BIST 11.065
DOLAR 33,00
EURO 36,01
ALTIN 2.569,67
HABER /  DÜNYA

Mekke, marka olamaz!

Birleşik Arap Emirlikleri Federal Anayasa Mahkemesi, kola markalarının kutsal şehir Mekke ismini ticari marka olarak kaydedilemeyeceğine hükmetti.

Abone ol

Birleşik Arap Emirlikleri Federal Anayasa Mahkemesi, kola markalarının kutsal şehir Mekke ismini ticari marka olarak kaydedilemeyeceğine hükmetti.

Başkent Abu Dabi’de basılan The National’daki habere göre iki kola markası Mekke Kola ve Arapça karşılığının sahipleri, daha önce Ekonomi Bakanlığı’nın verdiği ‘bu tür ticari markaların Mekke şehrinin kutsal statüsünden dolayı kabul edilemeyeceği’ kararına itiraz etmişti.

İki marka sahibi, bu ticari markaların daha önce kaydettirildiğini, üretime devam edip birçok ülkede ürünlerin dağıtıldığını ve müşterilerin bu markaları bildiğini iddia ederek üst mahkemeye başvurdu. Kaynaklara göre Dubai merkezli Mekke Kola Dünya Şirketi, Mekke Kola markasını Nisan 2003’te Birleşik Arap Emirlikleri’nde piyasaya sürdü.

Haberde, mahkemenin müzakeresinin ‘dini çağrışım yapan hiç bir ticari isim ya da ismin parçası kaydettirilemez’ diyen 1992 tarihli 37 nolu kanuna dayandığı ifade edildi. 

Daha önce Federal Temyiz Mahkemesi, ‘Mekke’ isminin sadece coğrafi referans olduğu ve aslen şehrin değil Kabe’nin kutsal mekan sayıldığı hükmüne varmıştı.

Fakat Federal Anayasa Mahkemesi, şehirdeki Arafat Dağı, Mina ve Müzdelife gibi birçok kutsal mekandan dolayı Mekke’nin halk nazarında dinle doğrudan bağlantılı görüldüğüne hükmetti.