BIST 2.554
DOLAR 16,88
EURO 17,83
ALTIN 992,10
HABER /  EKONOMİ

Merakla beklenen FED tutanakları yayınlandı

ABD Merkez Bankasının (FED) son toplantısına ait tutanaklar, bankanın, gelecek verilerin ekonomideki yavaşlamanın geçici olmasını göstermesi durumunda "yakında" faiz artırabileceğine işaret etti.

Abone ol

FED'in son toplantısına ait tutanakların yayınlanmasının ardından ABD hisseleri ve tahviller yükseldi, dolar zayıfladı. FED, FEDeral Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 2-3 Mayıs'ta düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı.

FOMC üyelerinin politika faizinin üst sınırını yüzde 1,00'de sabit tutma kararını oybirliğiyle aldığı toplantının tutanaklarında, "Üyeler genel olarak bir sonraki sıkılaştırma adımını atmadan önce son dönemdeki yavaşlamanın geçici olduğunu gösteren daha fazla kanıt için beklemenin sağduyulu olacağına karar verdi" ifadelerine yer verildi.

Tutanaklarda, ilk çeyrekte yaşanan yavaşlamanın muhtemelen geçici olduğunu düşünen "çoğu FOMC yetkilisinin ekonomik veriler beklentileriyle uyumlu gelirse sıkılaştırma için yakında bir adım daha atılmasının uygun olacağı hükmüne vardığı" belirtildi.

FOMC'nin mayıs toplantısına ilişkin tutanakları, FED yetkililerinin sıkılaştırmanın hızı konusunda görüş ayrılığı yaşadığını yansıttı.

Tutanak metninde şu ifadelere yer verildi:

"Birkaç üye, işsizliğin mevcut beklentilerin çok altına düşmesi ya da büyük ölçekli mali genişlemenin hayata geçirilmesi gibi FOMC'nin parasal sıkılaştırmanın kısmen daha hızlı olmasını değerlendirmesini gerektirebilecek şartlara işaret etti. Birkaç diğer üye ise iş gücü piyasasındaki gevşekliğin sürdüğü ve enflasyonun, işsizliğin uzun vadeli normalinin altına düşmesine çok hassas olmadığı gerekçesiyle faiz artışlarının mart ayında açıklanan projeksiyonlara kıyasla daha yavaş olabileceğini savundu."

Bununla birlikte 17 üyeli FOMC'deki çoğu yetkilinin kademeli faiz artışı yaklaşımına yönelik desteklerini yineledikleri de tutanaklarla birlikte kayıt altına alındı.

FOMC tutanaklarına FED'in 4,5 trilyon dolarlık bilançosuyla ilgili tartışmalar da yansıdı.

Tutanaklarda FED ekonomistlerinin, FOMC yetkililerine bilançonun öngörülebilir bir şekilde küçültülmesi konusunda brifing verdiği aktarıldı.

FED'in bilançosunun, bankanın sahip olduğu hazine tahvilleri ve mortgage destekli menkul kıymetlere yönelik yeniden yatırımların her üç ayda bir kademeli olarak artacak kotalar getirilmesi yönetimiyle azaltılmasına destek verildiği bildirildi.

Tutanaklarda, ayrıca "Neredeyse tüm FOMC üyelerinin, gösterge faiz oranının beklenen patikada kalması durumunda bilançonun küçültülmesine bu yıl içinde başlanmasını uygun bulduğu" kaydedildi

Bazı FOMC üyelerinin mali ve diğer politikalardaki değişiklikliklerin netlik kazanmasının ülke ekonomisinin geleceğine yönelik belirsizliği azaltacağı görüşünü içeren tutanaklarda, kürüsel risklerin ise azalmaya devam edebileceğine işaret edildi.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı 13-14 Haziran tarihlerinde başkent Washington'da düzenlenecek. FED Başkanı Janet Yellen ekonomik projeksiyonların ve faiz beklentilerinin güncelleneceği toplantının ardından basın mensuplarıyla bir araya gelecek.

DOLAR NE TEPKİ VERDİ?

ABD hisseleri, gün içi rekorunu tazelerken dolar, FED'in Mayıs ayı tutanaklarının yetkililerin ekonomide son dönemdeki zayıflama sinyalleri karşısında soğukkanlı olduklarını göstermesiyle, Hazine tahvillerinin faizi ile birlikte geriledi. Ham Petrol düştü.

S&P 500 Endeksi, 2,405 puanı aşarak rekor tazelerken, dolar, FED tutanaklarının FOMC yetkililerinin sıkılaşmanın "yakın" bir zamanda yapılmasının uygun olabileceği görüşünde olduğunu ve bilanço tablosunun kademeli olarak küçültüleceği planını göstermesiyle kayıplarını genişletti. Metaller, Moody's'in Çin'in kredi notunu düşürmesinin ardından geriledi. Ham Petrol , OPEC üyeleri Viyana'da yapılacak kilit toplantıya hazırlanırken 5 günlük kazançlarına son vererek hafifçe geriledi.

FED yetkilileri, ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın geçici olduğuna dair daha çok kanıt beklemenin "ihtiyatlı" olacağını belirtti. FED tutanakları, FED'in Haziran ortasında yapacağı toplantıda faiz artışına gideceği işaretlerini verdi. Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker, FED'in Haziran'da yılın ikinci faiz artışını yapmasının "belirgin bir olasılık" olduğunu söyledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Türk yolcu uçağına yapılan bomba ihbarı büyük panik yarattı!
Türk yolcu uçağına yapılan bomba ihbarı büyük panik yarattı!
Tunceli Ramazan imsakiyesi 2017
Tunceli Ramazan imsakiyesi 2017
Bakan Bozdağ'dan Meclis'te istifa resti
Bakan Bozdağ'dan Meclis'te istifa resti
Şırnak'ta çıkan çatışmada 1 polis şehit oldu, 2 polis yaralandı
Şırnak'ta çıkan çatışmada 1 polis şehit oldu, 2 polis yaralandı
Tavuklu Mantarlı Quesadilla (Kesadiyya) nasıl yapılır?
Tavuklu Mantarlı Quesadilla (Kesadiyya) nasıl yapılır?
ABD'li kadın CEO'lar erkeklerden daha fazla kazanıyor!
ABD'li kadın CEO'lar erkeklerden daha fazla kazanıyor!
Van Ramazan imsakiyesi 2017
Van Ramazan imsakiyesi 2017
İngiltere'deki saldırıda ölenlerden birinin Türk olduğu ortaya çıktı!
İngiltere'deki saldırıda ölenlerden birinin Türk olduğu ortaya çıktı!
Elazığ Ramazan imsakiyesi 2017
Elazığ Ramazan imsakiyesi 2017
İrlandalı turist otel odasında ölü bulundu
İrlandalı turist otel odasında ölü bulundu