BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Bakan Bozdağ'dan Meclis'te istifa resti

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM'deki gensoru görüşmelerinde CHP'nin yargıda kadrolaşma iddialarına cevap verdi. Bozdağ, atanan 800 hakim arasında her görüşten isim olduğunu söyledi.

Abone ol

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yeni atanan hakimlerin AK Partili olduğu iddiasına cevap verdi. Atamalarda partiye değil liyakatı esas aldıklarını söyleyen Bozdağ, muhalefetin itirazları üzerine atanan 800 hakimin listesini istedi, getirilmesi halinde istifa edeceğini söyledi.

TBMM Genel Kurulu’nda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Levent Gök ve Özgür Özel tarafından verilen gensorunun gündeme alınıp alınmaması görüşüldü.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa’nın dışarıdan hakim ve savcılara talimat almayı yasakladığını belirterek, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde hakim ve savcıların suçlandığını ve onların haksız şekilde suçlandığını ifade etti. Bozdağ, “Kendi istediği gibi karar veren hakimleri ‘namuslu, bağımsız hakim’, kendi kabul etmediği şekilde karar veren hakimi ‘kötü’, namuslarıyla, iffetleriyle alay edecek, onları iftira edecek, suç işleyecek biçimde hakim yapıyorlar, ondan sonra konuşuyorlar” ifadelerini kullandı.

"800 İSMİ VERİN, BU SAATTEN SONRA İSTİFA EDİYORUM"

Her partide görev yapmış insanların olduğunu söyleyen Bozdağ, atamalarda liyakata baktıklarını söyleyerek, yargının siyasallaşmasından en büyük zararı AK Parti'nin gördüğünü belirtti. Kapatılma davasını hatırlatan Bozdağ, yine aynı yöntemlerle partilerine kumpas kurulduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

“Stajın bitimine de sınav getirdik. Neden? FETÖ ve benzerdi örgütlerin, terör örgütlerinin siyasallaşmış yapıların Türk yargısının içine sızmaması için tedbir aldık. Siz şimdi FETÖ’ye karşı aldığımız tedbiri ‘niye tedbir aldınız’ diye getirip, bana gensoru veriyorsunuz. FETÖ mü verdirdi size bu gensoruyu? Kim verdirdi?

"ÜÇ BEŞ İSİM ÜZERİNDEN..."

Siz bu 800 hakimin ismini niye saymadınız? 800 AK Partili hakim varsa, namuslu ve dürüst olan biri bunları dağıtır, buradaki millete gösterir. 800 hakim ve savcı adayının ismini istiyorum. Siz bu isimleri verin, bu saatten itibaren milletvekilliğinden istifa ediyorum. Namuslu ve dürüst biriyseniz, siz istifa ediyor musunuz? 3-5 tane isim getirip, ‘800’ü AK Partilidir’ diye algı operasyonu yapmak siyasetçiye yakışmaz. Yalan söylüyorsunuz, iftira atıyorsunuz. Bunlar hakim ve savcı adayıdır.

"KADROLAŞMANIN ÖNÜNÜ KESTİK"

2014 hakim ve savcı sınavında adli yargıda mülakata çağırılması gereken aday sayısına baktığımızda, çok değişik rakamlar ortaya çıkıyor. Orada planlı bir yapı varsa, yargıya sızmak için bunu kullanıyor. Onun için biz yargının içine sızmaları engellemek için bir tedbir aldık, KHK’daki sınırı o nedenle kaldırdık. Kadrolaşmak için değil, kadrolaşmayı önlemek için. İdari yargıda taban puan 79-80, adli yargıda taban puan 67 civarında kaldı. Bu nedenle bizim yaptığımız doğru iştir.”

ÖNCEKİ HABERLER
Şırnak'ta çıkan çatışmada 1 polis şehit oldu, 2 polis yaralandı
Şırnak'ta çıkan çatışmada 1 polis şehit oldu, 2 polis yaralandı
Eskişehir Ramazan imsakiyesi 2017
Eskişehir Ramazan imsakiyesi 2017
ABD'li kadın CEO'lar erkeklerden daha fazla kazanıyor!
ABD'li kadın CEO'lar erkeklerden daha fazla kazanıyor!
Van Ramazan imsakiyesi 2017
Van Ramazan imsakiyesi 2017
Elazığ Ramazan imsakiyesi 2017
Elazığ Ramazan imsakiyesi 2017
İrlandalı turist otel odasında ölü bulundu
İrlandalı turist otel odasında ölü bulundu
Aksaray Ramazan imsakiyesi 2017
Aksaray Ramazan imsakiyesi 2017
TBMM'den CHP'ye ret!
TBMM'den CHP'ye ret!
Denizli Ramazan imsakiyesi 2017
Denizli Ramazan imsakiyesi 2017
NATO'dan DAEŞ için flaş karar
NATO'dan DAEŞ için flaş karar