubat darbesi, milleti ve iradesini hedef alması bakımından darbecilik geleneğinin karanlık örneklerinden biridir. 24. yıl dönümünde, 28 Şubat darbesinin faillerini, taşeronlarını, iş birlikçilerini lanetle anıyorum; mağdurlarını, mazlumlarını hürmetle selamlıyorum."

Darbeciler neyi hedeflediyse tam tersi oldu

Milli iradeye karşı topyekun savaş açanların, bin yıl sürmesini planladıkları 28 Şubat darbesinin, aziz milletin hukuk, adalet ve özgürlük mücadelesiyle tarihin çöplüğüne gömüldüğünü vurgulayan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise şu mesajı paylaştı:

"28 Şubatçılar neyi hedefledi ise milletimiz tersini gerçekleştirerek darbecileri ve vesayet odaklarını bertaraf etmiştir. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde milletimizin desteğiyle sürdürdüğümüz güçlü ve büyük Türkiye idealimizin gerçekleşmesini hiçbir beşeri güç önleyemeyecektir. Üzerinden yıllar geçse de yaşattığı zulüm hala taze olan 28 Şubat'ın mağdur, mazlum ve şanlı direnişçilerini şükran ve saygıyla, 28 Şubatçıları ve onların zelil destekçilerini ise nefretle anıyoruz."

Ne yazık ki asker-sivil işbirliğiyle yapıldı

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da sosyal medya hesabından mesaj paylaştı. Altun “Bugün, demokrasinin ve özgürlüklerin darbeci zihniyet tarafından askıya alınmasının yıl dönümü” ifadelerini kullandı. Altun, şunları kaydetti:

"Eğitimden sağlığa, ticaretten kültüre kadar toplumun önemli bir kesiminin sistemin dışına çıkarılmasını amaçlayan bu antidemokratik ve ahlaksız süreç ne yazık ki asker-sivil işbirliği ile gerçekleşmiştir.

Belli siyasi partiler, STK'lar ve sözde aydınlar bu koronun içerisindeydi. Aziz milletimiz, tarihinden aldığı güç ve ilhamla 28 Şubat’ı gerçekleştiren zihniyete çok kısa bir süre içerisinde, kendi evlatlarını yeniden iktidara taşıyarak cevap vermiştir. Çünkü 28 Şubat, aziz milletimize ve değerlerimize kin besleyenlerin ele ele verdiği bir süreçtir.

28 Şubat bir darbedir. 28 Şubat yalnızca askerî değil siyasî, kültürel ve sosyal bir darbedir. 28 Şubat, toplumun nefessiz bırakılmaya çalışıldığı bir süreçtir. 28 Şubat, nifak tohumudur. 28 Şubat, millete kin besleyenlerin kustuğu zehirdir. 28 Şubat, müstemleke zihniyettir.''

28 Şubat haysiyetsiz bir milli irade düşmanlığıydı

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 28 Şubat'ın Türk siyasi tarihinin en karanlık dönemlerden birinin sembolü olduğunu bildirdi. 28 Şubat sürecinin tüm darbe süreçleri gibi demokratik değerlere, millet iradesine, temel hak ve hürriyetlere açık saldırganlık içeren bir girişim olduğunu kaydeden Çelik, şunları kaydetti:

"28 Şubat haysiyetsiz bir milli irade düşmanlığıydı. Bu dönemde milli irade gasp edildi; siyaset üzerinde vesayet kurularak bir neslin hayatı ve hayalleri çalındı. Milletin güvenliğinin sağlanması için verilen silahlar millete doğrultuldu. Milletimizin demokratik birikimi karşısında 28 Şubat mağlup oldu. Ama zihniyetinin yok olmadığını, sadece geri adım atmış gibi durduğunu görüyoruz. Zaman zaman bazı siyasiler tarafından 28 Şubat’a özgü uygulamalar teklif ediliyor. Demokrasiye karşı tehdit devam ediyor. 28 Şubat’ın karanlık günlerine geri dönmemek için millet olarak demokratik birikimimize büyük bir güçle sahip çıkmalıyız. Demokrasiyi korumada hassas olmalı ve demokratik kazanımları sürdürmeliyiz. Temel hak ve hürriyetler konusundaki saldırganlıkları baştan mahkûm etmeliyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi; bizler, unutmadığımız ve unutturmadığımız müddetçe 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat ve 15 Temmuz gibi acı hatıralar tekrarlanmayacaktır..."

Kim kiminle ne tür ittifaklar içine girerse girsin...

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, 28 Şubat Darbesinin amaçları, aktörleri ve sonuçları itibariyle siyasi, toplumsal ve ekonomik tahribatı çok ağır olan karanlık bir proje olduğunu belirtti. İşte Kabaktepe'nin mesajından satır başları...

- "28 Şubat Darbesi amaçları, aktörleri ve sonuçları itibariyle siyasi, toplumsal ve ekonomik tahribatı çok ağır olan karanlık bir projeydi. Böyle bir ortamda AK Parti’nin kurulması, 28 Şubat karanlığı içindeki Türkiye'ye bir güneşin doğması gibiydi"
- "AK Parti; milletimizin, faillerince 1000 yıl sürecek denilen bu kirli ve karanlık sayfaya verdiği en güzel ve en okkalı cevap olmuştur. Bu ülkede terörden, darbeden, kaos ve kargaşadan medet umanların değil, milletin dediği olacaktır"
- "Kim kiminle ne tür ittifaklar içine girerse girsin; AK Parti bu milletin iradesini bu zamana kadar kimseye çiğnetmedi, bundan sonra da çiğnetmeyecektir. Bu ülkede terörden, darbeden, kaos ve kargaşadan medet umanların değil, milletin dediği olacaktır. Türkiye yabancı başkentlerden değil, Ankara'dan yönetilecektir"

ÖNCEKİ HABERLER
Colin Kazım'a Irkçı saldırı! İğrenç sözler İngiltere'yi karıştırdı
Colin Kazım'a Irkçı saldırı! İğrenç sözler İngiltere'yi karıştırdı
Hayalleri yarım kalan Zeynep öğretmen göreve 15 yıl sonra döndü
Hayalleri yarım kalan Zeynep öğretmen göreve 15 yıl sonra döndü
Amerikalı doktordan koronavirüs için siyah çay önerisi
Amerikalı doktordan koronavirüs için siyah çay önerisi
Antalya'da komşusu tarafından darbedilen yüzde 90 engelli Mümin Kara yaşamını yitirdi
Antalya'da komşusu tarafından darbedilen yüzde 90 engelli Mümin Kara yaşamını yitirdi
Paris Saint-Germain, Dijon engelini farklı aştı
Paris Saint-Germain, Dijon engelini farklı aştı
Norveç Varlık Fonundan Türkiye'ye 812 milyon dolarlık yatırım
Norveç Varlık Fonundan Türkiye'ye 812 milyon dolarlık yatırım
Ukrayna'da birbirlerine kelepçe takan genç aşıkların sonu kötü bitti! Soluğu hastanede aldılar
Ukrayna'da birbirlerine kelepçe takan genç aşıkların sonu kötü bitti! Soluğu hastanede aldılar
Baba, oğul ve gelin, 15 gün içinde koronavirüse yenik düştü
Baba, oğul ve gelin, 15 gün içinde koronavirüse yenik düştü
Mustafa  Şentop'tan '28 Şubat' mesajı
Mustafa Şentop'tan '28 Şubat' mesajı
Olay yeri Sultangazi! Sokağa çıkma kısıtlamasında bacağından  bıçaklandı
Olay yeri Sultangazi! Sokağa çıkma kısıtlamasında bacağından bıçaklandı