BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  RAMAZAN

Migren hastalarına Ramazan orucu uyarısı!

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Sibel Velioğlu, ramazanın yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle aç kalma süresinin uzadığını belirterek, "Uzun süre aç kalmak migren ağrılarını tetikleyebilir" dedi.

Abone ol

Prof. Dr. Sibel Velioğlu,  yaptığı açıklamada, ramazanın yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle aç kalma süresinin uzadığına işaret eden Velioğlu, "Biliyoruz ki hem sıcak hem de açlık ağrıları tetikleyecektir. O nedenle hastalarımızı, aşırı güneş altında kalmamaları ve ramazanda tüketecekleri gıdalara dikkat etmeleri konusunda uyarıyoruz." ifadelerini kullandı.

Migren hastalarının ramazan boyunca kan şekerlerine dikkat etmesi gerektiğini belirten Velioğlu, "Kan şekerinin düşmesi ve uzun süre aç kalmak migren ağrılarını tetikleyebilir. Ramazanda migren hastaları, reçel, şeker, bal gibi kan şekerini hızla yükseltip düşüren gıdalardan uzak durmalı, gün boyunca kan şekerini sabit tutan karbonhidratlı gıdaları tercih etmelidir." bilgisini verdi.

Bu hastalığı bulunanlara, sahura kalkmalarını öneren Velioğlu, şöyle devam etti:

"Hastalar sahurda da kanda daha uzun süre kalan karbonhidratlı gıdalar tüketmelidir. Unlu değil, bakliyat ve lifli gıdalar tercih edilmelidir. Oruç çorbayla açılmalı, sonrasında da belli aralıklarda az ama sık beslenilmelidir."

ÖNCEKİ HABERLER
Toplantıya damga vuran an! Erdoğan o sözü söyleyince...
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bayram tatili 9 gün olsun hükümete öneri gitti
Sınırda 20 kilogram TNT ele geçirildi
PKK'dan Türk üssüne 21 yıl sonra ilk saldırı
Yattara Survivor'dan elendi itiraf etti Atakan ve Nagihan...
Çeyrek ve gram altın ne kadar 01.06.2016 canlı altın fiyatları
Rusya'dan Erdoğan'ın sorusuna yanıt geldi
Göz rengi açık olanlar bu yaza dikkat!
Jatomi Fitness iflas etti üyeler paralarını nasıl alacak?
Yorumlar